teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 TOMAŽ
#174293
Sem začetnik in me zanima kakšen dodatek mi svetujete,da me po vadbi oz. drugi dan ne bi tako bolele noge!
Sem čisti začetnik in sem na začetku mojega gibanja imel 110kg pri višini 187cm!Gibam se nekako tri mesece od tega zdaj 25 dni tečem vsak 2ali tretji dan po 4km,delam še sklece počepe trebušnjake!Sedaj imam 94.5kg cilj pa sem si zadal ,da pretečem jeseni vsaj 15km brez večjega problema! :shock: :D
 ŽULJ
#174301
Zmernost in vztrajnost, pa nekaj razteznostnih vaj pred in po koncu teka.
Uporabniški avatar
 PRŠC
#174303
TOMAŽ napisal/-a:Sem začetnik in me zanima kakšen dodatek mi svetujete,da me po vadbi oz. drugi dan ne bi tako bolele noge!
Sem čisti začetnik in sem na začetku mojega gibanja imel 110kg pri višini 187cm!Gibam se nekako tri mesece od tega zdaj 25 dni tečem vsak 2ali tretji dan po 4km,delam še sklece počepe trebušnjake!Sedaj imam 94.5kg cilj pa sem si zadal ,da pretečem jeseni vsaj 15km brez večjega problema! :shock: :D


Naslednji dan po teku verjetno čutiš zakasnjeno mišično bolečino - "muskelfiber". Gre za poškodbo mišičnih vlaken ter vnetno reakcijo telesa na njo. Samo vnetje traja tudi do 10 dni, bolečina pa navadno izgine že po enem do treh dneh. Tek je idealen način kako narediti muskelfiber, predvsem s tekom navzdol in po možnosti ko so noge že pošteno utrujene (torej izogibat se temu, posebej začetniki).

Sicer je eno glavnih vodil, treniraj tako da do muskelfibra ne prihaja, kar pomeni postopnost v vadbi.

Kot sem pisal v drugem prispevku (http://www.tekaskiforum.net/viewtopic.php?t=11080) je tek zelo obremenjujoč, veliko vibracij in “pliometrije” ki po naravi “trga “ mišice in kite. Dolgoročno je potrebno predvsem trenirat postopno (ne prevelike količine kot jih tečeš verjetno sedaj), razvijat tudi moč, ki bo omogočila hitrejše prilagoditve na tek, doma ne neposredno pred tekom izvajat vadbo za razvoj gibljivosti (streching), pred tekom pa vsekakor najprej počasi se ogreti z 10 -15 min lahkotnega teka (lahko tudi hoje), na to raztezanje, kakšna vaja za moč, potem pa naprej teči. Po samem treningu lahko sledi lahkotnejše raztezanje.

V pomoč je hladna kopel (vsaj za noge kakšne 5 min) neposredno po teku, kar zmanjša vnetje oz. omeji predel, kjer je prisotno. Kar se tiče prehranskih dodatkov proizvajalci ponujajo ogromno preparatov, katerih učinkovitost je vprašljiva oziroma so lahko le dodatek (nekateri imajo pozitivne izkušnje, pač potrebno je preizkusiti na sebi).

Sicer ti priporočam, da tečeš malo redkeje, ne vsak drugi dan, raje zamenjaj eden do dva teka tedensko s kakšnim daljšim sprehodom (mogoče s pohodnimi palicami), in pa pazi na uravnoteženo ter zmerno prehrano!
Uporabniški avatar
 FITINSIT
#177277
TOMAŽ napisal/-a:Sem začetnik in me zanima kakšen dodatek mi svetujete,da me po vadbi oz. drugi dan ne bi tako bolele noge!
Sem čisti začetnik in sem na začetku mojega gibanja imel 110kg pri višini 187cm!Gibam se nekako tri mesece od tega zdaj 25 dni tečem vsak 2ali tretji dan po 4km,delam še sklece počepe trebušnjake!Sedaj imam 94.5kg cilj pa sem si zadal ,da pretečem jeseni vsaj 15km brez večjega problema! :shock: :D


Poleg vsega predlaganega je nujno za regeneracijo, da se prehranjuješ optimalno, saj te bosta le pravilen trening in pravilna prehrana skupaj pripeljala do željenega rezultata.

Poglej si na http://www.fitinsit.si/sport_herbalife1.shtml
Uporabniški avatar
 TovarisMB
#177653
Kaj pa priporočate kot regeneraciski napitek med in po treningu.
Namreč, tečem dnevno 5 km.
Uporabniški avatar
 bobr
#177654
Za 5km med tekom rabiš kvečjemu vodo. Po tej razdalji bi priporočal kak naraven sok in čimmanj kemije.
Uporabniški avatar
 TovarisMB
#177673
Aha,potem ni narobe,če sem se držal cedevite.Kaj pa na daljši razdalji? 5 km bom počasi nadgradil na 6-7-8... do 10,če ne bo težav s kolenom.To mi je cilj,10 km,tri do štiri x na teden.
Uporabniški avatar
 TovarisMB
#177680
Ja,to pa je pri meni težava.Bolj malo kuham,tako,da je prehrana bolj neredna.Pa še turnus delam in po nočnih malo spim in zelo malo jem.Bo pa to potrebno spremenit,če hočem napredovat v km.Ali se oženit,ali pa začet kuhat ... hehehe
 Vinci
#177949
Mislim, da bi do jeseni na 15km razdaljo moral priti brez nekih revolucij v prehranjevanju. Tako kot v praktično vseh aktivnostih, boš tudi pri teku enkrat prebil to magično mejo 5km, potem 8km itn. Jaz tudi nisem nikoli povečeval razdalje po 1km ali kaj podobnega, ampak se tekel recimo 4km, potem naslednjič podaljšal na 8km, potem spet zmanjšal na 4km in podaljšal na 6km... Tako mi bolj odgovarja.

Sicer pa pijem samo mineralno vodo. Pred in po. Med tekom pa na razdaljah krajših od 10km nič ne pijem. Se mi zdi, da ni nobene potrebe, da bi za 5 ali 10km razdaljo vlačil s seboj pijačo.

Aja, pa še malo v tolažbo. "Shujšal" nisem nič, čeprav zgledam bolj suh. ;)
Uporabniški avatar
 Dari1
#177951
Bo pa to potrebno spremenit,če hočem napredovat v km.Ali se oženit,ali pa začet kuhat ... hehehe[/quote]

Eeee, nobene garancije ni, da ko boš oženjen - bo pa kuhano! Tako da nadaljuj kar lepo po starem :D ...
Uporabniški avatar
 TovarisMB
#177975
Ja,Ja res ni garancije za dobro papico ... hehehe

Bom kar ostal pri cedeviti in vodi ! ! ! Trenutno malo počivam zarai bolečin v kolenu,pač več časa namenim :hack: in razmišljanju kaj in kako bi več.
 MATJAŽ
#177981
Pa še kakšen sendvič z ogrsko si privošči.Se mi zdi ,da po ogrski leti najhitreje. :wink:
Uporabniški avatar
 mirko1
#178007
matjaž se je sigurno pošalil, poskusi raje z banano.
lp, mirko

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA