teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#220028
Rad bi zanetil debato o uživanju živil (na pr. kave ali čaja), ki vsebujejo poživila (zlasti kofein) in prisotnosti le-teh v vsakdanu športnikov. Tudi rekreativnih.

Koliko škodljivo je oz. kakšnim tveganjem smo ob tem izpostavljeni, če uživamo kofein (iz takšnih ali drugačnih virov) neposredno pred vadbo - tekom (ob predpostavki, da najvišjo koncentracijo in posledično učinek na CŽŠ ta doseže ravno med vadbo)?

Precej samoumevno je, da s tem dodatno obremenjujemo srce in krvožilni sistem povsem po nepotrebnem ob že sicer povečani obremenitvi zaradi vadbe. Kar nekaj krat se mi je že pripetilo, da sem šel pod "večjo dozo" teč, a ne, da bi si to želel. Zgodilo se je zaradi nepremišljenosti in tudi ničesar nenavadnega me med vadbo ni zmotilo; gotovo pa se bi poznalo na merilcu utripa, če bi ga imel ... :) Praviloma se takemu uživanju kofeina izogibam.

Koliko manj škodljivo pa je vsakodnevno zmerno uživanje kofeina (na pr. 2 kav) v dopoldanskem času, če v popoldanskem treniramo?

Dnevne povprečne vrednosti (krvnega tlaka in srčnega utripa) bi bile rahlo povišane, o tem ni dvoma. Kako to dolgoročno vpliva na naše zdravje najverjetneje močno variira od posameznika do posameznika, strokovna mnenja pa so deljena.

Sam sem običajno vase zlil 2 kavi, izjemoma 3 v dopoldanskem času. Sedaj jih uživam le še občasno, saj sem jih zamenjal z zelenim čajem. Pripravljen čaj naj bi v povprečju vseboval manj kofeina, a jaz ga pripravljam 3 krat dnevno iz istega odmerka surovine (torej zaužijem še veliko manj stimulansov - kof., teobrom. in teofil.). Tako pripravljan zeleni čaj naj bi zaradi večje vsebnosti teanina celo zmanjševal krvni tlak, kar pa močno dvomim in sem menja, da bi ga bilo potrebno zaužiti še precej več (govorim na pamet).

Kaj menite vi? Kakšne izkušnje imate?

Lep sončen pozdrav z Obale,

Matija
#222156
Kavo uživam že več kot 30 let. Povprečno 2-4 dnevno. Zadnja leta količino kave zmanjušejem in spijem več črnega ali zelenega časa.
Povišan pritisk sem imel v času študija in zatem še občasno, ko je bilo v službi res napeto.
Zadnjih osem let tečem bolj intezivno in imam normalni pritisk .
Kavo spijem tudi uro pred tekmo ali treningom . Imam občutek , da je tek po kavi nekako lahkotnejši.
Če bi nekdo na osnovi znanstvenega dokaza objavil, da kava in čaj kakorkoli škodita organizmu , bi ju zagotovo črtal s seznama užitih pijač.
Sem pa tudi velik ljubitelj in uživalec vin . Rdečih, belih, roza , šampanjca.
Skratka uživam radosti življenja . Po dobrem teku brez slabe vesti popijem kozarec dobrega vina ob dobri ribi, ali šampanjec ob baronovih jagodah. :wink:
#222181
Čez teden pijem vsak dan črni čaj, kakšnikrat po kosilu, če sem posebej zaspan, v službeni kuhinjici sunem, če najdem, kak ostanek hladne kave - pojma nimam, zakaj mi paše. Čez vikend greva z drago kdaj zjutraj na sprehod in na kavo.
Največ kofeina 'jemljem' iz Pepsi, ki jo imam neznansko rad.
Jo pa definitivno spijem pred tekmo (pol ali maratonom) in tudi gele izbiram izrecno z dodanim kofeinom.
#222185
Ne pijem ne kave, ne čaja, niti kakšnih drugih kofeinskih napitkov.

Pred leti, sem imel nizek pritisk in sem poskušal s pitjem kave. Okus mi je bil tako zanič, da sem hitro obupal.

Pred maratoni sem davno nazaj prakticiral pitje kave, a sem tudi to kasneje opustil. Imel sem samo občutek, da imam težji želodec, da bi kaj pomagalo pa ne.
#222220
jaz ne pijem nič od tega ( menim pa da je pepsi najslabša izbira med vsemi stvarmi)

- ne vidim smisla da bi zjutraj ali čez dan pil kavo (ki je poživilo), vedeti je treba da če imaš sedeče delo in da užiješ kofein- se pritisk zagotovo rahlo poviša brez potrebe- največja napaka pa je gotovo sladkanje vseh pijač- kar pripelje predvsem do visokih trigliceridov in holesterola ter tudi do diabetesa in metabolnega sindroma ter s tem debelosti ( sladkor okoli treninga je pa lahko koristen!!)

- nekateri pijejo to predvsem zaradi budnosti- meni se to zdi prevara telesa- tako pri nekaterih prihaja do prevelikega izgorevanja kar pripelje do kronične utrujenosti, drugim pa zasvojenost kar pripelje da ne morejo preživeti jutra brez kave
- če si zjutraj zaspan telo lepo pokaže da si premalo spal in to mora popraviti(naslednje dni povečaš dozo spanja), ne pa da nagneš kavo
:shock:
#222248
Pijem kavo, a nisem strasten kofetar.
Splošen odgovor: kaj nam sploh še ostane, če skenslamo vse tisto, o čemer kadarkoli kjerkoli preberemo, da je iz takšnih ali drugačnih razlogov škodljivo :?: Vem celo odgovor :arrow: bržkone bi prav kmalu umrli zaradi žeje in lakote, ker bi nehali jesti in piti.
Zato se s tem ne obremenjujem.

lp, vencelj
#222263
vencelj napisal/-a:kaj nam sploh še ostane, če skenslamo vse tisto, o čemer kadarkoli kjerkoli preberemo, da je iz takšnih ali drugačnih razlogov škodljivo :?: Vem celo odgovor :arrow: bržkone bi prav kmalu umrli zaradi žeje in lakote, ker bi nehali jesti in piti.
Zato se s tem ne obremenjujem.
lp, vencelj


Saj načeloma imaš prav, so pa ogromne razlike v stopnji strupenosti in če je kofein nepogrešljiv, je še vedno bolje prava turška kava, kot Pepsi na primer.

Ko sem začenjal s tekom, so v ZDA na veliko razpravljali ali je tek v onesnaženem velemestu bolj koristen, ali bolj škodljiv za zdravje. Lenobe okoli mene so iz tega potegnile, da se s tekom itak ne splača ukvarjati, ker je zrak preveč onesnažen in si s tem le škoduješ.
Zadovoljni so odšli na takratkega in prižgali cigareto.
#222357
Vcasih sem spila po 4-6 salic (2 dl) turske kave ali espresso, oboje z mlekom, zdaj pa sem zmanjsala na 1-2 salici instant kave z mlekom. Zelo redko (mogoce 1-2× mesecno) spijem kavo v gostilni.
Obozujem pa zelene caje (tiste iz cajnice, ne iz filter vreck), a se mi jih redko da pripravljati.
#222412
he he :) js kave sploh ne jemljem kot poživilo... ne pijem je redno, ko pa jo, je količina toliko večja in ponavadi "žlica not stoji". hec je v tem, da kljub temu, da je ne pijem vsak dan, name nima zbujajočega učinka. lahko jo spijem ob 22ih zvečer, pa bom še vedno spala kot top. včasih imam celo občutek, da se zbudim bolj spočita, če pijem kavo zvečer. od oka jo konzumiram 2...5x na teden, odvisno od tedna.

obožujem tudi "pravi" (čist in nearomatiziran) zeleni čaj (tudi pri meni tisti iz vrečke odpade) in ga pijem s približno 1/5 pomarančnega soka. mogoče malo redkeje kot kavo.

že navedena in ostala poživila s kofeinom pijem izključno zaradi okusa in če rečem za ostala 5x na leto, je to visoka številka. moj moto je, da vnašam približno tisto, kar mi trenutno paše in to v zelo zmernih količinah, oz. da je skodelica "industrijske krme za meščane" ob danem trenutku bolj zdrava kot enotedensko sekiranje "OMG, kaj sem pojedla, zdej bo treba pa za 1 mesec na presno dieto, da se spucam"...

zgornje z vsem spoštovanjem do drugačejedcev, upam da nisem spet preveč gobcala in bo kdo to vzel napad na lasten način življenja. to je samo moj način in ni potrebe po grožnjh z artritisom in drugimi grozotami. vsakemu svoje... :wink:
#222416
Ananda napisal/-a:Vcasih sem spila po 4-6 salic (2 dl) turske kave ali espresso, oboje z mlekom, zdaj pa sem zmanjsala na 1-2 salici instant kave z mlekom. Zelo redko (mogoce 1-2× mesecno) spijem kavo v gostilni.
Obozujem pa zelene caje (tiste iz cajnice, ne iz filter vreck), a se mi jih redko da pripravljati.


Pri meni je enako. Odkar tečem sem zmanjšal količino kave iz cca 5 šalic na 1 zjutraj in mogoče še kako popoldne....počutim se pa fenomenalno..
#222419
Jaz neki poseben kafetar nisem, si pa privoščim kavo vsak eno na dan in to belo, čaj pa ne glih. Kaj pa se tiče coca.cole, pa sem kar nekaj ulter dol vrgu s pomočjo te pijače :mrgreen:
Aja da ne pozabim gele "con cofeina" seveda :--
Nazadnje spremenil dexi27, dne 03 Maj 2010, 15:21, skupaj popravljeno 1 krat.
#222420
Pijem belo kavo, se pravi samo pljunek kofeina, nikoli turške kave, mi je premočna, sem veliki pristaš kafetjere in jo nosim s sabo po svetu, geli so pa tudi pri meni striktno samo tisti s kofeinom (in čokoladnega okusa).
Maram pa tudi zeleni čaj, če mi ga kdo ponudi.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA