teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#276790
Mene pa zanima, v tem primeru, konkretno koliko kruha imate na obrok, oz. če gledate na to, da imate določeno količino, ali jeste do sitosti? Jeste kruh tudi za večerjo in ob obrokih?
Jaz sam prisegam na neomejene količine kruha zjutraj, čez dan ga ne konzumiram, ob obrokih pa res nikoli. Se mi zdi, da bi se hrana tako čisto porazgubila, če bi še kruh žvakal poleg :D
Sam sicer gledam da za zajtrk pojem tam okoli 150g kruha, kar sta 2 orenk kosa mojega domače kruha. Me nasiti tam do kosila komot. Seveda, v kombinaciji s skuto in sadjem, ali pa zelenjavo...

Pa vaše količine?
Kolko recimo zaužijete mesa na obrok? ovsenih kosmičev? testenin....
#276900
Ko sem že ravno pri hrani,tehtam nič.vnos je po želji,kuham po želji in času kolikor ga imam..kruh, kot ti ga imam rada, predvsem temne vrste, koruzni in ovseni je moj najljubši. Bel je izjema,kak bageta ali navdna bela štruca za bakala ali kako omako, pa obvezen bel je pri buzari ali pa ribjem brodetu,no tudi polenta..
Od obroka pa odvisno,če je zraven krompir ali testenine ga ne rabim,če pa je omaka od pečenke..pa "utapljam" kruh dokler ga je :--
testenine in riž tehtam, ker drugače dam preveč,pa odvisno ali je jed samostojna ali ne..pa še to je 12 do 15 dag na osebo.. :roll:
Mesa mora bit pošten kos,če je goveje ali ribje sploh.ne maram ga pa prepogosto..pa fiorentin zlahka zmažem sama,in ja cena se razlikuje če gremo jest ven in če ga pripravim doma :D bom pa enkrat stehtala..
Hm..prejšni vikend je bila riba na lešo(kuhana) in je imela 800gramov očiščena z glavo,me je zanimalo koliko ima čista..za dve osebi in solata je bila zraven pa kuhan krompir z blitvo :clap:
A o teži..res nimam pojma :oops:
#277621
Jaz sem kruh črtal iz prehrane. Nekaj časa sem rabil, da sem se navadil... Pri kosilu jem namesto kruha kuhan krompir, zraven rib iz konzerve in vsega ostalega ne jem nič... Sem pa včasih pojedel do dva kosa zraven rib recimo.

Kosmičev si dam za zajtrk nekje 40 gramov, 2 dcl probiotičnega jogurta, oreščkov okoli 30 gramov, pol kile paradižnika... Ostalo pa je merilo "pakunga" :D ena konzerva rib, eno jajce, en krompir,...
#277666
Jaz imam občutek, da je kruh eno najbolj hinavsko živilo, od katerega se najlažje zrediš. Kakšnega svežega puhastega kruha z lahkoto pojem četrt kile za pozno večerjo, zraven pa še pripadajoče sirčke in salamce. Podobno količino čokolade ali čokoladnih napolitank bi težko pojedel, ali pa bi imel vsaj zelo slabo vest. Jaz bi stvar rešil tako, da bi kruh kupil 1x na teden. Starega ne moreš pojesti veliko, ješ samo če si res lačen. Samo se moji domači potem pritožujejo. Kruh pri kosilu je pa seveda čisto odveč. Poznam enega tipa, ki vedno poje kos kruha po kosilu. Ima čez 100 kg.
#277678
.... ma to je vse relativno. Jaz na primer pojem vsako jutro 4 kose kruha z maslom in marmelado za zajtrk. Med malco, kosilom in večerjo vsaj en kos. Jabke jem z kruhom, en griz jabke en griz kruha :D .
Celo čokolado smo, ko sem bil majhen, jedli z kruhom. Tudi sedaj, ko jo jem, počnem večinoma enako, košček čokolade - griz kruha :D .
Kljub vsemu imam že desetletja na 180 cm višine, konstantno med 72-74 kg :D .
#277679
Tud men se ne zdi z kruhom nič narobe, če ga le ješ v mejah normale. In sploh če ješ polnozrnatega, pirinega, rženega,... Pa tud če ješ kdaj belega vmes, ni nič narobe - seveda, v mejah normale.
Jaz zjutraj vedno kake 3 rezine kruha, puter, marmelado, med, nutello, ali pa karkoli drugega. če mi pa slučajno kako jutro ne paše, pa jem riževe vaflje - dober nadomestek.
Drugače pa zraven kosila, kjer je že krompir, pa res ne paše :D

Po pamet in vse v mejah normale :wink:
#277765
StaraKost napisal/-a:.... ma to je vse relativno. Jaz na primer pojem vsako jutro 4 kose kruha z maslom in marmelado za zajtrk. Med malco, kosilom in večerjo vsaj en kos. Jabke jem z kruhom, en griz jabke en griz kruha :D .
Celo čokolado smo, ko sem bil majhen, jedli z kruhom. Tudi sedaj, ko jo jem, počnem večinoma enako, košček čokolade - griz kruha :D .
Kljub vsemu imam že desetletja na 180 cm višine, konstantno med 72-74 kg :D .


Ha, ha, ta je dobra, kos čokolade, griz kruha. V bistvu ste izumili Nutello na kruhu.

Samo, da ne bodo zdaj vsi mislili, da lahko pojejo toliko kruha kot ti, morajo vedeti, da si ti en malo poseben človek. Včasih imam občutek, da si tudi ti prišel iz planeta Krypton. :D Izvrstni športni dosežki ob dokaj zmernem treningu, poješ lahko ogromne količine kruha, pa se ne zrediš, nenavadno visok srčni utrip ...
#277771
Oooooo,jaz tudi jem kdaj kruh in jabolko skupaj,ali pa orehe in kruh :lol: ..

Sem stehtala moje kosilo, ki je tudi kdaj večerja..in pri meni so večerje zgodnje,nekje med 17 - 18h :roll:
Tako, bili so špageti Carbonara:12-15 dag špagetov(to je vedno, ko so špageti in s kakršnokoli omako za glavno jed,plus zelena solata,ali šopek redkvice ali vložena rdeča pesa),1 jajce,3-4 dag pancete ali pršuta,en česenček,malo petršilja,pa cca 3dag naribanega parmezana,morda žlica vode kjer so se kuhali špageti.. :mrgreen: pivo po želji za po grlu :drink
Zvečer bodo še mali paket jagod 125g in ene tri žlice domače skute ali ricotte,žlička medu..
za zajtrk je bilo pa 4 žliče-jušne, ovsenih kosmičev v 2dcl mleka-polnomastnega mleka in bela kava(instant 1žlička)z cca 2dcl mleka,nekaj kasneje eno veliko jabolko..pa kak košček čokolade..koliko..hmmm,odvisnooo :wink:
Moj vnos živil za danes..
Tečem pa vsak drugi dan,min.7km in max.10km,nedelje povečam. 3x na teden je golf-z vajami.Pa kak hrib se zgodi občasno,sploh pomlad poletje.Teža je 59-60kg na višino 168,letnik 1968 :--
#277774
Da vidimo po spominu od včeraj: zajtrk: hruška, malica: kos kruha s sezamovim namazom, paradižnik, 2dl kefirja, kosilo: cca. 20 dag špargljeve musake, skleda zelene solate z jajcem, 0,5 dl vina 3 majhne lučke (ker so bile različne, sem moral ugotoviti, katere so najboljše), med kosilom in večerjo 1 pomaranča, cca 10 manjših navadnih piškotov, večerja: majhen kos torte.

Primerna količina hrane za pisarniško delo in potem počivanje na kavču do začetka lige prvakov :D .

Potem se bom pa čudil, da imam kakšno kilco viška. Ko takole napišem se takoj vidijo glavne napake:
- hrana je količinsko skoncentrirana preveč na popoldne
- preveč sladkarij (torta drugače ni običajna)
- zajtrk prešvoh in prepozno
- celo popoldne sem nekaj grizljal, razen ko sem dremal.
#277781
Fino, fino da ste se razpisali ravno v zadnjih 2 dnevih, ko prebiram knjigo eno šolsko kuharsko knjigo in glej ga zlomka, ravno tega ni noter.
Zanimivo jeste ja. Pri aktivnem športniku taki vnosi količinsko niso problem, le kombinacija živil je meni neugoden.
Sicer sem sam bregar in plezalec, pa vseeno gledam na količino. Ne vem zakaj. Rad sem pikolovski, natančen, načitan. Vse zapišem, analiziram. Me pač veseli :P.
No, menim da je za zajtrk, ker drugače kruha ne jem, nekje normalno za človeka tam med 150 in 200g kruha. Sedaj pa, ali sta to 2 kosa ali 5, je odvisno kako si narežete kruh oz kako ga gre narezat glede na konsistenco testa. Jaz pečem doma, redko kupim, so pa vedno vsi ali polnozrnati z semeni, ali rženi, ali pa pirini. Ti pa veljajo za kar težke kruhe in si jih lahko vrežem na 2mm šnito in v tem primeru dobim 5-kosov ven.
Gor običajno vržem domačo skuto in na vsakega drugo domačo marmelado. Zraven pol litra čaja ali pa ržene kave.

Večerje redko jem. Če že, pa je to kakšen čaj ter kivi ter pol jabolje, ali pa pomaranča in kakšne jagode. Občasno kakšna solata...to je to
#277821
Potem se bom pa čudil, da imam kakšno kilco viška. Ko takole napišem se takoj vidijo glavne napake:
- hrana je količinsko skoncentrirana preveč na popoldne
- preveč sladkarij (torta drugače ni običajna)
- zajtrk prešvoh in prepozno
- celo popoldne sem nekaj grizljal, razen ko sem dremal.[/quote]

1. Nima veze če je hrana skoncentrirana na popoldne
2. Sladkarije so ob ne pravem času
3. Zajtrk nima veze, lahko ga tudi ne bi jedu če ti ne bi pašalo

Tako je moje mnenje o tvojem jedilniku. Višek kg pa imaš, enostavno zato, ker poješ več kot porabiš, ne glede na vrsto hrane. :D
#277842
.... to pa ni res. Pomembno je kdaj, kaj pojemo. Enaka količina iste hrane ima lahko različne učinke, če jo ne jemo takrat, ko jo potrebujemo.

- pravilo je, da moramo jesti v odvisnosti od tega, kar smo počeli nekaj ur pred obrokom in kaj bomo počeli nekaj ur po obroku :D .
Če nismo nič "konkretnega" počeli, ni razloga za "konkreten" obrok, če ne bomo nič konkretnega počeli, tudi ne :D .
Če pojemo glavni obrok nekaj ur pred vadbo ali po vadbi ni enako kot, če pred vadbo ali po vadbi ne bi jedli nič ali malo in se najedli pred spanjem, čeprav bi pojedli enako kcal.

V dopoldanskih urah, zajtrk in malica, moramo pojesti največ, da zagotovimo dovolj energije za opravila, ki nas čakajo čez dan. Takrat ni potrebe za nažiranje za kosilo. V večernih urah pa še manj, ker nas čaka spanje, ko ne porabljamo veliko energije, razem ko opravljamo "domačo nalogo" :D .

Normalno, da je pomembno, da obroke uskladimo z ozirom na urnik dnevnih aktivnosti.
#277887
StaraKost napisal/-a:Normalno, da je pomembno, da obroke uskladimo z ozirom na urnik dnevnih aktivnosti.

S tem s strinjam. Vedno izhajam iz tega da je obrok po treningu napomenbnejši.Jaz recimo pojem vedno največji obrok po treningu, naj bo to ob 15 ali ob 21 ali ob 8. Načeloma treniram na tešče, če trening ni zvečer ali po pozno popoldne. In nimam prou nobenih problemov če recimo naredim trening ob 14, potem pojem šele prvi obrok. Drugega imam enkrat okoli 17 in še enga ob med 20 in 21. In drugi dan spet praviloma prvi obrok po 13. Imam dovolj energije za čez dan in za trening tudi. Tako da s tistim o zajtrku se ne strinjam da je obvezen. In če jem 2x ali 3x na dan tudi ne bom prou nič bolj debel ali manj športno uspešen, kot tisti ki "furajo" teorijo o x-krat obrokih na dan. Na koncu je itak vse v količini in kvaliteti hrane. Vsak ima svoje.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA