teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#35484
Črna čokolada je čokolada, kateri se v zadnjem času pripisuje vedno večja vrednost v naši prehrani. Glede na sestavine, ki jih vsebuje, ne zadovoljuje samo okuse sladokuscev, pač pa je zelo priporočljiv dodatek k prehrani za aktivne osebe, športnike pa še prav posebej.

Skrivnost "uspeha" je v kakavu, katerega delež v boljši črni čokoladi
znaša tudi 70% in več. Kakav vsebuje izredno veliko flavonoidov oziroma
protioksidantov. Ti varujejo naše celice pred poškodbami, ki jih povzročajo reaktivni delci, imenovani tudi prosti radikali. Proste radikale
tvori naše telo vsak dan pri izgorevanju naše prehrane v energijo, so torej
nujen a nezaželen stranski produkt. Vsakodnevni proces oksidacije pospešuje staranje organizma in s tem možnosti za nastanek med drugimi tudi srčnih in celo rakavih obolenj. Zato je uživanje protioksidantov nujno, po njihovi zaslugi bomo ostali vitalni, zdravi, mladostni in tudi živeli bomo dlje.

Pomembni učinki črne čokolade so še:
- zmanjšuje zbiranje krvnih telesc, ki oblikujejo krvne strdke;
- onemogoča izločanje kislin pri bakterijah, ki povzročajo zobno gnilobo:
- zavira oksidacijo LDL ("slabega") holesterola, ki je ključnega pomena za
nastanek arterioskleroze;
- ima seveda poseben okus, po katerem se razlikuje od ostalih vrst
čokolade.

Pomembnejše sestavine, ki jih najdemo v 100 g črne čokolade:
530 kalorij, 6 g proteinov, 27 g lipidov, 400 mg kalija, 250-300 mg fosforja, 100-180 mg magnezija (mineral mladosti!), 40-60 mg kalcija,
4-6 mg železa, 400 mg teobromina, 70 mg kafeina, 1,2 mg feniletilamina,
nekaj ostalih alkaloidov ter vitamine B2, B3 in E. (podatki povzeti po
reviji Življenje in tehnika št. 12/2004).

Izbira izdelkov iz črne čokolade v Sloveniji je bila še do nedavnega dokaj skromna. Od konca decembra pa je za ljubitelje in uživalce črne čokolade na voljo ponudba izdelkov iz črne čokolade španskega proizvajalca
Valor, katero predstavlja podjetje...d.o.o. iz Trzina. Ponudba obsega črne čokolade v tablicah z ali brez sladkorja (s sladilom maltitol), z dodanimi
mandlji ali pomarančno pulpo, čisti kakav z odvzetimi maščobami (vebuje jih samo 19%) za napitke, čokobonbone, črni čokoladni obliv, ki ga lahko
uporabite za čokoladni fondue in v njem okopate koščke vašega najljubšega sadja... Skratka, črna čokolada v vseh mogočih oblikah, za
"lastno uporabo" ali kot darilo.

Kogar so zgoraj našteta dejstva prepričala v koristnost visokokvalitetne
črne čokolade Valor (tudi za nas, ki se ukvarjamo s tekom, mimogrede,
tudi tek s povečano porabo kisika pospešuje oksidacijo), se lahko obrne
direktno na zastopnika ali pa kar na Tuarega. Na željo članstva se seveda
lahko organizira predstavitev oziroma nakup v okviru naših tekaških prireditev.
#35486
Tuareg napisal/-a:Črna čokolada je čokolada, kateri se v zadnjem času pripisuje vedno večja vrednost v naši prehrani. Glede na sestavine, ki jih vsebuje, ne zadovoljuje samo okuse sladokuscev, pač pa je zelo priporočljiv dodatek k prehrani za aktivne osebe, športnike pa še prav posebej.....
Pomembnejše sestavine, ki jih najdemo v 100 g črne čokolade:
530 kalorij, 6 g proteinov, 27 g lipidov, 400 mg kalija, 250-300 mg fosforja, 100-180 mg magnezija (mineral mladosti!), .

Eureke :!: Otkril sam tajnu svoje mladosti :cast: :lol:
Od sad bar dupla doza dnevno, a par dana prije trke duplo od dnevne doze :clap: i poslije B-vitamin za regeneraciju :toast: . Yes, to je to. :idea: :lol:
Dobitna kombinacija :-- :rol:
Uporabniški avatar
 runner
#35491
Tuareg napisal/-a:zavira oksidacijo LDL ("slabega") holesterola,


aleluja... ! ! !

:-) he he he ... koncno neki dobrga za mene.

Zdaj se bom cokolade (CRNE seveda) lotil...
#35494
Tuareg napisal/-a:Kdor želi črno čokolado,
...
se lahko obrne
direktno na zastopnika ali pa kar na Tuarega. Na željo članstva se seveda
lahko organizira predstavitev oziroma nakup v okviru naših tekaških prireditev.

He he Tuareg
črna čokolada je res v redu (pravkar sem šel preverit, če je še vedno, pa je, mljac!)

A prideš v Sežano? A boš mel tudi štant? :D :D ;)

(se vidi, da mi ves ta carbo-loading s čokoladnimi torticami, kremšnitami in kokakolo že nagaja... :roll: :oops: )

LL, Pegaz :)
 bojanm
#35502
Maximarket,čokolada 60 odstotkov kakava 129 Sit,v nemčiji jo nesmejo prodajat,ker je nekaj v napisu narobe,cena je pa gut.
#35565
Tuareg napisal/-a:
pegaz napisal/-a:A prideš v Sežano? A boš mel tudi štant? :D :D ;)

Štanta v Sežani ne bo, ker še iščemo osebo, ki čokolade ne mara, da
ji lahko zaupamo štant v času teka. Čokolada pa seveda bo.

Oh dem, Runner, midva odpadeva pol... Pa že tko sem se veselil...
:) :) :)
Tuareg, se vidmo jutri!
LL, Pegaz :)
#35593
Barb napisal/-a:
Tuareg napisal/-a:... ker še iščemo osebo, da ji lahko zaupamo štant

A tudi mami šefli,nee :roll: :roll: :roll: :roll: :lol:


Mislim tole je pa že nekaj pametnega.Tako med nama majko šefla ti bodi pri štantu in boš iz tistih čokolad ki ti jih bo dal Tuareq naredila foool moooooooooooooooon.
Alora sam da ne boš naredila kakega črnuha :twisted: :wink: oziroma pardon velikonočni pirh, NAJVEČJEGA V SLOVENIJI.Pol Tuareg ne bo mogel dovažati sproti robe.Tako, ti pojdi za štant jaz pa pod štant in mi boš podajala peneze.Pol pa greva ali pa gremo na Kajmanske otoke, tam imajo dobre biznise :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8) .
Ma saj veš BARB roka tako, roka tako pa bo!
ČAO!
#35594
Barb napisal/-a:
Tuareg napisal/-a:... ker še iščemo osebo, da ji lahko zaupamo štant

A tudi mami šefli,nee :roll: :roll: :roll: :roll: :lol:


Mislim tole je pa že nekaj pametnega.Tako med nama majko šefla ti bodi pri štantu in boš iz tistih čokolad ki ti jih bo dal Tuareq naredila foool moooooooooooooooon.
Alora sam da ne boš naredila kakega črnuha :twisted: :wink: oziroma pardon velikonočni pirh, NAJVEČJEGA V SLOVENIJI.Pol Tuareg ne bo mogel dovažati sproti robe.Tako, ti pojdi za štant jaz pa pod štant in mi boš podajala peneze.Pol pa greva ali pa gremo na Kajmanske otoke, tam imajo dobre biznise :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8) .
Ma saj veš BARB roka tako, roka tako pa bo!
ČAO!
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#35595
Hej kva pa če je ta črna čokolada iz črne vukne tam nekje v svemiru :lol: :wink: 8) .
Pol te lahko posesa do kraja, in človeka izcuza do konca :lol: :wink: , mislim tako zaradi arome ki jo oddaja, da ne bodo ljudje mislili zaradi kaj drugega :wink: :P :lol: .
ČAO!
Sedaj pa spat da bomo lahko jutri tekcali po parkingu v Sežani.
Uporabniški avatar
 mare
#35852
Po moje je navadna čokolada še boljša. Če ima črna 70% kakava, navadna pa recimo 35%, moraš navadne za isti efekt pojesti dvakrat več. A ni to super. jaz iščem tako s še nižjim procentom kakava, da bi je moral pojesti 4x več.
 Pirat
#40314
Malo si pogrej donat, dodaj žličko kisa in spij. In to kar na školjki, da ne bo komplikacij :lol:
Uporabniški avatar
 DRENTA
#40316
sam kvapačeme na kicbil prime med tekom? alpa če mam prehud radecki marš pa mi kej uide? :shock:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA