teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#56916
Ta forum mi je pomagal premagati začetniška vprašanja, ko sem začela teči. Danes lahko rečem, da je po dveh mesecih teka (sicer pretečem 10 km v eni uri vsaj štirikrat tedensko), občutek super, tek pa je postal sestavni del mojega dneva...
vendar imam eno vprašanje, vem da se mi bo telo začelo oblikovati kasneje a kljub teku in dokaj zdravi prehrani nisem izgubila več kot kilo, dve. Seveda, je želja izubiti dodatnih 5 kg. (najbolj pa na nogah)!!!
vendar kako?? Prebrala sem, da telo začne črpati maščobo po 3 mesecih teka???
Ve kdo kaj več o tem??? in če bi mi lahko kdo kaj svetoval pri pravilni prehrani bi bila zelo zadovoljna. (Jem zelenjavo in sadje, vendar tudi sladkarije, ki so moja šibka točka).

upam, da mi bo kdo znal kaj koristnega svetovati... :lol: :P :shock:
Uporabniški avatar
 Tatjana
#56919
Tisto s tremi meseci sigurno ne drži :lol: Brez kaloričnega deficita ne bo nič. Čimbolj se poskušaj izogibati sladkarijam, če pa se že prekršiš, pa se daj po treningu. S sadjem ne pretiravaj, saj vsebuje dosti enostavnih sladkorjev. In ne pozabi na beljakovine.
Glede hujšanja v noge - samo v določen del telesa se ne da shujšati. Priporočam ti da si okrepiš zgornji del telesa (fitnes ;) ali pa vsaj sklece doma) in tako vizualno izboljšaš proporce zgornjega in spodnjega dela telesa.
Ogromno koristnih informacij glede hujšanja, prehrane, treningov, ... najdeš na portalu mojTrener.com in forumu mojPortal.com
 MAZONE
#56921
Pozdravljena Ines,

Na tem forumu sem nov drugace ga pa ze nekaj casa spremljam.
Sam tecem,kolesarim in hribolazim ze nekaj casa.
Moram ti pa povedati, da se ti bodo noge sigurno oblikovale ( v pozitivno smer ) s takim tempom, ki ga sedaj teces ( 10 km ), ker po izgledu ( slikca ) si drobna.
Zato kar tako naprej in veliko uzitkov pri teku.



Tom
Uporabniški avatar
 inny
#56927
Maja hvala za odgovor. Glede izgubljanja maščobe po 3 mescih sem prebrala v knjigi MLADOSTNI ZA VEDNO - knjiga o teku.

Glede telovadbe za zgornji del pa ne bi nič spreminjala,mogoče malo bolj mišičaste roke, vendar imam noge malo bolj močnejše, kar se seveda tiče simetrije z zgornjim delom.Zato bi rada noge imela malo lepše oblike,sem prepričana da bo uspeh z vztrajnostjo. Ja res je sladkarijam se je treba odpovedati, to si dopovedujem, vendar se nekako vrtim v začaranem krogu od vedno. Kakšna dva tedna mi znese, pol pa navalim na sladko... tu bo potrebno več dela!! 8) 8)
p.s. portal moj trener sem kar dobro predelala...
Mažone hvala za spodbudo!!! :lol: :lol: :lol:
 PROSPORT
#57658
Poskusi jesti 5 do 6 majhnih obrokov z enakomernim vnosom hidratov. Če obroke preskakuješ, ti pade sladkor in potem si želiš sladkarij. Zmanjšaj tudi količino užitega sadja. Nekaj nasvetov za urejeno prehrano najdeš tu:
http://www.prosport.net
 lisicka
#58254
Zdravo!
Tecem, kolesarim, hribolazim, malo plezam, lani sem trenirala se borilno vescino, obcasno obiscem fitnes in se vedno imam 74kg na svojih meter in 74 cm. Ob taki obilici sporta se mi resnicno ne zdi pametno stradat. Stara sem 24let in ze 10 let vegetarijanka. Zadnje case sem povecala kolicino sojinih izdelkov, ker mi enostavno pasejo.
Razen moje edine pregrehe sladkarij, mislim, da se prehranjujem dokaj zdravo in nimam pojma kako naj se znebim mascobnih oblog- predvsem na stegnih. Tisto s petimi obroki pa pri meni ne funkcionira-potem res celi dan jem, ker samo na to mislim.
Lp, Nada
Uporabniški avatar
 Tatjana
#58261
5 obrokov na dan funkcionira ;) Pa tudi brez odrekanja sladkarijam (vsaj v večji meri) ne bo šlo. Nažalost.
Daj napiši malo več o tvoji prehrani - št. obrokov, hrana, ki jo ješ, količine, ... pa ti bomo lažje pomagali.
Uporabniški avatar
 aygo
#58265
ok, večje število obrokov definitivno funkcionira. razlogi so jasni, telesu daješ neprestano nekaj v obdelavo. vendar je pri tem več težav:

- obroke moraš zmanjšat (goodbye občutek sitosti)
- cel dan moraš biti preokupiran s hrano (wtf, ravno tega nočem)
- nekaj ur pred tekom ni priporočljivo jesti, prav tako pa mi ne paše niti uro dve po teku (tuš, raztezanje, etc...). torej imam ob daljših tekih hude luknje vmes

sam tako prakticiram 3-4 obroke. je pa res, da ne jem sladkarij, če mi jih že ne porinejo pred nos (kar konec decembra žal ni redkost...).

btw: če tehtnica ne kaže zmanjšanja teže, to še ne pomeni, da ne hujšaš. ob teku prihaja do povečanja puste telesne mase, torej dejansko izgubljaš maščobo.

pa še to: izogibati se je smiselno še bananam, kruhu...pomaga baje tudi jutranji tek na tešče, ampak sedaj je mraz...aja, pa dvigovanje uteži bo tudi asistiralo pri izgubi oblog...pa zvečer ne preveč jest, ker kar se ne pokuri, gre v skladišče...

sladkarije pa res ubijajo (ali pa sladkane pijače, ki so še večji nateg, ker prihaja do vnosa sladkorja kar tako mimogrede...) samo poglej si zadaj energetsko vrednost čokolade...
Uporabniški avatar
 Tatjana
#58269
aygo napisal/-a:- nekaj ur pred tekom ni priporočljivo jesti, prav tako pa mi ne paše niti uro dve po teku (tuš, raztezanje, etc...). torej imam ob daljših tekih hude luknje vmes


Tudi meni ne ustreza hrana nekaj časa pred tekom. Sem pa ugotovila, da je obnašanje mojega želodca med tekom precej odvisno kaj pojem. Tako npr. kakšne žitarice z mlekom tudi več kot uro pred tekom odpadejo, kos rženega kruha s sirom in kuhanim pršutom pa lahko pojem pol ure prej in je vse ok. Jem pa ponavadi le pred tekom daljšim od ene ure ali pa če ne tečem zgodaj zjutraj.

Po teku pa je zaradi hitrejše in boljše regeneracije potrebno čimprej zapolniti porabljene glikogenske rezerve. Tako, da strečing, potem manjši obrok sestavljen pretežno iz OH in nekaj beljakovin, in šele potem tuš. Priporočam ti, da si prebereš vse tri članke iz serije Regeneracija z oknom priložnosti.
Uporabniški avatar
 aygo
#58271
tega se zavedam, ampak če mi ne paše jest se ravno ne silim...zaenkrat so moji teki še dovolj kratki (večina pod 10 km), in se dovolj hitro regeneriram

zjutraj pa se absolutno prisilim jest, čeprav mi sploh ne paše...
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#58277
Za nobeno ceno ne zmanjsuj obrokov.

PRi obkorkih ce bos pazila da ne bos mesala OHjev in kislin ali OHjev in beljakovin bos ze naredil to da se bo telo in presnova manj ubadala z odpravljanjem gnite hrane in vec z odplakovanjem in pregorevanjem mascob. Ko tekas teci vedno na meji znojenja to je umerjen tempo po moznosti naj bo trasa valovita. Namrec pri vzponu bos predihala telo pri spustu pa se bo sprostil znoj.

Doma svetujem kneiipenje...

Obroke pa poskusi tako planirati...
da nikakkor ne teces po beljakovinskem obroku ...torej pomakni beljakovinski obrok cim blize poldnevu.
PA se nekaj je zelo pomembno za izboljsano presnovo mascob:
spanje! Spomni se vsaka ura spanja pred polnocjo steje za dve po polnoci.

Ja pa tekocine veliko ampak ne kaksnega iso-stara oh bog ne daj sploh ne po belajkovinskem obroku tudi ce so tri ure mimo.

Sladkarij se ni za bat ker se hitro pokurijo ce so organskega in surovega vira. Sladkor kar ukini in preidi na kaj bolj minealrnega kar ne kuri mineralov pri presnovi. Za presnovo mascobe so minerali zelo pomembni.

Pa zelenjavo ki je bogata z B skupino...zelenolistna...

Aja pa mascob se ne bat pri uzivanju. Olivno olje je super , edino skoda mu je dodajati kis ker se ne bo s tem nic hitreje presnovilo ( solate ).

In mascob ne pregrevati...
 maraton 100
#58300
Živijo!
Stara in oguljena tema a vedno zanimiva! Kaj vse bi ženske dale,da bi izgubile nekaj kilogramov.
Prodajajo ti vse kar se da prodati od nasvetov, receprov in dietne hrane. Običajno pa na dolgi rok ne deluje nič od tega. Razen minusa v žepu.
Osnovna zakonitost,ki vedno deluje je: Vnesi toliko energije kot jo porabiš ali pa manj za znižanje telesne teže.
Ko sem sam aktivno treniral in tekmoval v maratonu sem lahko pojedel vse kar sem hotel. Ko pa sem zmanjšal količino teka sem zmanjšal tudi količino vnešene energije. Ko boš sama nabrala toliko kondicije,da boš lahko pretekla 10 km recimo v 45-50min. Več sploh ne bo problem teže oz kg, ki te sedaj motijo. Telo običajno pove kaj si želi in potrebuje.
Včasih je modro prisluhniti svojemu telesu!
Vsem srečno in tekaško uspešno v letu 2006!
LP, Stane! :lol: :lol: :lol:
 Marko M
#59204
Mal berem in vidim, da nekateri pišejo kar nekaj in največkrat težave z težo predpisujejo samo hrani, predvsem tisti, ki imajo od tega profit... :D
Poglej, če si začela teči pred dvema mesecema ja problem v prilagajanju organizma na obremenitve. Organizem se prilagaja, hdrolitična sredstva v mišicah in jetrih se kopičijo v obliki glikogena kar pomeni, da je s tem povezano še kopičenje vode (2,7g na 1g glikogena). Ker si tekačica in obremenjuješ največje porabnike energije (noge) to pomeni, da je teža ista na račun glikogena! Podatek bi bil točen, če bi preden si začela teči izmerila kožno gubo na vsaj treh mestih in to napravila po 60 dneh teka, po mojih izkušnjah iz prakse se kožna guba zmanjša (se pravi manj špeha), telesna teža ostane ista ali pa se poveča zato, ker se noge (predvsem quadriceps) napnejo(poveča se tonus), na račun aktivnosti in glikogena. Stanje se normalizira ko se telo adaptira na aktivnost, lepo treniraj in pazi tudi na prehrano... ni pa pri začetnikih, ki se ukvarjajo s športom vzrok za težo samo hrana...
LP Marko
 Marko M
#59205
Uf še neki... prebrala si, da telo začne črpati maščobo po treh mesecih...
telo pri nizki aktivnosti vedno črpa maščobo saj se obnova ATPja vrši v navezi maščob in kisika. Samo sposobnosti tekačev (ki tečejo lep čas ne samo tri mesece) z boljšo porabo kisika (višji VO2max) se povečajo in s tem porabljajo isto pri nizki intenzivnosti več maščob (ja pa dokazano, da je največji napredek v dvigu VO2max v prvih 2-3 mesecih vadbe).
Bistvo vadbe za izgubo maščob je dvig metabolizma, ki ga ohranjaš s frekventnostjo obrokov... in pri majšem volumnu treninga višja intenzivnost, saj se šteje predvsem poraba kCal.. in ne samo Kcal iz maščob... saj če bi hotela kuriti maščobe v prid OH bi vadba morala trajati 3 ure kjer se razmerje maščobe-Oh prevesi v korist maščob 80% - ogljikovi hidrati 20%, ne vem pa če imaš toliko časa, da bi nizka aktivnost trajala tako dolgo...
Lepo vadi...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA