teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 milkec
#2013
No to je pa teme, ki me najbolj obremenjuje!

Zelo rad jem, kar pa ne gre skupaj z dobro pripravljenostjo. Še najbolj obupno je bilo do lani junija, ko sem pridobil 10 kg na že itak najmanj 10 kg preveč. In tako je padla odločitev, da gre to dol. Tako sem začel teči in obenem se poskušal jesti čimbolj pravilno.

Moram reči, da na začetku ni bilo niti znanja kaj in kako jesti. Najtežje se mi je bilo v glavo vtisnit, da je potrebno jesti večkrat. Ker nekako imaš v glavi, da ko manj ješ hujšaš. No to sem že sprejel, da ni res, tako da me zdaj ni strah jesti.

Začel sem se odpovedovati mesnim izdelkom, postal sem pozoren na kalorije in maščobe in ostale številke na embalažah, malo sem po internetu pobrskal in si nekako prilagodil prehrano.

Prva dva meseca je šlo ful super z veliko odrekanja, ampak tako se ne da živeti vseskozi. Tako da je od takrat, ko sem recimo prišel na eno recimo pravo tirnico, tudi padlo kako pivo, pa tudi čokolada, pa ocvrto meso in podobno.

Še vedno pravim, da se ni treba odrekati vsem dobrotam, le malo zmanjšati količino in razporediti na daljše obdobje. Pa recimo ga je to šlo.

Torej moja polletna izkušnja gre nekako tako: ni najbolj važno koliko (in pogojno kaj) poješ, važno je, da vse pokuriš!

A se kaj strinjate z mano ali imate kake boljše izkušnje. Se vsi odrekate hrani ali se večkrat pregrešite? Ful me zanima, da vem, ali sem samo jaz tak hranojed ali ste vsi podobni!
Uporabniški avatar
 miro
#2024
Lepo , da je nekdo načel tudi temo zdravega prehranjevanja.
Moje izkušnje so sledeče:
imel sem kar nekaj kg preveč , pa sem jih spravil dol s postom ob polni luni 1xna mesec ,seveda sem se ob tem tudi rekreiral
jem vse , kar si zaželim - ob tem pa poslušam telo kaj si zaželi
pravo kavo pijem vedno brez sladkorja
če nisem preveč lačen ne večerjam
veliko se gibam in tako pozabim na lakoto

Ker sem bil judoist sem moral večkrat zbijati kg zaradi kategorije , tako da sem navajen biti brez hrane kak dan , kar pa tebi ne priporočam.

Počuti se dobro v svoji koži , jej kolikor ti veleva telo, drugače lahko zboliš,vendar pa je prava umetnost naučiti se poslušati telo.
Toliko na splošno!
Lp
Miro
 jonsi
#44331
Moj prvi post :D

Pa še izkušnje s hujšanjem. Sem imel kar nekaj kg preveč pa sem jih tud kar nekaj zgubil. Pa jih imam še preveč.

Pr men se je najbolj obneslo to da sem pač zelo zelo pazil, kaj jem in da je tistega kar pojem malo. Nič maščob, zelo zelo malo sladkorja. Nič sira krompirja itd... pa veliko zelenjave sadja ...

Zdej to je šlo 4-5 mesecev pozimi ko sem manj aktiven kot poleti in tud telo manj potrebuje. Kadar sem se pa pregrešil je blo patreba it tečt badminton hribi... Pozimi se mi zdi da je lažje hujšat, kot poleti ker smo manj aktivni in na splošno rabimo manj kalorij.

Sedaj poleti pa jem nekoliko več, vendar še vedno pazim da ne preveč in ne mastene in kalorične hrane.

No to ziher ni najbolj zdrav način, sigurno je boljše tako kot je dejal milkec več obrokov po malo, samo meni je tako lažje in deluje. Veliko volje pa kak "holesterol za motivacijo pomaga" :wink:
Uporabniški avatar
 kustus
#44333
LP

Do Januarja letos sem KG samo nabiral , potem pa se odločil za shujševalno in sicer tako da paziš kaj ješ ( sladko nič, bel kruh je zamenjal črni polnozrnati, čim več sadja) in pa seveda TEK in zopet TEK in pa seveda telovadba.
Sedaj je rezultat sledeči - 32,40 KG pa nikoli lačen.

:laola :clap: :mrgreen: :cenz:
Uporabniški avatar
 INOT
#44360
Se moja osebna izkusnja.
V bistvu je vse stvar presnove.To ugotovis po par letih.Lahko delas dolocene stvari pa ne bo pomagalo nic.Sam osebno jem vse tudi precej alkohola.Cez zimo ko sem se pripravljal za tek Zg Cazma sem vsaj 3x tedensko delal treninge po 35-40km.Shujsal nisem cisto nic.
V zivljenju sem poskusil precej stvari od sportne prehrane,ki naj bi pomagale pri izgubljanju mascob.Pri meni ni delovalao.Nikakor,da pridem pod 80 kg.
Potem sem poskusil se s kombinacijo lanenega,svetlinovega in malo olivnega olja.(v bistvu bolj zaradi zdravja ker s tem dobis vse tri m.kisline:omega 3,6 in 9)
Rezultat je bil cudezen.Bolj sem jedel in tekel,bolj se je spehec topil.In to tisti okoli pasu.Sedaj sem na 74 kg cilj pa je priti pod 70.
Tisti ki se spoznate in ste sprobali dolocene zadeve glede topljenja mascob vam povem,da je laneno olje po kemijski sestavi zelo podobno CLA in se mi zdi,da ima tudi zelo podobne ucinke vsaj kar se tice beta oksidacije,blokiranje shranjevanja mascobe v telesu in antikatabolicnega delovanja.
Meni je stvar pomagala in mi se pomaga.Moras pa zraven tudi trenirat seveda.Brez tega ne gre.
Kogar bo zanimalo naj malo prebrska po www.maxximum-portal.com
#44382
milkec napisal/-a:No to je pa teme, ki me najbolj obremenjuje!

Zelo rad jem, kar pa ne gre skupaj z dobro pripravljenostjo. Še najbolj obupno je bilo do lani junija, ko sem pridobil 10 kg na že itak najmanj 10 kg preveè. In tako je padla odloèitev, da gre to dol. Tako sem zaèel teèi in obenem se poskušal jesti èimbolj pravilno.

Moram reèi, da na zaèetku ni bilo niti znanja kaj in kako jesti. Najtežje se mi je bilo v glavo vtisnit, da je potrebno jesti veèkrat. Ker nekako imaš v glavi, da ko manj ješ hujšaš. No to sem že sprejel, da ni res, tako da me zdaj ni strah jesti.

Zaèel sem se odpovedovati mesnim izdelkom, postal sem pozoren na kalorije in mašèobe in ostale številke na embalažah, malo sem po internetu pobrskal in si nekako prilagodil prehrano.

Prva dva meseca je šlo ful super z veliko odrekanja, ampak tako se ne da živeti vseskozi. Tako da je od takrat, ko sem recimo prišel na eno recimo pravo tirnico, tudi padlo kako pivo, pa tudi èokolada, pa ocvrto meso in podobno.

Še vedno pravim, da se ni treba odrekati vsem dobrotam, le malo zmanjšati kolièino in razporediti na daljše obdobje. Pa recimo ga je to šlo.

Torej moja polletna izkušnja gre nekako tako: ni najbolj važno koliko (in pogojno kaj) poješ, važno je, da vse pokuriš!

A se kaj strinjate z mano ali imate kake boljše izkušnje. Se vsi odrekate hrani ali se veèkrat pregrešite? Ful me zanima, da vem, ali sem samo jaz tak hranojed ali ste vsi podobni!



Problem nas aerobnih rekreativceb ( tekaci, kolesarji, planinci, orieantacijski tekaci ,...zimski tekaci....blabla ) je iluzija da rekreacija uredi vse probleme v zvezi s prehrano. Potem pa se natreniramo postanemo morda celo odvisni od teka, postanemo eksperti za poskodbe.
In ce ne najdes teme za kaksno poskodbo ali kaksno koleno v cca. 3 do 5ih letih treninga postanes nezanimiv ker se nimas o cem meniti.
Ljudje smo pac taki da tema postane zanimiva ko jo zakompliciramo ali ko jo zacinimo z neprijetnimi ocvirki.

Primer prehrana in hujsanje.
Z aerobnim sportom sicer umiris in zaustavis pretvorbno glomazne in nepotrebne kolicine beljakovin in skroba ampak presnova telesa je enako ali pa se bolj preobremenjena. Odpadki so enaki in v enaki kolicini.
Npr. secna kislina kot glavni vir bolezni ki jih ljudje natikajo prehladom ali sedenjem na hladnem ali ( revmatizmi, artritisis).

Slucajno dejstvo je da so oz. smo maratonci zdravi in da imamo med seboj taksne gospodice za katere si jaz zelim da bom enako poskocen kot oni v njihovh letih: recimo Jaka Reš ali Lojzka ali Polde...upam da jih poznate iz prireditev...to soljudje za obcudovati po svoji vitalnosti.

Ampak dejstvo je tudi da je aerobni sport samo neke vrste turizem in darilo da se moras uravnoteziti. In z aerobno rekreacijo pretekle grehe sicer zakrijes jih pa ne odpravis. Vse odmrle ali degeneirane celice prejsnih grehov se skrijejo in potuhnejo.

Stara modrost pa pravi da kanalizacija ni ok dokler nisi odklopljen od nevarnostnega vira. Zato je po moji izkusnji ( pa ne bom nobenega prepriceval ampak smao podajam informacijo ob kateri upam da se noben ne pocuti da poskusam kaj vsiljevati ) torej po moji izkusnji je veliko bistveneje kako si organiziras prehrano in dnevno normalno zivljenje. Namrec pri tej spremembi opazam da lahko za ne veliko slabse rezultate bistveno manj treniram ( preprosto si ne morem privosciti se dodatnega stresa da mi je tek ali kolesarjenje se samo ena tekma ali nekaj za kar se moram pripravljati kot se recimo za sluzbo ali za kaksen resen dogodek v druzini ki ga nacrtujes ).

Kaj zelim povedati da ce je problem v prehrani ga v prehrani velja tudi resiti. Mene osebno me je to moralo prepricevati niz dejstev ki jih nisem uspel zaznavati in sem se varal da mi je sport uzivanje potreboval pa sem ga vedno vec zato da sem obvladoval zdravstveni problem dokler nisem zacel teci preko 100km.

Ce bi danes ponovil zgodbo za nazaj , bi jo zacel kjer ste jo tukaj zaceli.

Pri hrani in vecjem iskanju tega kar iscem skozi tek. Torej prehrana pa malo umirjenega duha tek pa zjutraj za rahlo znojenje na meji nobenega pretiravanja.
In s tem mislim da se da doseci neverjetne rezultate tudi na tekmovalnih maratonih seveda ce ga jemljes kot vsak trening.

Kot je nekje zapisano:

Nekaj dobis sele ko se temu odpoves.

Kar se pa tice alkohola pa mislim da je v interesu vsakega ce se teka loteva kot oblike ciscenja da si alkoholom dela medvedjo uslugo.

Jaz sem svoj cas cenil pivo kot pijaco za tek verjetno malo iz navijske osnove ker mi je bil Mravlje vzornik in je svoj cas veliko dal na pivo.

Ampak tisto kar tekac potrebuje iz piva je tam povsem eliminirano do sledi: to pa je zitna pijaca in fermentati ter vitaminska skupina B
( pac zaradi pivskega klasa in bakterij pri zorenju jecmena ).
Mimogrede presnovljivost oz. koliko telo uspe v taki obliki vpiti teh koristnih snovi iz piva sem se preprical da je to zanemarljivo napram
naravnim nepasteriziranim virom.

Vino pa tako ali potrebujemo samo zaradi tega ker se uziva meso ni drugega razloga. Drugo je sedaj navada oz zelezna srajca ces mesanica okusov vina po mesu ali po testeninah. Ker je to samo predsodek ki smo si ga zapekli ali pa ker neka druzba ki se druzi to nujno povezuje z druzenjem.


Na koncu se vsak sam mora odlociti. In najuspesnjese ce se je odlocil na podlagi lastnih izkusenj. Ce prevzemas od drugih tako ali tako vedno najdes kaksno stranpot pa se moras prilagajti in iti okoli riti v zep.
 lenka
#44434
Besede modrega :clap: .
Mislim, da maš kar prav. Ti potem spadaš v tretjo skupino tekačev po klasifikaciji Primoža Kališnika v včerajšnjem Poletu (ne vem, če si bral??)
1. poklicni športniki, ki se s športom ukvarjajo profesionalno in je to njihova služba
2. športniki v prostem času, ki vsako minuto porabijo za to, da delajo na svoji kondicijski pripravljenosti in radi v tem pretiravajo; poleg tega pa ne vidijo mej, se pogosto izčrpavajo, niso zadovoljni za nobenim rezultatom in pljuvajo po vseh drugače mislečih...
3. športniki za dušo, ki jim je tek odrešujoče doživljanje narave, telesa, duha; ki jim cilj po opravljenem dveurnem teku ni dvodnevna pohabljenost ali bognedaj obisk osebnega zdravnika (pa ne, da mu voščijo za obletnico poroke), ampak nasmeh na obrazu, ki žari sam od sebe in ga ne spere še tako temeljit Deep-Pore-Cleaning gel za obraz, (tisti z granulami, ki ti poleg umazanije postrga še vso lanskoletno zagorelost pa kakih 5 mm kože).

Še več takih,prosim :P
 drej
#44488
tek_v_snegu,

Odlično si to napisal.

Ključ je treba iskati tam, kjer si ga izgubil (in ne pod lučjo).

Ne velja samo za prehrano.
 šđš
#44834
Jaz pa nikoli se nisem mel problemov s preveliko težo. Kvečjemu s
premajhno :!:
Ni mi še uspelo priti preko 70 kg, pa mam dobrih 178 cm v višino.
Pojem pa ogromno. Jem velikokrat in veliko. Kolikor hocem in potem še.
Mogoče zato jaz nisem pravi, da tukaj ljudem solim pamet...
Ampak vseeno se mi zdi, da lahko kaksno recem...

Kot prvo se mi zdi, da je velika napaka, ce se osredotocate na to, KOLIKO pojeste. Namrec vem, da je na to zelo tezko vplivati. Ko je clovek mocno lacen, tudi ubija zato, da bi jedel... Po mojem je bistveno, KAJ jeste. Jaz predlagam: NIC sladkarij (kot da sploh ne obstajajo, namesto njih raje sadje), izogibanje katerikoli drugi prevec industrijsko predelani hrani, dovolj kvalitetnih mascob (namesto nekvalitetnih), pa DOVOLJ BELJAKOVIN.
Pomojem je najvecja napaka tistih, si zelijo zmanjsati delez telesnih
mascob ta, da se odpovedujejo mesu in ostaim beljakovinsko bogatim
hranilom: DOVOLJ BELJAKOVIN => VEC MISIC + BOLJSA REGENERACIJA => VECJA PORABA ENERGIJE.

Potem: Jaz zase vem, da jem zelo velikokrat na dan, in tudi to bi morda znal biti kljuc do vitkosti. Menim, da si z odtegovanjem hrane tisti, ki zelijo shujsati, delajo medvedjo uslugo. Povsem logicno bi bilo namrec pricakovati, da se telo na pomanjkanja hrane adaptira s kopicenjem vecjih zalog energije.

Potem se nekaj, kar se mi zdi neumno in napak:
Za cimuspesnejse hujsanje naj bi bilo potrebno teci neintenzivno...
Tako naj bi se porabljal vecji delez mascob... Mogoce je res, da se neposredno med taksno vadbo porablja vec mascob. Ampak pri intenzivni vadbi se porabljajo mnogo vecje kolicine energije. Poleg tega se pozablja na porabljanje energije pri regeneraciji po naporu...Takrat pa se gotovo porabljajo mascobe! Razlog toliko vecje porabe bi po mojem mnenju lahko iskali tudi v slabsem energetskem izkoristku misic pri skrajnih obremenitvah.

Se kdo strinja z mano? Komentirajte!
Uporabniški avatar
 obi
#44949
INOT napisal/-a:Se moja osebna izkusnja.
Potem sem poskusil se s kombinacijo lanenega,svetlinovega in malo olivnega olja.(v bistvu bolj zaradi zdravja ker s tem dobis vse tri m.kisline:omega 3,6 in 9)


INOT ali lahko poveš kaj več o tej kombinaciji olj. Ali si kombinacijo pripravljal sam oz. ali si jo kupil in kako jo konzumiraš.
Jaz sem laneno olje probal pa je tako zanič, da samega ne bi mogel jesti.
Uporabniški avatar
 gorazd
#44998
Kar se tiče lanenega olja je zelo neobstojno (postane žarko in zanič in brez nenasičenih maščob). Sam sem zato vedno kupoval laneno seme (zelo obstojno), ki ga pred uporabo zmelješ (sicer deluje kot odvajalo) in potem zmešaš z jogurtom, sam sem ga najraje jedel zmešanega z čokolinotom. Moram pa opozoriti, da je izredno hidroskopsko, tako, da je potrebno potem piti!!

Poleg lanenega semena pa uporabljam tudi Lecitin, ki pa je zelo enostaven za uporabo, saj ga samo zmešaš z vodo ali jogurtom, vedno pred jedjo. Gre za bio-regulator iz soje, ki sodeluje pri presnovi maščub, torej pri porazdelitvi maščob v telesu.

Sam pojem tudi precej temne čokolade (70%).

BISTVO, PRI HUJŠANJU NIKOLI SPUŠČATI MAŠČOB, KER JE TO ZNAK TELESU, DA JIH MORA ZAČETI KOPIČITI, KOPIČI PA JIH LAHKO TUDI, ČE UŽIVAŠ SAMO OGLJIKOVE HIDRATE.
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#45004
obi napisal/-a:
INOT napisal/-a:Se moja osebna izkusnja.
Potem sem poskusil se s kombinacijo lanenega,svetlinovega in malo olivnega olja.(v bistvu bolj zaradi zdravja ker s tem dobis vse tri m.kisline:omega 3,6 in 9)


INOT ali lahko poveš kaj veè o tej kombinaciji olj. Ali si kombinacijo pripravljal sam oz. ali si jo kupil in kako jo konzumiraš.
Jaz sem laneno olje probal pa je tako zaniè, da samega ne bi mogel jesti.


Ne svetujem laneno olje ce ne ves od koga kupujes namrec trgovski centri
ne morejo yagotoviti prave hrambe kot ste ze ugotovili je problem v neobstojnosti. Lekarne lahko ampak tam ne zagotavlajajo nerafiniranost.

Priporocam lanena semena v kombinaciji z y hrano ki vpija in ne vsebuje mascob ( nagradno vprasanje kaj lahko uporabis?).
Seveda pa sama semena ce uZIVAS GREDO SKOZI CREVESJE ZATO JIH VELJA MALO POMLETI PA SE OKUSNO JE.
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#45005
obi napisal/-a:
INOT napisal/-a:Se moja osebna izkusnja.
Potem sem poskusil se s kombinacijo lanenega,svetlinovega in malo olivnega olja.(v bistvu bolj zaradi zdravja ker s tem dobis vse tri m.kisline:omega 3,6 in 9)



Beri spodaj o miksanju vsega kar je koristno.
Nazadnje spremenil tek_v_snegu, dne 08 Jul 2005, 15:22, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#45007
obi napisal/-a:
INOT napisal/-a:Se moja osebna izkusnja.
Potem sem poskusil se s kombinacijo lanenega,svetlinovega in malo olivnega olja.(v bistvu bolj zaradi zdravja ker s tem dobis vse tri m.kisline:omega 3,6 in 9)


INOT ali lahko poveš kaj veè o tej kombinaciji olj. Ali si kombinacijo pripravljal sam oz. ali si jo kupil in kako jo konzumiraš.
Jaz sem laneno olje probal pa je tako zaniè, da samega ne bi mogel jesti.


Aja se to ...jaz ne bi ponavljal logike bodz bilderjev ki preberejo vse kar je koristno pa potem zmesajo v koktail vse mozne umetne proteine pa laneno in sveetlinovo lje in sedaj smo ok.



Torej laneno olje ne bi miksal z nobenim oljem tudi ce gre za nenasicene mascobe.
Ce razmisljas tako da geldas da dobis v eni "transakciji" vse kar koristnega preberes je najboljse da si kupis pasje brikete.


Pa prijetne obroke se naprej....

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA