vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 jpotoc
#12267
Zanima me zakaj se mi občasno pri teku pojavljajo boločine in sicer enkrat me boli pod desni strani reber (predel jeter), drugič na levi, včasih rama... Ko se intenzivnost zmanjša bolečina izgine. Pri kolesu se te težave ne pojavijo.

Hvala.
Uporabniški avatar
 cyc
#12270
jpotoc napisal/-a:Zanima me zakaj se mi občasno pri teku pojavljajo boločine in sicer enkrat me boli pod desni strani reber (predel jeter), drugič na levi, včasih rama...

He, to je menda vranica, čeprav (toliko nisem domač z anatomijo
:oops: ) ne vem kako je s to levo/desno stranjo, meni se je z izjemo teka včeraj zadeva zmeraj na levi strani pojavila. Ko sem bil še čisto na začetku treninga teka.
Menda se pretok krvi tako poveča, telo pa ni navajeno ...

Pomaga če stisneš trebušne mišice in menda (kar med tekom!) roke dvigneš v zrak. Nekaj časa (večkrat po nekaj sekund) drži trebušno prepono napeto, pa bo bolečina gotovo popustila.

Kaj bi bilo z ramo pa pojma nimam, mora biti iz drugega vica. Kar se pa kolesarjenja tiče - se da zadevo tudi tam sforsirati do te mere, ampak se mi je na kolesu to silno redko pojavilo. Je treba kak šprint na kolesu si v glavo vbiti, pa se pokaže čez nekaj časa ... 8)
 Nataša
#12290
Živjo, ne vem sicer, koliko časa tečeš, ampak če si bolj ali manj začetnik kot jaz, potem so te bolečine najbolj pogosta in normalna stvar. Bolečini pod rebri se reče bodec, preprečiš jo s počasnejšim tempom in dihanjem (ali vsaj vdihavanjem) skozi nos. skoraj vedno je prehiter tempo kriv za take bolečine. ko se bolečina pojavi, pa jo odpraviš z upočasnitvijo in globokim in kontroliranim dihanjem skozi nos.

bolečina v rami...se mi tudi včasih pojavi, ampak za kratek čas. ponavadi je vzrok podoben kot pri bodcu, lahko pa me boli tudi zaradi drže ramen, če sem preveč "zategnjena" med tekom.

upam, da sem kaj pomagala.
Uporabniški avatar
 runner
#13565
Bolečina pod rebri

Bolečina pod rebri je lahko zelo moteča, posebej ko se pojavi pri bolj zahtevnem treningu ali na tekmi.
Tukaj je par nasvetov kako si tekač lahko sam pomaga.
(Vir: Runnersworld.com)

Definicija:
Močna, pikajoča, bolečina ki se pojavi pod rebri (lahko tudi malo višje) posledica je krča v diafragmi ali zaostalih plinov v črevesju (ali želodcu).
Ponavadi se pojavi pri težjih treningih ali na tekmah.

(Samo) Pomoč:

1)
Če je bolečina na desni strani (bolj pogost pojav) upočasni tek za približno 30 sekund in vsakič močno izdihni ko stopiš na levo nogo.
Če je bolečina na levi strani močno izdihni vsakič, ko se desna noga dotakne tal.
Nadaljuj s tem dokler bolečina ne mine.

2)
Če to ne pomaga poskusi s počasnim, globokim dihanjem iz trebušne prepone. Če pravilno dihaš "iz trebuha" se tvoj abdomen dviguje pri vdihu in spušča pri izdihu.

3)
Tretji način je da dvigneš roke nad glavo (komolci vstran) in spet globoko dihaš "iz trebuha".
To smo delali na akademiji (drži pušku iznad glave PRESS)

4)
Četrti način je, da postaviš pest na boleče mesto pod rebri in jo s drugo roko potisni proti diafragmi. Pri tem zvij gornji del telesa za 90 stopinj (položaj kot da bi bruhal) in v tem položaju poskusi preteči kakih 10 korakov.
Mogoče ta, zadnji, način grdo zgleda ampak bo raztegnilo diafragmo katera je verjetno boleča zaradi krča.

Če nič o gor naštetega ne pomaga prenehaj s tekom in hodi dokler bolečina ne mine.

Če so bolečine povzročene s plini v trebuhu ali črevesju (fuj smradu jedan) :lol: je najboljše, da ne ješ pred tekom.
(mater je pameten nasvet!) :P

LP runner

Hej raja še en majčken disclaimer.
Za vse kar poskušate s svojim telesom ste sami odgovorni. (da ne bo kasneje "meni je runner rekel...") :P
Uporabniški avatar
 guinness
#13730
tudi sam sem imel nemalo problemov s temi nadlogami. odtlej vse tezke treninge (kolo+gorski tek) opravim zgodaj zjutraj. pojem eno, dve napolitanke, spijem 3dcl vode in sem pripravljen na najhujse. tezav ni vec in pocutje je odlicno. sploh zdaj poleti, ko mi ze +20st. C dela preglavice, grrr :evil:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA