vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 andrej_nov
#15384
Pripravljam se na mali maraton pa imam manjše težave. Tečem dobre 3 mesece. Trenutno 4x tedensko, skupaj med 20 in 25km.

Na levem stopalu imam 3 žulje (peta, palec in blazinica na podplatu za prsti). Na palcu in blazinici za prsti sem žulj dobil, ker sem tekel bos. Tega nekaj časa ne bom prakticiral in upam da bodo sčasoma zginili. Imate kakšne izkušnje.

Druga večja težava pa je, da me na desni nogi okoli meč stalno malo boli, ko obremenim prste na nogi. Po teku pa še malo bolj, a se do naslednjega dneva normalizira. Pred dvema mesecema sem imel zvit gleženj, pa sem po 5 dnevih že počasi tekel.

Kakšen bi bil vaš nasvet. Naj ustrajam al bi blo bolj počivat, da bolečina zgine.

LP,
Andrej
Uporabniški avatar
 bosin
#15388
1. NIKOLI ne teci bos, razen za hec po kaki mivkasti pla~i, mehki travici...a to itak ni resen tek, bolj priloznostna sprostitev
2. Ce ce ti pojavljajo stalne, enake bolecine , ce ti med tekom nastajajo zulji...ZAMENJAJ COPATE
3. ce imas bolecine zardi poskodbe, POCIVAJ ali pa tecisamo toliko, dokler te ne zacne boleti. Nobene poskodbe ne bos pozdravil s tekom, nasprotno.
Uporabniški avatar
 Matevz
#15394
V splošnem je pri bolečini bolje počivat, vendar pa v določenih primerih tudi to ne pomaga in bolečina sčasoma mine tudi ob treningu.

Bolečine, ki jih omenjaš bi lahko bile povezane z ahilovo tetivo (nisi povedal točno v katerem delu meč te boli). In če je to to, potem počivaj :!: :!: :!:

Sicer pa malo počekiraj strani športnih (tekaških) poškodb (v googlu vtipkaj running injuries ali kaj podobnega) in boš videl ali imaš kaj tipičnega.

Tukaj pa nekaj za vzorec:

http://www.injurytreatment.com.au/home
http://www.rice.edu/~jenky/injury.html
http://www.sportsinjuryclinic.net/
Uporabniški avatar
 Matevz
#15396
Aja pa še to: pri manjših poškodbah dela led čudeže (še bolje - bolj praktične - kot led so vrečke s posebnim gelom od 3M - dobiš v lekarnah).

How can I apply ice?
* Ice can be applied in a number of ways.
* It should never be applied directly to the skin but in a wet tea towel to prevent ice burns.
* Apply the ice for about 15 minutes every 2 hours. This will vary depending on the size of the area and depth of the tissue. This can be reduced gradually over the next 24 hours.
* If you have a bad circulation condition in a specific area then you should not apply ice to that area, or if you have a cold allergy.
Uporabniški avatar
 Matevz
#15399
No pa ko smo že pri poškodbah, ali ima kdo izkušnje z vneto pokostnico? (shin splint)

Mene sedaj na otip še boli, za laufat pa ni problema. Ali je kdo to že skoz dal?
Uporabniški avatar
 bosin
#15436
Tamy , iztek je , seveda, zelo prijetno odteci bos, sploh po travici ob atletski stezi, kajne?
Zdaj si pa predstavljaj, da cel trening teces bosa.Po stezi ali pa po asfaltu.
Dvomim, da je kdo med nami, ki si to lahko privosci brez resnih posledic za podplate. Da o obcutljivih sklepih in vezeh, ki jim zdaj obremenitve blazijo vse mogoce iznajdbe izdelovalcev copat, niti ne govorim.
 Lučko
#15449
Hoj Matevz. Tako kot pravi tisti rek: ni vse zlato, kar se sveti, ni tudi vse vnetje pokostnice. Moj primer kaže na to, primer od NatašeP pa kaže na (in ima) vnetje pokostnice. Razlika: bolečine sva imela iste, na istih mestih, na goleni, se pravi v spodnjem delu mišice, kjer mišica prihaja v kito. Vendar obisk pri zdravniku, je pokazal, da imam jaz vnetje kite golenične mišice (mišica je pri pregibu stopala na zdravnikov otip malo »škrtala«). V tem primeru sem se vzdržal teka približno 10 dni, ter seveda masiral z ledom in Voltarenom. Nato sem previdno začel tečt in sedaj je vse OK.
V primeru NatašeP, je pa zadeva bolj huda, ona ima vnetje, ki pa se zdravi cca. 3-4 mesece. V pogovoru z njo, ima še po dveh mesecih rahle bolečine, ne sme izvajati nobenih hudih obremenitev, razen nekaterih alternativnih, kot je sobno kolo, hoja, plavanje. Tu led in Votaren ne pomagata, tu pomaga samo čas in v začetku 3 tedne popolnega mirovanja.
Več o vnetju pokostnice (razen pogovora z zdravnikom) imaš napisano v Galloway-vi knjigi na strani od 222 do 225 in v knjigi Pence na strani 143 do 145. Malo preberi, vsekakor pa ti svetujem obisk pri zdravniku, kjer so si poškodbe na goleni zelo podobne.
Uporabniški avatar
 andrej_nov
#15540
Uf, uf! Hvala za vse odgovore.

Za tek brez superg sem se odločil zato, ker sem superge pozabil doma, za tek pa sem bil zmenjen s sestrično. Časa za it po superge pa ni bilo, ker tečem takoj po službi.

Matevž,
boli me na desni nogi v levem delu meč nekje blizu kosti, po višini pa nekje v sredi med kolenom in gležnom (ni točno določeno mesto, ampak je bolj razpotegnjeno gor-dol).
Uporabniški avatar
 mare
#15589
andrej_nov napisal/-a:Uf, uf! Hvala za vse odgovore.

Za tek brez superg sem se odločil zato, ker sem superge pozabil doma, za tek pa sem bil zmenjen s sestrično. Časa za it po superge pa ni bilo, ker tečem takoj po službi.

Matevž,
boli me na desni nogi v levem delu meč nekje blizu kosti, po višini pa nekje v sredi med kolenom in gležnom (ni točno določeno mesto, ampak je bolj razpotegnjeno gor-dol).


Ne razumem, zakaj nisi nehal teči, ko si začutil, da se ti delajo žulji. Kakor razumem je bilo to na enem treningu in ne na finalu olimpijskih iger.
Uporabniški avatar
 andrej_nov
#15728
Ker se pripravljam za svoj prvi mali maraton, je to tako, kot za koga drugega Olimpijske igre. :)

Bom pa naredil dvotedensko pavzo z dvema krajšima tekoma na teden. Upam da bo pomagalo.
Uporabniški avatar
 Matevz
#15731
Pavza z dvema tekoma ni pavza. Če se odločiš za pavzo, to pomeni NIČ teka. Ker edino to ti bo pomagalo, če gre za resno poškodbo. Če pa ne gre, bo minilo tudi ob normalnem treningu.

Pavzo pa lahko dopolniš z dopolnilnimi aktivnostmi (če ne predstavljajo bolečine) kot so plavanje, kolo, rolanje ipd.

BTW: Po opisu izgleda, da nimaš problemov z ahilovo tetivo, kar je definitivno good news. Meni bolj zgleda na malo nategnjeno mišico. Ampak vem pa ne.


PS mene moja poškodba na otip/pritisk še vedno boli, ampak za šport pa ni problemov (upam, da bo tako tudi ostalo)
 Iztokb
#17042
Obisk kakšnega dobrega športnega fizioterapevta ni nikoli izguba časa pri takih zadevah, ko lahko da gre samo za nategnjeno mišico in bi ti prav prišel počitek in kakšne vaje, definitivno pa z ledom ne boš naredil škode.

Trening do bolečine,... hm prej bi prav prišlo do praga preden bolečina nastopi, ko ko si že v bolečini si že izničil počitek in vse ostalo, je pa to zgolj moje mnenje.

Če sem prav razumel mesto poškodbe gre za notranji se pravi medialni del noge in mesto ki se nahaja nekje blizu kosti, če je pa podatek blizu kosti to da je bolj v globini na levi strani z zadajšnje strani noge pol pa ni najbolj prijetno.

Če nimaš zgoraj omenjenih vrečk mislim da 3M z gelom (ki so iz mojih iskušenj bolj primirne samo za hlajenje), je moje mnenje da je dosti bolje zmrznit vodo v plastičnem jogurtovem lončku z žlico ali s kakšnim kosom stiroporja, lesena paličica,... in po tem masiraj boleči del direktno na kožo nič več kot 7 minut, na začetku lahko tudi manj, je pa to zelo neprijetno početje.

Drugače pa tradicionalna kitajska medicina priporoča pri športnih poškodbah RICE:
Rest
Ice
Compress
Elevate

PS: tole moram še dodat, res je da nimam veliko izkušenj s poškodbami ki nastajajo pri teku, sem pa drugače domač na področju FS MTB tako da lahko da se katero od navedenih mnenj izklučuje, sem pa za masažo z ledom prepričan da deluje tudi pri tekaških poškodbah

Hitro okrevanje
LP
Iztok
Uporabniški avatar
 Barb
#17050
andrej_nov napisal/-a:boli me na desni nogi v levem delu meč nekje blizu kosti, po višini pa nekje v sredi med kolenom in gležnom (ni točno določeno mesto, ampak je bolj razpotegnjeno gor-dol).


Ne vem sicer, ti pa svetujem da malo prebereš še pod temo Medenica.
 dpop
#17057
Barb napisal/-a:
andrej_nov napisal/-a:boli me na desni nogi v levem delu meč nekje blizu kosti, po višini pa nekje v sredi med kolenom in gležnom (ni točno določeno mesto, ampak je bolj razpotegnjeno gor-dol).


Ne vem sicer, ti pa svetujem da malo prebereš še pod temo Medenica.



Ohoho... ena je že "spremenila vero" :lol: :lol:

No, sej za njo še pravočasno... ostali pa... naučte se na svojih
napakah (in to ponavadi bolečih)... če in ker nam ne verjamete

LP Darko

P.S. Barb... zdej boš večkrat "šla v cerkev" ... a ne? :wink:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA