vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#308383
Odpiram to temo za pomoč poškodovanemu sotekaču.

Pred dvema mesecema si je zlomil tadrobno kost v spodnjem delu noge - kost mečnico. Rentgen je pokazal, da se je lepo zacelila. Dečko je star 65 let in zelo aktiven športnik. Ker ne more biti brez teka (malo že teče) in si ne bi rad naredil kakšne škode, vas v njegovem imenu prosim za kakšne izkušnje in predloge, mnenje in nasvete ter seveda podkrepitev, od kje te ideje (lastne izkušnje, zaposlen v takšni stroki, prebral ali slišal, ...). Vse to seveda v smeri kako rehabilitirati nogo. Pravi, da letos Celje - logarska verjetno ne bo mogel teči (lani je imel čas 7:18:23), rad bi pa vsaj na Ljubljanski maraton.

Sam pravi, da bo redno prebiral nasvete v tej temi in se že zahvaljuje 8)
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#308432
Vedel sem, da med poškodbami tekačev niso ravno "pogosti" zlomi spodnjih okončin in vendar vem tudi, da vseeno se tudi to dogaja. Jaz sem imel že vse mogoče poškodbe, a po zlomu nožne kosti še nisem izvajal ponovnega uvajanja v tek. Predvsem me zanima, koliko časa je nevarno za ponovno poškodbo na zlomljenem mestu, čeprav se zadeva poškodovanemu odlično celi?
Uporabniški avatar
 Miroslav
#308532
Moj sin Leon je imel letos počeno kost v gležnju. Poškodbo je staknil na poti na Donačko goro v snegu konec marca (24.3.). Slabe tri tedne je imel gips na nogi, nato sva začela kolesarit (prvič 14.4., točno tri tedne po poškodbi). En teden pred Ptujskim triatlonom (šest tednov po poškodbi) je šel prvič tečt, na Ptujskem triatlonu 12.5. je že normalno tekel (točno sedem tednov po poškodbi).
Res pa je razlika med počeno in zlomljeno kostjo in še bolj pomembna je razlika v letih med obema tekačema.
:wink:
Uporabniški avatar
 Samo:-)
#308623
Jaz sem imel zlomljeno mečnico pred 24 leti, pri 18tih. Spiralni zlom je bil kar kompliciran, zadevo so reševali z vijaki in ploščicami. 6 mesecev nisem smel obremeniti noge, pač bergle in trening rok in ramenskega obroča :D . No tik pred kontrolo, ko naj bi opustil bergle, sem ga pa spet pobiksal in mečnico še enkrat spiralno polomil. Kirurg se je držal za glavo in se spraševal kako bo črepinje kosti pomešane z vijaki spet sestavil skupaj... Nekako mu je uspelo in spet me je rešil. Spet 6 mesecev bergel, potem pa 1 leto fizioterapije, da sem lahko normalno hodil... Res pa je, da takrat še nisem bil tekač ampak kolesar... Vem, da sem kljub berglam kar veliko kolesaril. Bergle zvežeš na picikl in gremo... 8) .
No po mojem je najboljša terapija bazen. Meni so Terme Zreče zakon, sploh terapevtski bazen in masažne šobe...
Teka in tudi daljše hoje samo 2 meseca po poškodbi jaz ne bi priporočal, vem kako hudo je, ko kot tekač ne moreš laufat ampak mislim, da se splača počakat dokler ti lečeči zdravnik ne reče da lahko. Zelo je odvisno kakšen zlom je bil...
Želim ti hitro okrevanje :laola
Uporabniški avatar
 tabonir
#308633
Junija 2006 sem imel polomljeno desno nogo in to konkretno, trikrat golenico in dvakrat od zadaj mečnico. Golenica se je lepo zarasla, mečnica pa ne najbolje, na RTG sliki je nekam čudno zvita in odebeljena.Takrat še nisem tekel, vsaj ne za res. Sem pa pol leta kasneje zmogel brez težav zimski vzpon na Peco po zavarovani poti. Po tem sklepam, da bi bil zmožen tudi daljšega teka.
S tekom sem pričel konec leta 2008 (Zimska liga na Pohorju), oziroma za res trenirati marca 2009. Bolečine sem imel kar pogoste, predvsem v desnem predelu kolena. Kilometrino sem dvigoval zelo počasi, v letu dni sem prišel do 220 km mesečno. Težavam se skušam izognit z nakupom dobro blaženih copat in tekom po gozdnih poteh. Zadnje tri leta delam mesečno prib. 250-300km, me pa občasno še vedno noga boli.

Glede na to, da kolega nima zlomljene golenice, na mečnico pa pride bistveno manj obremenitve mislim, da večjih težav s tekom ne bi smel imet. Mogoče je dva mesca od časa poškodbe še nekoliko prehitro za resne treninge in tekme. Dobro bi bilo upoštevat mnenje zdravnika!
Na njegovem mestu bi treniral z zelo blaženimi copati kot so nap; Asics Gel Kinsei, Mizuno Wave Creation, Nike Vomero,....Za tekme bi pa nabavil nekoliko lažje in "hitrejše".


Slika

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA