vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 sammm
#309426
Živijo. Naj opišem nastalo situacijo. Prejšnje leto sem se rekreiral tako, da sem enkrat na teden tekel okoli Brda (cirka 9.8 km), enkrat na teden šel na Kriško goro, potem pa še razna hoja na kakšen nižji griček in krajši teki. Kot je pri meni v navadi ni šlo brez urce in "podiranja rekordov". Pri teku se mi je ustavila pri 49 minutah, pri hoji na Kriško pa pri nekaj pod 36. Vem da tekaški čas ni bogve kaj, vendar pri mojih 172 višine in 82 kg ni šlo hitreje. Letošnjo zimo sem v hrib začel na hrbtu nosit še 5 litrov vode in povečal količino obiskov Kriške za polovico. In ko sm pred mesecem vkolpu urco, se je rekord Kriške pomaknu za več kot minuto navzdol. To mi je razumljivo. Ni pa mi razumljivo, zakaj se časom teka letos ne morem niti približati. Povprečno so slabši za 5 minut, večkrat pa se zgodi da kroga sploh ne morem odteči v enem kosu. Ali nimam sape, ali me zelo bolijo noge. Ali je povečana intenzivnost hoje navkreber razlog za tako drastično nazadovanje v teku?
Uporabniški avatar
 vencelj
#309429
Znano je, da pri teku/hoji v klanec izgubljamo na hitrosti. Za hitrejši ravninski tek moramo več delati na razvoju hitrih mišičnih vlaken. Seveda je moč dobrodošla, a ni dovolj. Glede na opisane "treninge" sodim, da imaš močne noge, kar je dobra osnova za pretvorbo v hitrost, to pa boš dosegel z ustreznim ravninskim treningom. Krajše teke opravi z večjo intenzivnostjo (hitreje), lahko pa tudi svoj tedenski krog okrog Brda "razdeliš" na krajše (npr. kilometrske), a hitrejše odseke z vmesnimi pavzami (hoja). In ne "podiraj rekordov" vsak teden! Preveri svoj dosežek le enkrat na mesec...
Tehnika teka je zelo pomembna, prav tako optimalno razmerje med dolžino in frekvenco korakov...teorije o tem je zelo veliko, npr.: http://staro.tek.si/kaksna-je-optimalna-tehnika-teka/ ...beri :!:
In, btw.: dobrodošel na :TF)

LP, vencelj
Uporabniški avatar
 lonely
#309477
sammm napisal/-a:Živijo. Naj opišem nastalo situacijo. Prejšnje leto sem se rekreiral tako, da sem enkrat na teden tekel okoli Brda (cirka 9.8 km), enkrat na teden šel na Kriško goro, potem pa še razna hoja na kakšen nižji griček in krajši teki. Kot je pri meni v navadi ni šlo brez urce in "podiranja rekordov". Pri teku se mi je ustavila pri 49 minutah, pri hoji na Kriško pa pri nekaj pod 36. Vem da tekaški čas ni bogve kaj, vendar pri mojih 172 višine in 82 kg ni šlo hitreje. Letošnjo zimo sem v hrib začel na hrbtu nosit še 5 litrov vode in povečal količino obiskov Kriške za polovico. In ko sm pred mesecem vkolpu urco, se je rekord Kriške pomaknu za več kot minuto navzdol. To mi je razumljivo. Ni pa mi razumljivo, zakaj se časom teka letos ne morem niti približati. Povprečno so slabši za 5 minut, večkrat pa se zgodi da kroga sploh ne morem odteči v enem kosu. Ali nimam sape, ali me zelo bolijo noge. Ali je povečana intenzivnost hoje navkreber razlog za tako drastično nazadovanje v teku?


NE,prijatelj....tvoji parametri so respektabilni.....izgubo ,poslabšanje le-teh poišči v sebi,tvoji motivaciji.željah po boljšem rezultatu na doočeni razdaji
 sammm
#309587
lonely napisal/-a:
sammm napisal/-a:Živijo. Naj opišem nastalo situacijo. Prejšnje leto sem se rekreiral tako, da sem enkrat na teden tekel okoli Brda (cirka 9.8 km), enkrat na teden šel na Kriško goro, potem pa še razna hoja na kakšen nižji griček in krajši teki. Kot je pri meni v navadi ni šlo brez urce in "podiranja rekordov". Pri teku se mi je ustavila pri 49 minutah, pri hoji na Kriško pa pri nekaj pod 36. Vem da tekaški čas ni bogve kaj, vendar pri mojih 172 višine in 82 kg ni šlo hitreje. Letošnjo zimo sem v hrib začel na hrbtu nosit še 5 litrov vode in povečal količino obiskov Kriške za polovico. In ko sm pred mesecem vkolpu urco, se je rekord Kriške pomaknu za več kot minuto navzdol. To mi je razumljivo. Ni pa mi razumljivo, zakaj se časom teka letos ne morem niti približati. Povprečno so slabši za 5 minut, večkrat pa se zgodi da kroga sploh ne morem odteči v enem kosu. Ali nimam sape, ali me zelo bolijo noge. Ali je povečana intenzivnost hoje navkreber razlog za tako drastično nazadovanje v teku?


NE,prijatelj....tvoji parametri so respektabilni.....izgubo ,poslabšanje le-teh poišči v sebi,tvoji motivaciji.željah po boljšem rezultatu na doočeni razdaji



Tole ravno ne bo držalo. Motivacje in vsega ostalega je dovolj, vendar enostano ne gre.
Uporabniški avatar
 Miroslav
#309589
Včasih pozabljamo, da smo rekreativci!
:!:
Naš moto bi moral biti:
"Grem, kadar mi je, koliko mi je in hitro, kot mi je!
8)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA