vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#327919
Lepo pozdravljeni,

imam kar precejšnje težave z mojimi bolečinami v mečih.

Pojavljajo se samo, ko tečem po betonu nad 5-6 km.

Sicer tečem na štadionu tam nekje od 4 do 6 km razen takrat, ko odtečem kake intervale ali Cooperja.

Na beton ne grem ravno zaradi tega, ker se betona izogibam zaradi možnosti poškodb in mojih težav s sklepi, vendar se pripravljam na nočno desetko na Bledu in se malo spoznavam s progo.

Glede na to, da tečem pol krajše razdalje od desetke sem kakih 14 dni nazaj in pa danes šel teči 10 km.

Obakrat sem imel enake težave in sicer, da so me po kakih 5-6 km teka začela boleti meča. To je zgledalo tako, da vsakič, ko sem pritisnil s stopalom na tla in odrinil je izgledalo kot, da bi me prijel krč ali pa da bi imel precej nategnjeno mišico v mečih. Iz kilometra v kilometer je bilo huje in na koncu, ko sem pretekel v cilj me je že zelo bolelo, da sem komaj hodil po tem, ko sem se raztegnil. V prvo so trajale bolečine kakih 7 dni, naslednja dva dneva sem dobesedno šepal in sem imel občutek nategnjenosti mečev v obeh nogah in to po celi dolžini. Potem po enem tednu se je stanje umirilo, sem šel na štadion in mi je bilo vse ok. Danes pa enaka zgodba, sem šel zopet na beton okrog jezera in enako...

Proga je sicer ravna, vmes je en klanec dolg 400 metrov, kar dober naklon, ne vem ali se mi zo zgodi zaradi tega klanca ali zaradi predolge proge ali mi pač beton ne odgovarja in superge katere imam za na beton?

Imam lunarlon Nike, sicer ne vem ali so to dobre superge za tek?

Skratka ne vem ali so to samo krči ali zategnjene mišice v mečih, čisto me zateguje, boli, vse je napeto in trdo...

Na štadionu na tekaški stezi nimam nikakršnih težav, da me kaj zateguje, zategne in boli, res je tudi, da se na štadionu lahko pred tekom dosti bolj raztegnem kot pa na betonu, vendar mislim, da imam težave zaradi drugih zadev...

Mi lahko morda kdo pomaga s kakim nasvetom? Naj si mažem kake kreme ali kaj drugega...

Zanimivo je, da ko grem teči okrog jezera en krog to je 5.83 km, da nimam teh težav, težave se pojavijo samo, ko grem teči 10 km....ne vem ali je to zaradi same razdalje ali zaradi klanca kateri je vmes....

Najlepša hvala za vso pomoč
#327924
Oj,

sem pa že dal toliko muscle fiberjev v življenju skozi, da dobro vem, da tole ni muscle fiber:).

Muscle fiber se pojavi po treningu dan ali dva, tole mene začne boleti med treningom in čisto na drugačen način kot pa muscle fiber, če bi to bil mf jaz na forum ne bi pisal ampak bi čakal, da zgine:).
#327925
Jaz sem tudi daleč od eksperta. Jaz sem že imela kdaj zategnjena meča. Trda ko kamen, da je trajalo 2-3 dni.
Nisem sigurna kaj je bilo krivo. Slabo ogrevanje pred tekom, slaba tehnika in premalo raztezanja po teku. Zdaj moram trkat na les, da že nekaj časa tega ni bilo.

A je možno, da bi bilo kaj presnovnega, glede mišic?
#327934
Poznam to zadevo,

tudi jo imam doma, vendar se zadnje čase skušam čim bolj izogibati kemiji...


Jaz sem še vedno 99% prepričan, da ima to pri mene neke povezave z betonom, tekaškimi copati, klancem in razdaljo...zato sem mislil, če ima še kdo podobne izkušnje kot jaz....aja morda pa so krive krčne žile katerih imam precej na levem meču in ta me tudi precej bolj boli....

Morda bi kak kineziotaping preko mišice pomagal?
#327936
Ja to tudi poznam, nisem še nikoli poizkusil...je pa zanimiva zadeva...še vedno pa čakam nasvet kakega strokovnjaka za tek ali bolj odgovor zakaj bi lahko do tega prišlo v mojem primeru...danes je mišica čisto zategnjena in boleča...morda kakih 20% manj kot včeraj....par dni bo trajalo da se umiri dokler ne grem zopet na beton:).
#327952
Ja zakaj pa ravno po betonu tečeš? A ni bolj prijetno čez kako gozdno pot, makadam, ob kakem travniku, kolovozih. Madona še na stadionu je bolje od betona :P

Sicer pa povprašaj kakega trenerja teka ali pa športnega fizioterapevta, kondicijskega trenerja. Ne vem pa, če je kak tak na forumu. Mogoče pa?
Je pa res da nasveti od teh stručkotov navadno niso zastonj.
#328311
Po betonu sem tekel samo zato, ker sem se želel malo navaditi na progo okoli jezera kjer bo potekala desetka...sedaj do desetke ne grem več na beton, progo poznam, vem kje so mali klančki, vem kje je dolg klanec....pa da se pozabavam in odtečem....sicer pa je tako, da kot ste rekli se bom v prihodnosti obrnil kar na mojega fizioterapevta....
#328552
Lep pozdrav vsem,

no 10 ka je za menoj....

Vendar po pretečenih 500 - 800 metrov sem v levi nogu malo nad Ahilovo tetivo oziroma v spodnjem delu meča sem začutil kot, da bi se mi nekaj zatrgalo - natrgalo...prav začutil sem nenadno bolečino ali natrg....in v tistem trenutku me je zelo zabolelo v spodnjem delu lista in v istem trenutku me je tudi zabolelo na prepogibu kolena zadaj....če to ne bi bila desetka in tekma bi zagotovo odstopil, vendar sem z bolečinami nadaljeval, sploh ne vem kako mi je uspelo zdržati še 9 km do konca s takimi bolečinami in to v istem tempu kot sem ga načrtoval...res je da sem z dotikom leve noge na tla nekako drugače tekel, ker me je tako bolelo....zaradi te bolečine sem izgubil maksimalno 30-40 sekund v teh devetih km...do konca me je peljala samo vztrajnost in trma...v glavi sem imel samo priprave zadnje tri mesece, ker sem šele takrat začel teči...tekel sem nekaj nad 47 minutami kar je bil tudi moj osebni rekord....

...vendar sedaj imam kar imam....10 minut po končanem teku nisem mogel več stopiti na tla, domov nisem mogel peš, so me odpeljali z avtom, še prej pa v jeseniško bolnico...zdravnik je rekel, da je Ahilova tetiva v redu in da sem si na ta način prišparal 6 mesecev...

Pravi, da je verjetno nekaj natrgano, skratka hlajenje in počitek, ker se taka poškodba celi 2 meseca...jaz sem imel te probleme že zadnji mesec in pač sedaj je šlo do konca vse...ne vem zakaj ravno včeraj in ne vem zakaj že po enem kilometru, to mi res ni jasno...

Kaj naj sedaj, kaj bi lahko pomenilo to, da sem slišal kot, da bi se mi nekaj natrgalo? Zakaj me boli zadaj v prepogibu kolena...sem tam tudi kaj nategnil? Ne vem zakaja me je zadaj zabolelo v istem trenutku ko sem slišal zadaj v listu ta čuden zvok...

Sedaj hladil že cel dan...je bolje kot včeraj...vendar je še zmeraj katastrofalno...

Ima kdo kake izkušnje s tem, nasvete?

Najlepša hvala.
#328554
Možne vzroke za poškodbo verjetno veš: slaba regeneracija, prehrana, pretiravnaje in še bi lahko našteval. Osnovno pravilo "poslušaj svoje telo" nisi upošteval, niti enega nasveta, ki smo ti ga pisali v tej temi. Izgleda pa, da ti tudi fizioterapevt ni mogel pomagati.
Zdaj boš pa res rabil strokovnjaka, saj za jasno diagnozo katera mišica se je natrgala, je potrebna UZ preiskava. Na tvojem mestu bi šel k zdravniku takoj naslednje jutro.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA