vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#144523
Moji ta veliki hčerki Sindis se kar naprej ponavlja vnetje pokostnice!
Pa bi rada vprašala, če kdo ve, kam jo lahko peljem na pregled in terapijo, da ne bi bila ravno ob še tisto, kar nam ostane za štartnine.

Opravijo sploh kje vse te preiskave zastonj?
Ali pa za bolj majčkene soldke?

Če jo peljem v Šempetrsko bolnico, vem že vnaprej, kaj bo: " Gospa, na sliki ni nič videt, zato naj počiva, dokler ne neha boleti!"

Jaz pa bi rada TOČNO UGOTOVILA, KAJ JI JE! In šele nato počivala,...
Hvala vsem za odgovore....
Nazadnje spremenil zz topka, dne 04 Sep 2008, 17:17, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 bobr
#144527
Pozabi na zastonj kvaliteten pregled ker ga ni.
 david30
#144529
Sem jo imel vneto predleti,tako daje bilo zelo motečo.
Moral sem počivati,ter masirati z ledom,samo to ni obrodilo sadov,zato sem opravil laser terapijo katera mi je potem izboljšala zadevo .
Probaj jo peljati tudi ti na terapijo pa boš videl . če se bo kaj spremenilo
lp David
#144567
zz topka napisal/-a:Moji ta veliki hčerki Sindis se kar naprej ponavlja vnetje pokostnice!
Pa bi rada vprašala, če kdo ve, kam jo lahko peljem na pregled in terapijo, da ne bi bila ravno ob še tisto, kar nam ostane za štartnine.

Opravijo sploh kje vse te preiskave zastonj?
Ali pa za bolj majčkene soldke?

Če jo peljem v Šempetrsko bolnico, vem že vnaprej, kaj bo: " Gospa, na sliki ni nič videt, zato naj počiva, dokler ne neha boleti!"

Jaz pa bi rada TOČNO UGOTOVILA, KAJ JI JE! In šele nato počivala,...
Hvala vsem za odgovore....


Oj, pozdravljena.

Pokostnica odeva zunanjo površino kosti (pa tudi notranjo), je belkasta vezivasta kožica, pripeta na kost z vlakni ter žilami in tudi živci, ki iz nje vstopajo v kost. Ima dva sloja, zunanji je poln elastičnih vlaken ter žil.
Nasploh, pri vseh ljudeh je pokostnica občutljiva, pri tekačih pa ZELO. V njej je ogromno čutilnih živcev s čutnimi telesci, kar nam pojasni zakaj je tako izredno občutljiva (pri teku je to še izrazitejše).

Občutljivejša postane ob preveliki količini treninga, po pretrdi podlagi ali z preslabimi copati.
Ko se zadeva razboli postane lahko tako občutljiva, da ne prenese niti rahlih dotikov. Počitek je priporočljiv v toliki meri, da se pomiri, potem pa je potrebno teči počasi in postopno podaljšati razdaljo. Pa izbrati ustrezen teren.
Pokostnica začne boleti, ko so tekaški copati opravili svoje delo in jih je potrebno zamenjati. Nekaterim dela težave tudi, ko zamenjajo tekaške copate. Terapije ni, morda kakšno mazilo, ki deluje proti bolečinsko in proti vnetno, rtg slikanje ne pokaže ničesar, ker s tovrstno preiskavo pokostnice ne vidijo.
Sama sem ugotovila, da tekaške probleme zdravniki najraje rešujejo z počitkom, kar pa ni vedno najbolj dobrodošlo.
Torej, preverite kako je z copati, podlago...Pa se še kaj vidimo na tekih za pokal PN... LP, Manca
 Manca
#144573
Sem še nekaj pozabila: pokostnica je pomembna za rast, razvoj in obnovo kosti. Ne gre pozabiti na zadosten vnos kalcija in fosforja v hrani in pa vitamina D in C. Ok, saj če se še kaj spomnem...
 klopotec
#144644
Nekateri imajo s pokostnico težave pogosto, nekateri nikolo. Je pa res neprijetna zadeva in je posledica večje občutljivosti (razlogi so različni) in nezadostne pripravljenosti na napore, ki se jih lotimo. Obremenitve je treba dvigati postopoma. Sam sem ravno v fazi ko sem zadevo saniral (upam vsaj).
V začetku je počitek nujen, aktivnost pa pri resnem vnetju niti ni možna, ker prve dni na nogo niti stopiti ne moreš. Počitek je nato nujen in potreben. Za začetek pa je tek najbolje nadomestiti s kolesarjenjem, ker se po mojih izkušnjah da zelo hitro kolesariti in pokostnica pri tem ni ovira. Ko pa je možna normalna hoja pa sem pričel s tekom do točke, ko me je pokostnica začela opominjati. Tedaj sem takoj prenehal in čez dva dni zopet. Zdaj poteka tretji teden od poškodbe in včeraj sem brez bolečin tekel malo manj kot dve uri. Ne enem delu, tako cca 2 kvadratna cm pa čutim nekakšno rahlo odebelitev, ki mi je ostala po poškodbi.
Prvi teden sem na pokostnico deval izmenično ledene obkladke in obkladke iz gabezovih korenin. Korenine lahko izkopljemo sveže, dobijo pa se tudi posušene pri zeliščarjih. Pripravek naredimo tako, da korenine damo v posodo, morajo biti narezane na drobne koščke, jih pokrijemo z vodo in počasi skuhamo do mehkosti, tako da jih lahko zdrobimo v maso, ki jo nanesemo na pokostnico, pokrijemo z gazo in povežemo s povojem.
Po moje je pri občutljivih ljudeh obutev zelo pomembna. Mora biti čim bolj blažena, da ne pride do trdih, neelastičnih stikov s podlago. Vnetje po mojem nastaja zaradi grobega drgnjenja tkiv pokostnice ob kost.
Pri težavah s pokostnico je dobro piti mnogo svežih zelenih sokov, jesti zelene smootije.
Kako mi je uspela sanacija bom videl v nedeljo na Ptujski 21 tki in če bo v redu, grem naslednji petek pokostnico ponovno izzivat na Kozjak. Upam da me tedaj ne bo izdala.

Mimogrede, ali kdo ve kje se dobijo kvalitetni vložki za recimo v treking čevlje. Sam imam sicer kar kvalitetne Merelke, ampak bi jih še malo omehčal s kakšnim vložkom.
Uporabniški avatar
 metkamarjetka
#144677
klopotec napisal/-a:Mimogrede, ali kdo ve kje se dobijo kvalitetni vložki za recimo v treking čevlje. Sam imam sicer kar kvalitetne Merelke, ampak bi jih še malo omehčal s kakšnim vložkom.


vse sorte vložkov za takšne in drugačne čevlje (gojzarji, treking čevlji...) sem videla v Giga sportu - sicer je bilo to v Insbruck-u :oops: , ampak sem prepričana, da jih imajo tudi pri nas.
drugače je v LJ en ortoped, dr. Kaloper (mislim, da se tako piše), pri katerem dobiš vložek prav "po tvoji meri".
 lady_romana
#145861
Kaj pa fizioterapija? Če na slikanju ni bilo kake počene kosti, potem je baje najboljša pot okrevanja pri kakem športnem fizioterapevtu. Vsaj tako so meni rekli (imam iste težave).
 *Dejan*
#145868
Tudi sam sem imel dolgo časa hude težave s pokostnicami.
Še, ko sem treniral, sem pred treningom vzeli tablet proti bolečinam in opravil trening. Bolečin, ki so se kljub vsemu pojavljale med in po treningu raje ne bi opisoval. :?

Že skoraj kronične težave sem spremenil s kombinacijo:
primernih soperg, ki mi nudijo ustrezno blaženje in polno kontrolo nad korakom, ogrevalnim tekom in iztekom, primernim stopnjevanjem količine teka in masažo. Prav zaradi tega sem začel puščati doma mp3-player in se bolj posvetil vsakemu koraku, ki ga naredim, ko tečem.

Masiram takoj, ko se mi pojavijo začetne bolečine. Pri tem uporabim smrekovo mazilo. Pri masaži pa predvsem pazim, da nudim ravno dovolj pritiska. Če ga je preveč, potem se vse skupaj le še poslabša. Premalo pa zopet nima nikakršnega učinka.

Ko se pojavijo začetki bolečin tudi nekoliko zmanjšam intenzivnost teka. Še vedno tečem (tudi daljše razdalje), izogibam pa se hitrim tekom. Prav tako klečanju ali nenadnem pospeševanju iz hoje v tek.

Predvsem masaža s smrekovim mazilom, večkrat na dan, je pomagala tako meni, kot tudi moji punci.

Pa čim prejšnje okrevanje in obilico tekaški radosti
Uporabniški avatar
 andreya
#145910
*Dejan* napisal/-a:Predvsem masaža s smrekovim mazilom, večkrat na dan, je pomagala tako meni, kot tudi moji punci.

Dejan, kaj to imaš to smrekovo mazilo od Konca iz Nakla?
 *Dejan*
#145927
andreya napisal/-a:
*Dejan* napisal/-a:Predvsem masaža s smrekovim mazilom, večkrat na dan, je pomagala tako meni, kot tudi moji punci.

Dejan, kaj to imaš to smrekovo mazilo od Konca iz Nakla?


Ja, uporabljam smrekovo mazilo od Konca.
Raje nisem napisal, da ne bi kdorkoli dobil vtis, da delam reklamo :oops:
 brzinca
#145970
Otrok mora počivat in le tako bodo težave minile. V nasprotnem primeru vam pa ne bo treba več plačevati štartnin, ker bo otrok imel kronične težave. Bo pa to požrlo veliko več denarja, kot si mislite.
 *Dejan*
#146001
brzinca napisal/-a:Otrok mora počivat in le tako bodo težave minile. V nasprotnem primeru vam pa ne bo treba več plačevati štartnin, ker bo otrok imel kronične težave. Bo pa to požrlo veliko več denarja, kot si mislite.


Vsekakor se strinjam s tabo. Če so bolečine že prehude in se je vseskupaj razbolelo, potem ni drugega kot počitek. Četudi je zaradi tega potrebno za nekaj časa prekiniti s tekom :(
Uporabniški avatar
 mediterano
#146453
Jaz sem jo tudi imel (vneto pokostnico namreč) in zadeva me je bolj ali manj mučila kakšnega pol leta. Res pa je, da sem nekaj časa (kakšen mesec) enostavno moral počivat, da se je zadeva umirila in kasneje postopoma tudi izzvenela. Nisem pa šel k zdravniku, ker sem pač poskusil najprej s počitkom. Zakaj ne poskusi hčerka vzet kakšen mesec ali dva počitka?
Uporabniški avatar
 admiral
#147513
Enako.
Meni je pomagal samo počitek. In potem res postopno, počasi nazaj... Zdaj po vsakem teku, vsaj še 1 km hodim..

Takrat so bile bolečine tako hude, da so mi solze hodile iz oči..

Zdaj sem hvaležen za vsak odlaufan tek, brez tistih bolečin.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA