vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

Uporabniški avatar
 INOT
#27264
Zdaj pa resno. Tek na smučeh je idealna dopolnitev klasičnemu teku. Okrepi ti tiste mišične skupine ,ki jih drugače pri teku ne uporabljaš. To najbolje ugotoviš,ko greš na začetku sezone na smuči. Običajno imaš rahel muskelfiber v določenih mišicah (vsaj jaz).Drugače pa ti dobro okrepi zgornji del telesa (hrbet,roke,ramenas,prsi-pri teku vse dela),je pa tudi določena zamenjava za intervalni trening (predvsem dihalni sistem).Če tečeš po urejenih progah na svežem zraku je definitivno super občutek.Kdor ima možnost naj poskusi. Oprema je mogoče nekoliko dražja v startu se pa ne spreminja toliko kot pri alpskem smučanju.
Kolikor sem informiran imate ljubljančani in okolica pozimi vedno urejenih več tekaških prog. Blagor vam!
Uporabniški avatar
 S*
#27305
Tudi jaz sem vesela te teme. In samo še čakam, da bo toto Pohorje pobelilo. Res, blagor vam Gorenjcem, ki imate proge skoraj pred nosom. Jaz sem samo vzdihnila, ko sem prebrala, da so v Tamarju proge že urejene.
:D
Sicer pa me zanima, če so med smučarji tekači tukaj na forumu tudi kakšni začetniki? Sama se še vedno nekako prištevam mednje, čeprav sem začela pred tremi ali štirimi leti. Ker pa prej nikoli, ampak res nikoli :?, nisem smučala, mi tehnika še vedno dela težave. Eh, najraje imam smuke (samo na smreke moram pazit :D :D :D) - se šalim. Pri teku na smučeh zelo uživam, pa čeprav bi kdo ob mojem mahanju zmigoval z glavo. Pa najraje imam skating, lokacijo pa od sedaj preizkušenih v Logarski. In zdi se mi krasna aktivnost za zimo: odlično nadomestilo oz. dopolnilo suhemu teku, pa še, kot je že rekel Inot, krepiš celotno telo.
Problem pa je tukaj v Mb dobiti opremo. Ni pravih smučk, predvsem manjših ne, ne čevljev, ne palic in ne oblačil. Še dobro, da je Avstrija blizu. Kje kaj ostali nabavljate opremo?

Zdaj pa že res komaj čakam sneg :!: :!: :!:
Uporabniški avatar
 THOMAS
#27308
No jst se z tekom na smučeh resno ukvarjam tri leta in moram reči, da je ta šport nekaj najboljšega. Sploh če je vreme lepo in je veliko snega.
Sam sicer največ tečem v Mednem-Bonovec(za motelom-mislim, da tam trenira nek tekaški smučarski klub, no lansko leto je blo bolj slabo ker ni bilo snega), Logatcu(super proge), Pokljuki(zahtevnejši tereni),Kranjska gora(ravnina), Rateče(odlične proge-kombinacija vzponov in ravnine), Planica-Tamar(super težko, ampak se splača), če je sneg tudi Koseški bajer
Skratka tek na smučeh je super zadeva, saj pretegneš dobesedno celo telo(sploh klasična tehnika).
Drugače me pa lahko če koga zanima oprema za začetnika(za prosto tehniko) kontaktira po zs-ju(jo prodajam).
Nazadnje spremenil THOMAS, dne 03 Dec 2004, 07:46, skupaj popravljeno 1 krat.
 sevilla
#27509
Zanima me kje bi lahko nabavu kaksno ugodno opremo za tek na smuceh?
hvala
Uporabniški avatar
 mihaperme
#27519
sevilla napisal/-a:Zanima me kje bi lahko nabavu kaksno ugodno opremo za tek na smuceh?
hvala


Pojdi pogledat na smučarski sejem v LJ. Mogoče se bo kaj našlo zate.
LP
 sevilla
#27652
Kdaj pa je ljubljanski smucarski sejem?

Hvala za odgovor.

LP
 Joe
#27685
Ojla,

Tekaške proge na Pokljuki so zelo zahtevne (Rudno polje), kajti enkrat se strmo vzpenjaš, drugič se strmo spuščaš in to med smrekami. Poleg tega so tam sami tekmovalci, katerim se moraš non-stop umikati.

Dejstvo pa je, da čim zapade vsaj malo snega so tam proge že urejene in narava je prekrasna, za dušo sprostit.

Po mojem mnenju so najboljši pogoji za učenje tehnike teka na smučeh od mejnega prehoda v Ratečah do skakalnic v Planici, ko pa že malo bolje obladate tek, je tek do Tamarja fantastična.

Ali mogoče kdo ve kakšne so proge na Rogli?
Uporabniški avatar
 THOMAS
#27730
Proge na Rogli so ok.Ta krajša mislim, da je 2,5 km je lahka z malo vzponi.Ta dolga proga pa te pelje nekam v dolino in potem je povratek nazaj res težak.
Uporabniški avatar
 jcerni
#27768
sevilla napisal/-a:Zanima me kje bi lahko nabavu kaksno ugodno opremo za tek na smuceh?
hvala


Če želiš smučarsko tekaško opremo po ugodni ceni:smuči, čevlje, palice, potem pokliči na telefonsko številko 04 25 71 209
Uporabniški avatar
 Bor
#27803
jcerni napisal/-a:Če želiš smučarsko tekaško opremo po ugodni ceni:smuči, čevlje, palice, potem pokliči na telefonsko številko 04 25 71 209


a lahko daš mal več podatkov......a je to trgovina? a je to rabljena oprema? a je to kakšen strokovnjak?

ps: sem tik pred nakupom kompleta "a la Pegaz"
Uporabniški avatar
 pegaz
#27804
Bor napisal/-a:
jcerni napisal/-a:Če želiš smučarsko tekaško opremo po ugodni ceni:smuči, čevlje, palice, potem pokliči na telefonsko številko 04 25 71 209

a lahko daš mal več podatkov......a je to trgovina? a je to rabljena oprema? a je to kakšen strokovnjak?
ps: sem tik pred nakupom kompleta "a la Pegaz"

:) :) :)
... in potem napiš, kaj si izvedel in kako si se odločil.

Ejga, pa dejmo to debato v temo "Nakup opreme", tukaj se pa menimo o progah pa drugih izkušnjah. Drugač bomo spet mel eno jumbo temo z vsem živim noter. :idea: :roll:
Uporabniški avatar
 želva
#27875
Najprej se je treba odločit ali kupuješ za klasiko ali skate. V alpskih deželah je skate bolj priljubljen, v skandinaviji pa je klasika zakon. Če se odločiš za skate, si omejen na urejene proge, navadno 2-10 km kroge kjer šibajo vsi tekmovalci. Osebno mi je bolj všeč klasika, ki jo lahko izvajaš na večini urejenih prog, vendar štepat kroge po 2 km ni užitek.
(če veliko tečeš na štadionu, pol veš). Glede na višino snega v dolinah navadno ni veliko snežnih dni, tako da je to bolj vikend aktivnost, zame Pokluka ali Tamar. Ne se pustit nasrat in kupit opremo za začetnike, ker ti bo ta drugič že preslaba. Mora biti vsaj SCS ali še bolje RCS kvalitete (fischer) oz sorodna. Za klasiko ne kupovati narebrenih smuči, ker so hudo počasne. (vendar jih je potrebno potem mazati. Mazati je potrebno tudi skate smuči, vendar je to bolj enostavno). Če se misliš udeleževati rekreativnih tekmovanj, rabiš skate opremo. Kombinirana oprema ni dobra, tudi čevli ne. Najbolš je vprašat v kolesarskih trgovinah - čerin hala D btc, sandi na obvoznici v Kamniku, mogoče Domžale. Čevli so dost dobri Alpina, potem rabiš vezi rotafela. Za salomon ali fišer rabiš druge vezi, pa pol alpina ne paše. (pazi pri nakupu!!). Za klasiko je teško dobit smučke, čevle se da dobit direktno iz fabrke - jih delajo samo z atuji trg, pošlejo v dveh dneh v izbrano alpina trgovino. Palce morajo biti dobre, najbolš karbonske. Če so predolge ti jih odrežejo (za skate so dalše).
Podalšajo pa jih pol ne več !! Osnovna ocena za minimalno varianto.
Smuči 25K čevli 20K palce 10k vezi 10K. BOlš kupt enkrat pa dobr kt vsak let. Pol jih lahko maš tut 5 al več let dokler se dilce ne polomjo.
To je to. LP Martin
Uporabniški avatar
 pegaz
#27887
Hvala, Želva, za nasvete!

Zdaj pa
Prosim, prestavimo debato o opremi v temo "Oprema za tek na smučeh"!
Tale tema naj ostane za vprašanja o teku nasploh, o treningih ipd.
Več, ko bomo odprli tem in z njimi pokrili celo problematiki, manj dolge in nepregledne bodo!

Hvala + ne zamerite žnaranja, ampak
po 25 zlikanih srajcah je pa člouk lohk mal žiiivčeeen, OK? Tko! Bo mir!!! :hello: :oops: :roll:
Uporabniški avatar
 želva
#27968
Sveže poročilo s Pokljuke. Proge so narejene od strelišča proti uskovnici in motokros (hribi gor dol na desni (severno)) ter obe zanki skozi gozd levo (južno). Te proge so vredu, sneg trd in nekaj nastrganega po vrhu, vglavnem za skate. Narejeni sta tudi progi od mostička pred kasarno desno v gozd in na spodnjo vojaško žičnico, vendar je tam snega premalo, je pa bolj južen. Se še da. (zato pa je tam mir). Dopoldne je precej tekmovalcev in hitrih rekreativcev, opoldne se stvar umiri, ob 13h30 pa sem šel in ne vem kako je potlej. Če se gre ven iz prog - proti uskovnici snega hitro zmanjka in cesta je raztita, na macesnovc pa je lepo trdo in uživancija. Pod rudnim poljem je snega manj in vse gozdne ceste so plužene in razrite (sezona vlačenja hlodov). LP Martin
p.s. Če to ne spada sem naj kdo odpre novo temo.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA