vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

Uporabniški avatar
 izyemna
#82064
Hoj,

a kdo kaj ve, kako je s progami na Blokah?

lp :D
Uporabniški avatar
 softi
#82073
Jst vem, jst vem :D

Menda so potegnil 7,5 km progo za skejt, za klasiko je premal snega, dones bojo še enkrat utrdil. Drugač pa piše na temle naslovu http://www.bloke.si kakšna je situacija.

Iz prve roke (staramama PRESS) pa je nekam mal snega za laufat, ker ga je sam ene 15 cm. Ampak izza okna človek bolj težko reče, a je za laufat al ne...

Izyemna, kaj pa Vojsko - 60 cm snega, vse proge potegnjene? Več na strani TSK Idrija. Me hudo mika :D

:wink:
Uporabniški avatar
 miro
#82086
Danes preiskusil progo v Mojstrani, včeraj popoldne so jo morali potegniti, ko sem bil v službi, danes zjutraj pa je bilo na njej kakšna dva cm pršiča , tako , da se ni videlo ali je tudi za klasiko potegnjena "špura".
Jaz sem naredil samo en krog , ker me nekako kar preganja čas, je pa bilo prijetno , pa še za prvič , čeprav samo cca 3 km...
Proga je ravninska in primerna za začetnike.
Matjaž , če v soboto ne bom v službi, se vidiva v Tamarju!
Lp
Uporabniški avatar
 marčni zajec
#82135
je bil mogoče kdo na arehu oz. ve kdo če so potegnjene špure za klasiko?
Uporabniški avatar
 gregaax
#82225
Mogoče kdo ve ali so narejene proge na Jezerskem :?:

:laola
Uporabniški avatar
 Damijan
#82226
marčni zajec napisal/-a:je bil mogoče kdo na arehu oz. ve kdo če so potegnjene špure za klasiko?


Včeraj bili na Arehu, špur za klasiko ni, sicer pa je včear po zatrdilih parih
rekreatvicev bilo fantastično. Snega ni ravno veliko, ampak je pokrito.
 Gustl
#82227
Damijan napisal/-a:
marčni zajec napisal/-a:je bil mogoče kdo na arehu oz. ve kdo če so potegnjene špure za klasiko?


Včeraj bili na Arehu, špur za klasiko ni, sicer pa je včear po zatrdilih parih
rekreatvicev bilo fantastično. Snega ni ravno veliko, ampak je pokrito.


Hja, bil sem tudu jaz. Ce kdo vprasa mene, je proga na Arehu za smucke pogubna. Je pa Rogla naravnost carska. Potegnjena je cel desetka.
Uporabniški avatar
 Z*
#82228
Hoj, fantastično je bilo vreme, proga je taka, kot pravi Gustl, ponekod komajda popoprana s snegom. Na polno se da potegniti le v predelu jase pred Žigartom. :(
Uporabniški avatar
 mirko1
#82236
tudi v črnem vrhu nad idrijo je urejena proga.včeraj je bila kar gužva. mogoče pa je kunec potegnil špuro tudi pod javornikom? ,kot lani.:D
lp, mirko
Uporabniški avatar
 Kunec
#82251
mirko1 napisal/-a:tudi v črnem vrhu nad idrijo je urejena proga.včeraj je bila kar gužva. mogoče pa je kunec potegnil špuro tudi pod javornikom? ,kot lani.:D
lp, mirko


Ha, kunec je pa končno prispel prvič na Vojsko in preživel lepo nedeljo. Črni vrh bo pa dober za vmes med tednom, ker je bližje.

Zanima pa me če mi lahko kdo pove kako zgleda tek na Veliki planini (dostop..). Kar vem je, da obstaja 6 km prog tam gori in sumim da bi bilo tam gori krasno lavfat. Za morebiten odgovor se zahvaljujem.
 hribovc
#82271
Velika planina - 6 kilometrov

Tega podatka pravi smučarski tekači ne poznajo. Od kje ta podatek?

Velika planina je zares prelepa visokogorska planota. Z očmi "idealista" zares idealna za smučarski tek. Na njej bi se dalo potegniti vsaj 30 kilometrov z izjemnimi razgledi. A to je zaenkrat le pravljica, ki jo nekateri ? prodajajo nevednim.

Kot prvo - dostop na Veliko planino je za (nas) razvajence zelo zakompliciran. Po eni strani najprej z gondolo do Šimnovca. Tam sicer lahko vsak natakne tekaške smuči, a ga čaka zahtevnejši klanec do Zelenega roba, kot so ga imeli tekači(ce) na Tour de Ski na Alpe Carmis. Do Zelenega roba kot izhodiščne točke je mogoče tudi z sedežnico, a z smučmi v rokah, palicami, nahrbtnikom, dobro napravljeni...
Z druge strani vodi proti planini cesta, a iz izhodišča, kamor je cesta splužena - Kranjski rak, Marjan'ne njive, Ušivec, ni nikoli urejena (tekaška) smučina. Torej bi bilo treba do morebitne tekaške smučine še nekaj časa peš ali turno.

kot drugo - Velika planina je na nadmorski višini okoli 1500 metrov. Ravnih terenov skoraj ni, oziroma jih sploh ni. Vse gre samo gor-dol, in to z nadpovprečnimi nakloni, ki jih je običajen tekač vajen iz najtežjih prog. Teren se lahko primerja denimo z Voglom, nikakor pa denimo ne z Vojskim. Teren torej zahteva izredno dobro telesno pripravljenost, višina in teren, ter tudi izredno dobro znanje smučanja.

Nekajkrat so na Veliki planini že poskušali "mojstri" potegniti smučino. A niso poznali osnovnih zakonitosti. Teren za tek ne sme viseti, a je bilo speljano prav tako. Speljati tekaško smučino na Veliki planini bi bil zelo zahteven projekt, tudi z nekaj zemeljskimi deli. Ker poznam Veliko planino od malih nog, sem si že ogledoval terene, kje bi bilo smučino zares mogoče speljati.

kot tretje - Velika planina je glede vremenskih pogojev izredno zahtevna, da ne rečem nepredvidljiva. Kot izpostavljena planota, je veter običajen. Ker je delno nad gozdno mejo, je toliko bolj izpostavljena. Poleg tega je znana po megli.

kot četrtič - tekaške smučine na Veliki planini ni mogoče speljati brez debele snežne odeje, razen če gre za kratek krog, kjer se je moč izodniti robom in kotanjam, kamenju,..

100-tič, ko je na Veliki planini sonce, plus pet, brezvetrje, vsaj meter snega, potem je to največji in najlepši pravljični kotiček na zemlji.

Torej Velika planina je primerna za smučarski tek samo za izjemne priložnosti.

Vem tudi kako bi se te bisere Velike planine dalo izrabiti in dobro prodati, a to zagotovo ne vedo tisti, ki reklamirajo 6 kilometrov prog na Veliki planini, ki jih v bistvu sploh NI.

Pred leti smo KD Calcit na Veliki planini organizirali tekmo slovenskega pokala v smučarskih tekih. Tedanji direktor ni imel niti toliko posluha, da bi nam pomagal urediti tekaško smučini v dolžini en kilometer (dal na voljo teptalec), ki smo jo potrebovali za šprint od zadnjih planšarskih bajt do doma na Zelenm robu. Žal tekači tisti dan, razen Marka Dolenca in Mateja Sokliča, ki sta kot zadnja finalista zagledala nebesa iz megle, drugi Velike planine zares niso obdržali v lepem spominu.
Uporabniški avatar
 MihaPR
#82278
Kljub vsemu, nej ostane taka kot je :) da bo mir na vrh :)
Uporabniški avatar
 MihaPR
#82282
Kaj pa Mengeško polje, tam je tudi dosti prostora.
Uporabniški avatar
 želva
#82298
Prejle je na radiu govoril direktor Velike planine in povedal da imajo okoli 5 km urejenih prog, vendar ne vem točno kje. V tem primeru računaj na gondolo in klasiko.
Druga možnost je z avtom po cesti proti Črnivcu in mimo Raka do kamor gre, navadno do Rakovih ravni. Potem vzameš lavfarice za celec - klasika
in po cesti mimo Marjaninih njiv in Ušivca na Malo in Veliko planino in uživaš v celcu
lp
Kle sm hotu dat slikco pa je ne znam prilepit[/img]
Uporabniški avatar
 miro
#82736
Danes, ko sem tekel skozi Radovno do Bleda, sem videl , da imajo tudi v Zgornjih gorjah urjeno progo za obe disciplini.
Tako na prvi pogled od daleč ( s ceste) je proga lepa , razgibana in precej velik krog. Je bilo kar nekaj tekačev na njej- je pa bilo tudi vreme kot se šika.
Lp
Miro

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA