Bridž velja za najbolj razširjeno igro s kartami na svetu, vendar v Sloveniji število igralcev, ki naj bi jih bilo po svetu vsaj sto milijonov, ne potrjuje njegove svetovne slave. Aktivnih igralcev bridža, ki so hkrati tudi člani klubov , je približno 300. A število narašča. Leta 1996 jih je bilo le 64.
Bridž je miselni šport, ki je na eni strani najprimernejši za mladostnike za učenje koncentracije, kombinatorike in timskega dela, pa drugi pa za ohranjanje misli in velja tudi za najboljši šport proti demenci. Bridž je po Evropi del splošnega učnega načrta, saj gre za igro, pri kateri je sreča skoraj popolnoma zanemarljiva, vsi igrajo z enakimi kartami, možnih kombinacij iger pa je kar 635 miljard. Gre zgoj za to, kako uporabiš svoje karte in kaj z njimi narediš. Igra je primerna za trening možganov.
Trenutno je v Sloveniji deset aktivnih klubov, ki so člani Bridge zveze Slovenije, ki je tudi članica Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS). Bridž pravzaprav ni igra s kartami, ampak eden izmed petih miselnih športov. Poleg bridža so v tej elitni druščini še šah, go, dama in kitajski šah, kot opazovalci za vstop v Svetovno zvezo miselnih športov (IMSA), ki od leta 2008 enkrat na štiri leta organizira svetovne igre v miselnih športih (WMSG), pa so tudi igralci v pokru. Na zadnjih olimpijskih igrah v Londonu je bil bridž predstavljen poskusno, napoveduje pa se, da bo že leta 2020 eden izmed uradnih športov na olimpijskih igrah v Tokiu. A bridž ne bo le na olimpijadi. V obliki obveznega izbirnega predmeta se ga lahko v Sloveniji učijo tudi učenci na nekaterih srednjih šolah.
Prvi bridž klub v Sloveniji so ustanovili leta 1958 v Mariboru. Komunistične oblasti so ga ukinile za desetletje. Ponovno so v Mariboru ustanovili bridž klub leta 1968. Že v letu 1967 so ustanovili Bridž klubi v Ljubljani ... Ustanovili so tudi Bridž zvezo Slovenije nekaj let pozneje. Ker jim je manjkal 1 klub, so člani Bridž kluba Ljubljana ustanovili Bridž klub Bled, ki je več kot desetletje prirejal popularni Mednarodni bridž turni na Bledu. Na začetku 90. let prejšnjega stoletja je blejski mednarodni turni ugasnil.
Dandanes se turnirji prirejajo v okviru Bridž zveze Slovenije, za katere je potrebno biti kategoriziran igralec. Organizirajo pa se tudi turistični bridž turnirji, kjer pa lahko sodeluje kdor koli.
Kontrakt bridž je igra na vzetke, ki ga igrajo 4 igralci, in sicer so imenovani po straneh neba: south (S), west (W), north (N) in east (E). Dva igralca tvorita par NS oziiroma EW. Maksimalno je 13 vzetkov (52 kart za remi štirih barvu brez jokerjev: pik (♠), srce (♥), karo (♦) in križ (♣). Poznamo adutno in brezadutno igro. Imamo 2 fazi: licitacijo in odigravanje. Par, ki dobi licitacijo, je izvajalec. Le-ta pa se deli na odpiratelja in odzivalca Drugi par pa je obramba. Igro začne igralec, ki je levo od izvajalca. Le-ta ima napad (atako). Partner od izvajalca položi svoje karte na mizo z licem obrnjene navzgor. Je v funkciji mize, kajti izvajalec svojemu partnerju pove, katero karto naj igra. Karto nato odigra partner od obrambe. V 1. štihu pa je vedno zadnji na potezi izvajalec. S tem je v prednosti, kajti na vrsti je zadnji in ima pregled nad tem, katero karto naj odigra.
Obstaja veliko literature. Nekaj v slovenskem jeziku. Številna literatura pa je v angleškem jeziku. Najbolj priznani teoretiki kontrakt bridža v Sloveniji so: Marjan Zadel, Gregor Kit, Barbara Drinovec Drnovšek, Matija Šink, Gregor Rus ...
Spletni tečaj kontrakt bridža vsebuje teorijo in prakso. Za ponazoritev obojega so na voljo tekst, diagrami, video-vodiči ... Na strani imate dostop do zmagovalne aplikacije Wbridge5, ki je bila večkrat visoko uvrščena, ko so tekmovali roboti s področja kontrakt bridža. Izbrane partije iz kontrakt bridža pa si lahko ogledate tudi na
Youtube kanalu: Course of BridgeZanimive povezave:
1.) Bridge zveza Slovenije2.) World bridge federation3.) Svetovne igre miselnih športov4.) Bridž – najbolj razširjena igra s kartami na svetu5.) Dobrodošli u svet bridža6.) Nauci bridž za sat vremena7.) Miselni šport, ki je skoraj tako užitkarski kot seks8.) Najboljša igra s kartami je prevzela Postojnčane9.) Igra za vse življenje, a brez blefa in zvijač/10.) Kot buržoazno igro so ga igrali v ilegali11.) Bridž tudi na ljubljanskem FMF-ju: "najboljše miselne igre" se bo prvo leto učilo 32 študentov10.) V Mariboru že 65 let organizirano igrajo bridž. Zakaj tej igri s kartami pravijo tudi kraljica iger?11.) Sebastjan Jeretič osvaja turnirje v bridžu12.) Tečaj bridža na Srednji gradbeni šoli v Ljubljani13.) Urjenje sivih celic – pa ne le za sive panterje14.) Stari članki o bridžu