prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

#257780
Za hitrost ne rabiš hriba. Mogoče krajše intervale v hrib, maksimalno 300 metrov.
Pri teku v hrib posledično dviguješ kolena in s tem skrajšuješ korak kar je v nasprotju z hitrostjo.
Velika večina tekačev delamo napake ker tečemo iztek, dolge teke in tempo teke s podobno hitrostjo. Telo postane kronično utrujeno in na tekmi nam zmanjka moči.
Hitrost se pridobi postopoma z intervalnimi treningi, fartlekom in krajšimi tempo teki.
Po takšnih treningih je treba obvezno opraviti iztek, dober streching in se spočiti.
Pa ne pretiravati, ker ponavadi imamo občutek, da premalo treniramo :D
#257783
milk napisal/-a:Pri takem tempu, na taki razdalji in konfiguraciji, je edina možnost, da se spustiš pod to mejo, da se vključiš v kak atletski klub in treniraš s tekmovalci po njihovem programu. :roll:


jaz sem velikokrat tekel pod 4min/km (tudi pri 38 letih) in nisem treniral v nobenem klubu. Na internetu imaš veliko programov, kjer se program prilagodi ciljnemu času. Jaz sem sledil eden od programov, ki so na voljo pri Runner's Worldu.

Če si pa iz Lj lahko pa prideš trenirati z A.K.Krim :D
#274944
Zdravo!

Mislim da res vsi pozabljate na trening moči, ki je nujno potreben za preprečevanje poškodb. Pri rekreativnih tekačih je največkrat problem zadnja stegenska mišica, ki je v primerjavi s prednjo premalo razvita in močna, saj se pri teku več ali manj razvija prednja stegenjska mišica. Vse to lahko pripelje do poškodb kolen in kolkov, nenazadnje pa tudi zadnja stegenjska mišica pripomore k večji hitrosti teka. Ko sem imela strgane kolenske križne vezi sem po operaciji rekonstrukcije le-teh odšla na 14 dnevno rehabilitacijo v Čateške toplice, kjer nas je pod drobnogled vzel fizioterapevt Khalid (terapevt Primoža Kozmusa). Vsak je naredil test, kjer ti z mašino izmerijo moč mišic na nogi in pri vseh rekreativnih tekačih je prišel do zaključka, da imamo zadnjo stegenjsko mišico pramalo močno in razvito. Ker je mišica manj močna se pri obremenitvah bolj napreza in s tem porabi preveč energije, kar pa posledično pripravi tekača tudi do zmanjšanja tempa.

Lp!
#275030
Arif napisal/-a:Za hitrost ne rabiš hriba. Mogoče krajše intervale v hrib, maksimalno 300 metrov.
Pri teku v hrib posledično dviguješ kolena in s tem skrajšuješ korak kar je v nasprotju z hitrostjo.
Velika večina tekačev delamo napake ker tečemo iztek, dolge teke in tempo teke s podobno hitrostjo. Telo postane kronično utrujeno in na tekmi nam zmanjka moči.
Hitrost se pridobi postopoma z intervalnimi treningi, fartlekom in krajšimi tempo teki.
Po takšnih treningih je treba obvezno opraviti iztek, dober streching in se spočiti.
Pa ne pretiravati, ker ponavadi imamo občutek, da premalo treniramo :D


Z vsem tem se kar strinjam. Res je tudi, da mlajšim velika večina ne more konkurirati v hitrosti. Tako se jaz raje posvečam vzdržljivosti, pa tudi konkreten počitek si je pametno privoščiti. Sem imel pa tudi sam težave z zadnjo stegensko mišico in kakšne vaje za krepitev le teh niso odveč, saj z leti postanejo manj prožne.
#275043
Arif napisal/-a:Za hitrost ne rabiš hriba. Mogoče krajše intervale v hrib, maksimalno 300 metrov.
Pri teku v hrib posledično dviguješ kolena in s tem skrajšuješ korak kar je v nasprotju z hitrostjo.
Velika večina tekačev delamo napake ker tečemo iztek, dolge teke in tempo teke s podobno hitrostjo. Telo postane kronično utrujeno in na tekmi nam zmanjka moči.
Hitrost se pridobi postopoma z intervalnimi treningi, fartlekom in krajšimi tempo teki.
Po takšnih treningih je treba obvezno opraviti iztek, dober streching in se spočiti.
Pa ne pretiravati, ker ponavadi imamo občutek, da premalo treniramo :D


Ne samo, da za hitrost ne rabiš hriba. Če hočemo biti na ravnini hitri, potem nam daljši teki v strm hrib, kjer je hitrost teka majhna, prinesejo obraten učinek in ne napredujemo v hitrosti, temveč jo izgubljamo.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA