prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

#231082
Odpiram novo temo "stagnacija tekaških rezultatov", v kateri bo govora predvsem o razlogih, ki pripeljejo do stagnacije ali celo nazadovanja tekaških rezultatov. Tema je odprta za vse obiskovalce foruma, tako da lahko vsak napiše svoje ideje, vprašanja, ugotovitve ... in prav vseh prispevkov bomo veseli :)

Eden izmed (pomoje) pomembnejših razlogov je nepravilno načrtovanje treninga skozi daljše obdobje (5-10 let). Problem je v tem da se trening iz leta v leto le malo spreminja (če sploh), kar postopoma privede do tega, da ta trening ni več zadosten stimulans, da bi se telo prilagodilo z izboljšanjem posameznih kvalitet (superkompenzacija).
Primer:
- Za osebo, katere splošna fizična sposobnost je na zelo nizki ravni, primeren trening predstavlja npr. 3x 30min hoje na teden. Za tekača, ki se s tekom ukvarja že 5 let, pa 3x 30min hoje na teden ne predstavlja treninga, ki bi privedel do superkompenzacije, oziroma do izboljšanje fizične sposobnosti.
- Podobno se lahko zgodi tudi s tekom, če je za nekega tekača začetnika 3x 40min teka na teden zadosten trening, pa za drugega tekača (ali za istega po nekaj letih) 3x 40min teka na teden ne predstavlja več enakega stimulansa- ampak dosti manjši stimulans, ki je lahko zadosten le za ohranjanje fizične sposobnosti.

Pravilno načrtovan trening tako vsebuje povečanje tako intenzivnosti kot tudi količine treninga skozi daljša obdobja, kar lahko privede do konstantnega napredka.
Uporabniški avatar
 tae
#231143
Luka, dobro temo si odprl. Sam se prav vidim v tem.

Po dobrih 5-ih letih teka, sem pogledal malo nazaj in ugotovil, da npr. časa na 10k nisem popravil že 2 leti in skoraj 5 mesecev. Kljub temu, da sem popravil čase na krajših in daljših razdaljah.

Teoretično je tudi meni jasno, da so očitno potrebne spremembe, vendar ne vem kakšne naj bi bile le te v praksi.
#231150
No, če sem že zašla na branje te teme, bom dodala samo stavek, kateri je bil svetovan meni osebno.......v kolikor bi želela, da bom hitrejša, moram dodati intenzivnost treningov, beri, več kot jih imam sedaj, intervali....... zmanjšati številko tekmovanj.....

Tema je dobro zastavljena!
Odvisno pa je od samega posameznika, kaj pričakuje in želi sam od sebe, kakšna so njegova pričakovanja, koliko je sposoben delati na sebi in za sebe! :clap:
#231162
Luka Ljubič napisal/-a:Pravilno načrtovan trening tako vsebuje povečanje tako intenzivnosti kot tudi količine treninga skozi daljša obdobja, kar lahko privede do konstantnega napredka.


Strinjam se z vsem napisanim, vendar se mi zdi z vidika rekreativnega športnika, ki mora usklajevati poslovno/karierno, zasebno/družinsko življenje in športne ambicije, to težko uresničljiv ideal. Občudujem športnike, ki so sposobni imeti uspešno kariero, srečno družino in še napredovati v športu. Takih je po moje bore malo...

Na zadnje vedno pridemo do prioritet v življenju in ker nismo profesionalci, tu šport vedno potegne ta kratko :wink:
#231170
Ponavadi se obdobje stagnacije začne pojavljati nekje po 3h letih rednega treninga, vloga trenerja takrat postane vloga raziskovalca, pomembno je da vedno proba kaj novega v treningu (kar bi lahko povzročilo ravno pravšnji stimulans), še bolj pomembno pa je da prepozna svoje napake.
Primer: trener se odloči da bo tekač povečal količino treninga, in po dveh tednih ugotovi da je tekač zelo utrujen, takrat mora prepoznati svojo napako, in zmanjšati količino saj tekač še ni pripravljen na tolikšno povečanje količine treninga.
Primer2: trener se odloči da bo tekač uporabljal poseben "block" treninga - 2 treninga časovno zelo skupaj 1x tedensko. Torek zvečer in Sreda zjutraj, po nekem obdobju mora trener preučiti ali je trening prinesel željene rezultate, je bilo mogoče pretežko (v tem primeru opustiti poskus, ali ga preložiti za določen čas) ...

Vsak program mora vsebovati kombinacijo intenzivnosti in količine, jasno je da če želimo tekmovati na 800m nemoremo pozabiti na intenzivnost, jasno je tudi da če želimo tekmovati na 10km,21km nemoremo pozabiti na količino (volumen).

Tae, kaj točno bi moral spremeniti ti nemorem povedati, ker nevem vseh podrobnosti. Jasno pa je da mora biti pristop zelo enostaven, kar izgleda zapleteno moraš narediti enostavno. Imaš možnost povečati količino, intenzivnost ali oboje. Lahko probaš kaj novega uvesti v program.
#231174
če je trening enoličen (kar pomeni, da vsakič delamo enake intervale, enako dolžino, itd. tudi, če nimamo samo "enakomernega" teka), pride že prej do tega, da tekač napreduje počasneje, kot če bi npr. vsak mesec malo zamenjal oz. nekaj malega spremenil. kar v končni fazi potem pripelje do stagnacije.

tu se strinjam z zigzagom - mislim pa, da je zelo malo rekreativcev, ki imajo dovolj volje in predvsem časa naštudirati zadeve tako, da bojo treningi blizu optimalnih. ker ni dovolj poznati samo tipa treninga, temveč še ogromno drugih stvari, od delovanja telesa, prehrane in drugega. zato imajo tazaresni tekači trenerja, kot omenja ljubič, da se s tem ukvarja, ker je to full time job. :mrgreen: pri rekreativcih velja, da ponavadi nimamo časa in denarja za tako "mamico" :mrgreen:
#231198
Andreja_T napisal/-a:tu se strinjam z zigzagom - mislim pa, da je zelo malo rekreativcev, ki imajo dovolj volje in predvsem časa naštudirati zadeve tako, da bojo treningi blizu optimalnih. ker ni dovolj poznati samo tipa treninga, temveč še ogromno drugih stvari, od delovanja telesa, prehrane in drugega. zato imajo tazaresni tekači trenerja, kot omenja ljubič, da se s tem ukvarja, ker je to full time job. :mrgreen: pri rekreativcih velja, da ponavadi nimamo časa in denarja za tako "mamico" :mrgreen:


Tudi, če imamo čas in denar za tako "mamico" imamo doma še kakšno "mamico" (ali dve), ki imata tudi kakšno besedo. Pogosto zelo pomembno besedo... :wink:

Stagnacija rezutatov ni vedno posledica napačnega treninga oz. periodizacije. Morda niti ne prehrane oz. nepoznavanja delovanja telesa... Stagnacija je lahko posledica številnih socialnih in psiholoških dejavnikov, ki ti vsak, čisto po malem, jemljejo tisto "ostrino" potrebno za izboljševanje rezulta. Vrhunski športniki so vrhunski tudi v tem, da vpliv teh dejavnikov uspejo zmanjšati na minimum, rekreativci pa prej ne, kot ja.
#231202
Če je tekač prišel do stopnje, kjer je njegova količina treninga tako velika, da je ne želi več povečevati (zaradi pomanjkanja časa) to nesme pomeniti, da se njegov tekaški program ustali in preneha spreminjati. V takih primerih moramo poiskati otežilne okoliščine, zaradi katerih bodo treningi pomenili dovolj velik stimulans. Potrebno je razumeti, da ima vsak posamezen trening določen pomen in učinek, ampak tudi več posameznih enot skupaj ima določen pomen in učinek. Če pogledamo tri dni Srednjehiter tek, počasen tek, srednjehiter tek je pomen in učinek drugačen od Srednjehiter tek, srednjehiter tek, počasen tek kljub temu, da je v obeh primerih v treh dneh 2x srednjehiter tek in 1x počasen tek.
Hočem povedati da kljub temu, da pogosto primanjkuje časa za trening, se da še marsikaj narediti da se izognemo stagnaciji. Če količine ne moremo več povečevati nam preostanejo še številne možnosti: povečati intenzivnost, trenirati v težjih vremenskih pogojih (pa to ne pomeni da gremo na trening ob 2h popoldne ko je 35°C), poskušati z višjo nadmorsko višino, poskušati spreminjati čase od enega treninga do drugega (block), poskušati z močnejšo modulacijo (več težkih več lahkih treningov, pazimo da ne zaidemo v sistem samo lahki in težki treningi, ki po mojem mnenju ni primeren za tekača na srednje in dolge proge)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA