Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#173919
Spoštovane forumovke in forumovci. V imenu Daše Bašič vas prosim za pomoč. Za sodelovanje v raziskavi v okviru Dašine doktorske naloge iščemo aktivne in samostojne moške v starosti od 65 do 85 let. Če sodite v to skupino ali pa če poznate koga, ki ustreza kriterijem in je pripravljen sodelovati, vas prosim, da se obrnete neposredno na Dašo - najlepša hvala!

V naslednjem sporočilu prilagam celotno besedilo vabila z opisom naloge in raziskave...
Nazadnje spremenil ero, dne 21 Mar 2009, 16:50, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 ero
#173922
VPLIV UTRUJENOSTI HRBTNIH MIŠIC NA RAVNOTEŽJE

Namen raziskave je ugotoviti vpliv utrujenosti hrbtnih mišic na ravnotežje pri starejših osebah. To bo narejeno v statičnih (stoja) in dinamičnih (hoja) pogojih ohranjanja ravnotežje. Za ugotavljanje morebitnih posebnosti vpliva utrujenosti hrbtnih mišic na ravnotežje v starosti, bo enaka analiza narejena tudi na mlajših osebah.

V raziskavo bodo vključeni zdravi preiskovanci, brez poškodb in bolečin spodnjih udov in hrbtenice in brez večjih nevroloških, ortopedskih in srčno-žilnih obolenj. Meritve bodo izvedene v Laboratoriju za kineziologijo na Fakulteti za šport v Ljubljani. Vsak preiskovanec bo obravnavan posamezno. Predvideni čas ene eksperimentalne obravnave bo od ene ure in pol do dveh ur. Celotni eksperiment bo sestavljen iz dveh eksperimentalnih obravnav, med katerima bo 1-2 tedna premora. Merjencu bo na začetku predstavljen potek eksperimenta in natančno opisane njegove naloge. Po pripravi merjenca v smislu namestitev ustreznih merilnih naprav (EMG elektrod in označevalcev gibanja), bo sledilo ogrevanju po protokolu in meritev maksimalne moči ekstenzorjev trupa. Nadaljevali bomo z uvodnimi meritvami, ki bodo določene glede na eksperimentalno obravnavo (stoja na pritiskovni plošči, hoja na razdalji 10 metrov). Uvodnim meritvam bo sledilo utrujanje hrbtnih mišic po protokolu in nato ponovitev meritev, ki so bile izvedene pred utrujanjem.

Prostovoljnost

Sodelovanje v tej raziskavi je popolnoma prostovoljno. Če ne želite (več) sodelovati, ne boste imeli nobenih obveznosti do nas. Tudi ne potrebujete navesti razlogov, zakaj ne želite (več) sodelovati. Meritev bomo prekinili na vašo zahtevo ali na zahtevo vodja raziskave ali v primeru ogrožanja vašega zdravja.

Prednosti in tveganja sodelovanja v raziskavi

S sodelovanjem v raziskavi se boste seznanili s svojimi sposobnostmi glede ravnotežja in vplivanja utrujenosti na njih. Tveganj zaradi izvedbe raziskave ne pričakujemo. Raziskovalec vas bo poučil o vseh potrebnih postopkih raziskave.

Zaupnost podatkov

V toku sledeče raziskave bo zbranih nekaj osebnih podatkov na osnovi zagotovljene anonimnosti. Ti podatki bodo dostopni le raziskovalcem za potrebe raziskovalnega dela. Zaupnost teh podatkov bo ohranjena v poteku vse študije.


asist. Daša Bašič dipl.fiziot., prof.šp.vzg.
dasa.basic@gmail.com
Univerza v Ljubljani
Visoka šola za zdravstvo
Uporabniški avatar
 Darja
#209257
ero napisal/-a:VPLIV UTRUJENOSTI HRBTNIH MIŠIC NA RAVNOTEŽJE
V raziskavo bodo vključeni zdravi preiskovanci, brez poškodb in bolečin spodnjih udov in hrbtenice in brez večjih nevroloških, ortopedskih in srčno-žilnih obolenj.

Hm....zelo smelo zastavljen pogoj, zlasti pri preiskovancih v kategoriji od 65-85 let :shock: :wink:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA