prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

 monika
#5039
Živjo - jutranji tek je nekaj najboljšega, kar človek lahko naredi zase. A kaj ko je potrebno TAKO ZELO VELIIIIKO VOLJE in samodiscipline.

Jaz se trudim že od januarja - s tem, da je še vedno kar nekaj prespanih juter - po jutranjem teku se počutim tako močno kot Petra :) Klepec;

Nekaj najlepšega so sončna jutra, ko med tekom lahko opazuješ prebujanje dneva -- čudovito.

Skratka - potrebno je veliko volje, ampak se splača.

Monika
Uporabniški avatar
 Filipid
#5047
Tjaša,
tudi sam sem že opravil nekaj jutranjih tekov, čeprav sem bolj pristaš popoldanskih. Zmeraj ko pa sem šel na jutranji trening sem se počutil zelo svežega in sproščenega. Mislim da dobiš občutek, kakor da si tisti dan že nekaj naredil zase. Glede na to da treniraš dvakrat na dan je to dobro. Če hodiš v službo je to kar mal težko. Vendar pa moraš sam pri sebi oceniti kako intezivni bodo treningi. Vsekakor mora biti potem jutranji trening res bolj lahkotni. Zelo pomembno pa je da ko se naslednji dan zbudiš ne počutiš utrujenega. Pa pulz po vsakem treningu naj bi po dveh minutah padel pod 130 udarci na minuto.
Pa vesele velikonočne praznike :D in obilo velikonočnih dobrot ti želim :roll: .
__________
Filipid
Uporabniški avatar
 guinness
#8579
kako smo si razlicni. jaz pa izkljucno v jutranjih urah lahko delam tezke treninge, tako dvournega krizarjenja med polji, kot napornega gorskega teka.
v popoldanskih urah ni pogojev, zvecer se manj Slika
 mojA
#8606
Jutranji tek je nekaj boljšega. Prakticiram ga poleti 1x tedensko pred službo, rahel tek cca 8 km. Krasno se počutim cel dan, polna energije. V zimskem času pa ga nadomesti LIKANJE! :D Jutranji tek je obvezen ob nedeljah, start ob 6 - 7.00 - za dolge teke. Tako lahko naredis dolg trening za predpripravo na maraton (20 - 35 km) ze do 9.00 - 10.00 odvisno od km. In potem imaš še cel dan ! Ni vroče in sploh so jutra nekaj posebnega. In seveda jutranji tek na dopustu, na morju, pa potem na plaži raztegovalne vaje in hop v valove. In nikjer nikogar - samo mirno morje. Komaj čakam !!! Oh kako imam rada dolge dneve in fuj, fuj zima, ko z jutri ni nič, in ko se iz službe vračaš v temi. A kdo ve kaj nardit, da bi bili tudi pozimi dolgi dnevi :cry:
Uporabniški avatar
 simi
#17016
Tema iz naftalina, uu kak fajn diši..

Zanima me nekaj:
kakšno jutro se spravim tečt še pred službo, ampak takrat pa res nimam dovolj časa-si ga žal ne vzamem (to bi pomenilo še vsaj eno uro), da bi kaj pojedla.
Je potrebno obvezno kaj pojest ali ?? Zakaj?

hvala

p.s.: ob vikendih je seveda drugače
Uporabniški avatar
 Filipid
#17030
simi napisal/-a:Tema iz naftalina, uu kak fajn diši..

Zanima me nekaj:
kakšno jutro se spravim tečt šel pred službo, ampak takrat pa res nimam dovolj časa-si ga žal ne vzamem (to bi pomenilo še vsaj eno uro), da bi kaj pojedla.
Je potrebno obvezno kaj pojest ali ?? Zakaj?


Iz mojih izkušenj lahko povem da kadar sem šel na jutranji trening sem zmeraj eno uro prej vstal in pojedel kos kruha, ker drugače mi je bilo kaj kmalu slabo. Mislim pa da z praznim želodcem ni ravno dobro teči. Ješ sam toliko da ne tečeš ravno z praznim želodcem in da ga zaposliš. Je pa spet odvisno od posameznika eni pa lahko ravno tako tečejo tudi če ne jejo. Poskusi enkrat zjutraj nekaj malega pojesti, pa boš videla razliko, kaj ti bolj ustreza, da ješ ali ne.
Uporabniški avatar
 simi
#17032
Saj ravno to je, tečem lahko...pa ne vem če je pametno. Doza vode in grem.
Ne poznam procesov-kaj se dogaja v telesu, mišicah ob tem, bo treba študirat :shock: :lol:
Hvala!
Uporabniški avatar
 miro
#17033
Jaz zjutraj na krajših tekih- do 10 km običajno ne jem ničesar.
Normalno sem lahko tekel -bolj počasi tudi ob 24-urnem postu.
Lp
Miro
Uporabniški avatar
 Matevz
#17043
Jaz sem kadar zjutraj laufam cca. 10 min po budilki že zunaj in nikoli nič ne jem. Ponavadi so jutranji teki itak tja do ene ure ali pa le kakšno minuto več in za to ima telo popolnoma dovolj uskladiščenega glikogena, da ne rabiš nič jest.

Večji problem kot hrana je po mojem to, da je treba res počasi začet laufat, ker je telo (vsaj pri meni, ko grem praktično direkt iz postelje ven) še zelo trdo in še hitreje lahko pride do poškodb kot sicer.
 dpop
#17044
simi napisal/-a:Tema iz naftalina, uu kak fajn diši..

Zanima me nekaj:
kakšno jutro se spravim tečt še pred službo, ampak takrat pa res nimam dovolj časa-si ga žal ne vzamem (to bi pomenilo še vsaj eno uro), da bi kaj pojedla.
Je potrebno obvezno kaj pojest ali ?? Zakaj?


Takole... ko sem se jaz še ukvarjal s "hujšanjem" sem povsod zasledil
da je najprimerneje za hujšanje da zjutraj na tešče tečeš... to sem prebral
na več koncih... zato verjetno nekaj na tem je... takrat naj v telesu ne bi
bilo več drugih energijskih zalog kot maščoba

Ker se mi zdi da pri tebi "maščobe" ni niti za na kruh namazat... je potem
velika verjetnost da bo telo žrlo samo sebe .. se pravi "mišice"... kar
pa ni dobro.. a ne?

No pa pridemo do Enemona... pa ne spet "štos gor pa štos dol"....
dejansko je ta enemon zjutraj (če greš tečt) nujno zlo...
ima idealno razmerje vseh hranilnih snovi... je redek... lahko
prebavljiv... malo zatisneš nos, izklopiš čutilo za okus... in
pogoltneš...

Tako sem delal jaz... nikoli mi ni bilo slabo...
Aja... enkrat sem šel ob 5:00 laufat brez česaroli zaužitega...
po 15 minutah sem "dobesedno omagal"... tako da tega ne
prakticiram več (nasploh pa raje prakticiram tek zvečer)

LP Darko

P.S. Evo... ni bilo nobenega smeška... ker je tako tudi napisano
Uporabniški avatar
 Matevz
#17048
Vsakdo izmed nas, tudi tisti, ki res zgledate kot kost in koža ima vsaj 5% telesne maščobe (pa rajši še nekaj več), kar pomeni pri 50kg 2500g maščobe, kar je dovolj energetskih zalog za zelo veliko kilometrov. Maščobe pa se transformirajo v energijo ob prisotnosti glikogena, zaradi česar lahko na daljših tekih pride do "bonkinga" (se zaletiš v zid - hit the wall) in je zato treba jest (ali pa pit napitke z ogljikovimi hidrati -sladkorji).

Za kratek tek pa ima telo uskladiščenega dovolj glikogena v mišicah in jetrih, da ni problema.

Tako da če nimaš problemov tečt brez hrane in se počutiš OK, ni niti nevarno niti škodljivo laufat brez zajtrka. Je pa koristno takoj po tem nekaj pojest, saj se takrat najlaže nadomestijo zaloge glikogena v mišicah (ampak to velja itak za vsak trening).
Uporabniški avatar
 simi
#17049
Res je, da na teh jutranjih tekih (ki jih je bolj malo) ne grem nikoli čez eno uro, pa da sploh nisem lačna (mogoče ker še spim ali pa ker prepozno jem) in zato problemov z energijo, pa tudi počasi tečem. Delam po občutku in hvalabogu ni slab.
Zdaj ko berem, da delate podobno tudi nekateri 'stari tekaški mački? (s stari ni mišljen emšo 8) ), bom z lažjo roko prebutala budilko ob zgodnjih urah.
Dpop, brez skrbi da bi lahko namazal več kot rezino kruha, jaaa, pa naj kar bo :shock: , pa vseeno nočem da se mi skurijo mišiče :cry: Enemon pa bom res sprobala, da vidim zakaj dobivaš tako mastne honorarje (reklama press)!
hvala :wink:
Uporabniški avatar
 Tjaša
#17056
Zakaj jutranji tek?

Ko je raven sladkorja v krvi nizka (torej najmanj po 10 - 12 urah po zadnjem obroku), telo porabi med nizko intenzivno vadbo (džoging) približno trikrat več maščob, kot bi jih porabilo popoldne, ko ste užili novo hrano. Še bolj zanimivo je odkritje, da se izgorevanje beljakovin pri zgodnji jutranji vadbi zmanjša (za tiste, ki ne želijo izgubiti mišične mase), ne pa poveča (dnevni bioritem jeter). Pri nizko intenzivnem teku (ki je najučinkovitejši za porabo maščob) tako ne bo prišlo do razgradnje mišic.

Pet minut pred začetkom jutranje aerobne vadbe spijte kozarec vode. Ta pomaga krvi prenašati hranilne snovi v mišice in preprečuje dehidracijo. Eno uro po treningu pa si privoščite prvi obrok.

Priporočam, da tečete 3-6 krat tedensko po vsaj 20 - 40 minut. Pogostost in dolžino teka prilagodite svoji trenutni telesni pripravljenosti in potrebi po porabi podkožnih maščobnih zalog.

Če tečete v popoldanskem času, je za porabo podkožnih maščob učinkoviteje, če tek izvajate takoj po vadbi z utežmi (približno 45 - 60 minut anaerobne vadbe prav tako zniža raven sladkorja v krvi).

PRIMER:
Ogrevanje:
• 10-15 minut teka pri zmernem tempu, ob katerem bi se lahko brez težav pogovarjali,
• razgibavanje in psihična priprava na napore, ki sledijo.


Intervalni trening: šprinti v klanec
• vsak interval je sestavljen iz hitrega dela (30 sekund maksimalnega šprinta v klanec) in počitka (20 sekund počitka na mestu); poiskal sem klanec, ki je dovolj dolg, da sem lahko izvedel deset intervalov.

Začel sem s prvim 30-sekundnim šprintom, počival 20 sekund na mestu in nadaljeval z drugim 30-sekundnim šprintom v klanec, znova počival itd. Tako sem se postopoma vzpenjal vedno višje v hrib. Ko sem opravil deset šprintov, sem počasi sestopil.

Sprostitev: lahkoten tek domov, približno 10-15 minut. Celotni trening nikoli ni bil daljši od 45 minut, ponavadi je trajal slabih 40 minut.
Lažja različica za tiste, ki ne zmorejo opisanega treninga

Opisani trening seveda ni primeren za tiste, ki šele začenjate trenirati, saj je vse prej kot lahek. Po ogrevalnem delu pospešite za 30 sekund, nadaljujte s počasno hojo, dokler ne pridete do sape, nato znova pospešite za 30 sekund, znova hodite, dokler ne pridete do sape, in tako naprej, vse dokler ne izvedete vsaj šest pospešitev. Trening končajte s hitro hojo ali lahkotnim tekom domov. To lažjo različico lahko poskusite izvesti tudi na sobnem kolesu.
Takega treninga ne izvajajte več kot trikrat tedensko, sicer boste telo preveč izčrpali.

Ukradla s portala MojTrener * mislim, da je to pisano za mene in meni podobno oz. tiste, ki imajo dovolj špeha za nekaj štruc kruha :!:

Pa veliko užitka,
Uporabniški avatar
 *Darja*
#17090
Hojla!

Super - hvala Tjaša za tale pojasnila. Zdaj bom pa zjutraj še kakšen tek več odtekla kot do zdaj. :D
Pozdravček!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA