vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 xtrm
#19342
Ker ste tukaj sami izkušeni tekači, ki ste dali že marsikaj skozi, imam eno vprašanje...

Začela sem opažat bolečine v kolenu in sicer kadar tečem v hrib in navzdol, potem pa te bolečine doma ne izginejo. V bistvu se nisem preveč obremenjevala s tem, sam odkar sem začela povečevat razdaljo in čas teka, se je to pojavilo. No in potem, ko grem tečt, kljub temu da boli, pol se tud ob mirovanju bolečina stopnjuje. Boli pa tud ob pritisku na koleno, podobno kot da bi iemla modrico, sam je ni.
Naročena sem že tud pri ortopedu v petek, ker sem imela podobne probleme že od prej, in enkrat po smučanju, se mi zdi kot da mi meniskus ven meče... V glavnem, poka ko iztegnem nogo. Sam vems so problemi s kolenom izginili, ker sem dost okrepila štiriglavo stegensko mišico v fitnesu, pa na kolesu, ker menda zadost močna štiriglava stegenjska mišica preventiva za poškodbe sprednje križne vezi... No in sedaj je spet isto. Zdravnica (splošna zdravnica, ki mi je dala napotnico za ortopeda) mi pa tud teka ni odsvetovala, ni mi ga pa tudi priporočala. In me zanima kaj mislite... Sicer bom videla v petek, sam se mi nekako ne ljubi čakat :) Pa do takrat so še trije dnevi, ki jih lahko izkoristim za tek...
Uporabniški avatar
 potepinko68
#19361
Hoj!
Glede kolena..pa tudi drugih sklepov in misic.. se mi zdi da je prvo pravilo, da ne pocenjaj stvari, ki ti povzrocajo bolecino... pocitek...
Uporabniški avatar
 milkec
#19366
najprej mislim, da prekini tek za nekaj časa, ker se mi zdi, da stvar ni tako nedolžna. Mogoče malce več kolesarjenja, ker se vsi sklepi manj obremenjujejo. Mene v bistvu tudi boli koleno, vendar le med obremenitvijo, drugače je pa vse v redu, pa vem, da ni dobro preveč laufati. Počitek, da se do konca pozdravi, potem pa spet postopoma. Jaz sem si verjetno koleno načel, ko sem šel brez kilometrine (v 1 mesecu sem prelaufau 10 km - pač dopusti in ena druga poškodba) v Celovec na polmaraton in se mi zdi, da je bilo malce preveč. Ni kritično, ampak malce pa me ovira!

Mislim, da je prav, da si šla z zdravniku in ortopedu, čeprav roko na srce jim jaz glede takih poškodv ne zaupam. Vsi poskupajo zdraviti posledice in ne vzroka. In če se vzrok ne pozdravi, potem lahko kaj kmalu pride do ponovne poškodbe. No je pa res, da ne gre vseh zdravnikov metati pod isti koš.

Jaz sem šel pred 3 tedni prvič privatnemu fizioterapevtu - direktno, ne da bi obiskal zdravnika prej - res sem moral kar seči v žep, predvsem zaradi zdravil, ampak moram reči, da sem zdaj ful zadovoljen in bi takoj še enkrat naredil.
 Lučko
#19424
Hoj xtrm, hoj IRA :lol:
v zadnjih dneh sta načeli dve različni temi o eni in isti stvari: poškodba kolena! Ja bolečina v kolenu je zoprna stvar, to vem tudi jaz, ker sem lansko leto imel podobne težave. Stvar pa ni tako enostavna kot na prvi pogled izgleda, še manj pa, da bi tukaj na forumu dobile nekakšne nasvete ali kaj podobnega. Vem, da niste zadovoljne z odgovori, to pa zato, ker pravi odgovor vam lahko da samo strokovnjak in to je: dr. ORTOPED in še to ne vsak! Mi na forumu vam lahko (to pa že same predobro veste) svetujemo le počitek, led, Voltaren in nič drugega.
Recimo pri tebi xtrm ti še dr. zdravnica ni znala svetovati ali teči ali ne, IRA sprašuje kako dolgo mislite, da bo ta bolečina trajala? Kako pa naj mi vemo! Kako, kaj in s čim naj vama mi svetujemo? Nadalje xtrm pravi takole: ker ste tukaj sami izkušeni tekači, ki ste že dali marsikaj skozi? Naj vama povem, da na tem forumu je malo, malo izkušenih tekačev, to predvsem mislim na tekaški staž, ki se šteje v desetletja (tudi jaz nisem izkušen). Ampak ti izkušeni tekači vama niso dali odgovorov, ker predobro vedo, da je pravi naslov za odgovor zdravnik, pa naj bo kakršnokoli ima pač šolo, je dr.
Ker je splošno znano, da je tek bolečina, sem si zadnje čase nabavil kar zajeten kup knjig o poškodbah, ki pestijo tako nas tekače kot vse športnike. V teh knjigah sem tudi prebral, da izvor, se pravi žarišče poškodbe ni nujno, da je v kolenu, boli pa koleno. Čudno a ne?
Zato vama in podobnim, ki imate kakršne koli težave s poškodbami priporočam, da preberete kakšno knjigo (naslovov knjig na tem forumu je kar nekaj) o poškodbah. Dobro je določene stvari vedeti, pa tudi z zdravnikom se je »boljše« pogovarjati, če on dobi občutek, da ti nekaj veš in nenazadnje lahko zdravniku tudi malo pomagaš, če vsaj malo veš o svoji poškodbi.
Moj nasvet: le brž k zdravniku.
PS
No s tem nisem mislil nič hudega, pojokcat pa kar pridite na forum, vas bomo že nekak pocrkljali! :lol: :wink:
Uporabniški avatar
 mare
#19487
K zdravnku le pojdi, ampak prav veliko tam ni treba pričakovati. Ortopedi so v glavnem mehaniki, ki kakšno strgano stvar zašijejo, zamenjajo kakšen zguljen sklep, kaj skupaj sestavijo itd. Zbadanje v kolenu za njih ne obstaja, če ga ne potrdi rentgen. Jaz si z enim našim vodilnim ortopedom nisem nič pomagal, čeprav je celo družinski prijatelj. Splošni zdravnik ti pa običajno da kakšno kremo za ublažitev bolečin oz. proti revmatizmu. Pri določenih zadevah sicer brez zdravnikov ne moremo, pri športnih problemih pa običajno niso učinkoviti. Precej boljši so športni zdravniki, še posebej, če so tudi sami športniki. Jaz pa poleg tega prisegam na alternativno medicino (zelišča, masaže...). Zadnjo težavo sem odpravil z šentjanževim oljem.
 xtrm
#19529
Diagnoza je bila rahla obraba hrustanca na desnem kolenu (gležnji me pa itak bolijo zato, ker imam pete nekoliko "zvrnjene". Ne vem kaj to pomeni, ali bom mogla od sedaj vedno pazit ali se to popravi nazaj? Teka mi ni odsvetoval, samo predpisal kolesarjenje in plavanje, in vaje za koleno (pri fizioterapevtki), po izvide moram pa itak še it k splošni zdravnici.
Uporabniški avatar
 potepinko68
#19583
Strinjam se z Luckom.. mi vsi rekreativni tekaci bi morali kaj tudi prebrat o svojem telesu, pa tako naprej. Sam sem prebral knjigo z naslovom "Medicina in sport", napisal Sperryn (upam, da sem avtorja napisal prav).
Po branju te knjige sem na clovesko telo v smislu telesnih naporov zacel gledat drugace. Se kako pomembne so vaje za moc, pa za gibljivost in se tega sploh ne zavedamo... Pa opisuje vse procese v telesu, ki se dogajajo med fizicnim naporom, pa delovanje misic.. pa tako naprej pa ... prevec za napisat. Jo pa TOPLO priporocam vsem, ki jih zanima kaj se dogaja z njimi med telesno aktivnostjo in kaj so vse vzroki poskodb... recimo to.. da skoraj niche nima popolnoma enako dolgih nog, pa da recimo so posamezne misicne skupine pri posamezniku relativno mocneje razvite od drugih..
 dragons
#19609
Peter N. Sperryn : Šport in medicina
Uporabniški avatar
 triman
#20040
Glavni vzrok za poskodbe je skoraj vedno v misicnem neravnovesju, se pravi ene mišice so obremenjene bolj kot druge in potem vse skupaj privede tako daleč, da začnejo boleti tudi sklepi. Nekateri ljudje so (smo) bolj nagnjeni k temu neravnovesju recimo zaradi nepravilnega postavljanja stopal na tla (pronacija ali supinacija ) ali kaksne druge nepravilnosti . Kaj storiti direktno glede kolena ? Med tekom je koleno več ali manj pokrčeno in zaradi tega skoraj nič ne deluje mišica na notranji strani stegna, ki je iz skupine mišic kvadricepsa in izteguje koleno zadnjih 20 stopinj pred popolno iztegnitvijo. Krepitev te mišice tako skoraj vedno pomaga pri težavah s koleni. Po drugi strani je zelo važno, da so pred samim tekom in med tekom vse mišice in sklepi čim bolj sproščeni. K temu najbolj pripomore streching, ceprav so mnenja glede tega deljena in nekateri pravijo, da stretching pred tekom povzroca poskodbe. Lahkoten stretching in rahlo razgibavanje vseh sklepov skoraj zagotovo ne bo povzrocilo poskodb ampak bo koristilo k lahkotnejšemu in bolj sproščenemu teku. Pri določeni hitrosti teka morajo biti vse mišice sproščene in mehke kolikor se da. Ko se noga giblje po zraku naprej, morata biti gleženj in koleno sproščena in dobesedno nihati. Tako, da po moje sam stil teka lahko precej prispeva k poškodbam oziroma, da se ne poškodujemo. Za vzdržljivostni tek je dejansko potrebno precej manj fizične moči kot si mogoče mislimo. Če kdo ne verjame, si naj na kakšnem izmed tekov ogleda noge kakšnega vrhunskega afriškega tekača, pa vam bo takoj jasno o čem govorim. S tekom se že ukvarjam več kot petnajst let in sem doživel že kar nekaj bolečih izkušenj, ki jih je v zadnjem času vse manj. Pri meni so poškodbe nastale skoraj vedno, ko sem hotel na silo in preveč z močjo. Zelo dobro so vse te zadeve opisane na strani www.chirunning.com ali www.posetech.com. Ampak pazit spet ne na silo in preveč resno vzet vseh nasvetov. OK. Sedaj pa že skoraj preveč težim. Upam, da bodo moji nasveti vsaj malo pomagali. :)
Uporabniški avatar
 potepinko68
#20041
Triman se strinjam, pa hvala Dragons, da si lepo in pravilno napisal naslov in avtorja knjige, ki jo priporočam.
Uporabniški avatar
 primus
#20071
Bravo Triman. Res kvaliteten prispevek, sploh če je še podprt z lastnimi izkušnjami.
Izbrana tema lepo sovpada z zanimivim četrtkovim prispevkom g. Škofa v Poletu.
Namreč večinoma se rekreativci ukvarjamo bolj s km, mogoče še s časi, malokdaj se pa vprašamo KAKO tečemo.

Če boš imel še kaj časa in volje, ti še kar 'zateži'.

primus
Uporabniški avatar
 bozo
#21592
Triman, ko ravno omenjaš PoseTech tehniko teka. Kakšno pa je tvoje
mnenje o njej?

lp,b
Uporabniški avatar
 triman
#21608
Za Posemethod of running sem slišal oziroma naletel s surfanjem že pred dvemi leti. Na začetku sem bil zelo navdušen, sedaj mi je pa navdusenje malo splahnelo. Na zacetku sem vpeljal v moj tek nekaj enostavnih nasvetov iz Posemethod in mislim, da je bil moj tek v trenutku bolj ekonomičen. Takrat mi je uspelo postaviti tudi osebni rekord v malem maratonu (1:18) praktično brez treninga hitrosti. Res pa je, da moj tek ni bil 100% v "Pose" nisem tekel po prednjem delu stopal kot predlaga dr. Romanov pa tudi nikoli se nisem naucil prav nagiba naprej oziroma se bolje padanja. Edini nasvet, ki mi je res koristil je bil nasvet ne se odrivati ampak samo dvigovati noge. Prej je vsa moja hitrost temeljila na močnem odrivu, zaradi tega so me tudi vedno bolele misice na prednji strani stegna - kvadricepsi. Ne se ustrasit, tudi ce se ne odivamo aktivno se odriv se vedno zgodi zaradi elasticnosti misic, tek pa postane bolj ekonomičen in zaradi tega na daljših razdaljah tudi hitrejsi.Skrajsa se stik s tlemi, kar je vedno bila vedno karakteristika hitrih tekacev. Kasneje sem nabavil knjigo, prvo izdajo, ki je izsla decenbra pred dvemi leti. Sklenil sem, da se bom res naucil te tehnike, sicer nikoli nisem naredil tako, kot predlaga Romanov, najprej samo specialne vaje in nic teka, potem pa postopno uvajanje teka. In kaj se je zgodilo: Ko sem koncno mislil, da poznam vse skrivnosti "Pose" in da je moj tek vsaj priblizno podoben "Pose" so se moji rezultati poslabsali. Vse nasvete sem vzel prevec resno in moj tek je postal manj ekonomicen kot preden sem sploh slisal za Posemethod. Moje telo enostavno ni bilo vajeno novih gibov. Ne morem kriviti Posemethod ali dr. Romanova, res pa je tehnika tako prefinjena, da je zelo tezko doseci popolno kopijo, kar je tudi zelo nesmiselno. Meni osebno je dosti bolj vsec chirunning, ki v bistvu na koncu privede do podobnega teka kot je Pose, ampak gradi vse dosti bolj na sprocenosti in nic na silo. Da ne bom naredil krivice dr. Romanovu tudi on povdarja sproscenost ampak ocitno premalo za moje razumevanje. Pri Chirunning pa vse temelji na sproscenosti in se nonstop povdarja. Na koncu pa tako ali tako obe metodi privedeta do podbnega stila teka kot ga imajo afriski tekaci.
Uporabniški avatar
 bozo
#21610
Hvala za izčrpen odgovor. Moja osnovna dilema pri odločitvi ali se naučiti Pose tehnike je ali to sploh lahko storim sam (ne da me kdo opazuje in korigira napake).

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA