prostor za debato o (ne le tekaški) športni opremi. obleka, obutev, pripomočki ... vprašanja, predlogi, nasveti, uporaba, ...
Uporabniški avatar
 StaraKost
#301889
Prav ta je najslabša izbira. Dražja, moška, brez HR senzorja/pasu.
Višinomer enak kot pri ostale dve :D .
Uporabniški avatar
 Car
#301892
Skokicaa napisal/-a:Živjo,
tudi mene zanima, katero uro bi mi priporočali. Tečem 4x tedensko med 5-10 km. Rada pa bi imela merilec hitrosti,razdalje,časa,utripa. Za uro ne nameravam odšteti nekega velikega denarja, bi pa rada neko solidno uro, ki bi mi poročala zgoraj naštete stvari, da vsaj približno vem koliko pretečem in si pomagam izboljšati treninge. http://www.ceneje.si/sport/gps-ure-in-m ... 29?tab=pod , ali je ta v redu? al je tut kakšna isto dobra za manj denarja ? :D

Lp :)


Ojla, še enkrat več. Sem že skoraj pozabil kako izgledajo debate na forumu, ampak mi tale rubrika kar dobro vrača spomin. :D Skratka, morda vsi "frišni" kupci merilcev srčenega utripa in ostalih gadgetov malce preveč komplicirate, sploh, ker vsi poudarjate, da v bistvu potrebujete zgolj merilce srčnega utripa in štoparico, po možnosti za malo cekinov. Pravzaprav vsak malce pametnejši telefon ponuja vse to (npr. aplikacija Sportstracker). Če vam to ne zadostuje, potem se seveda orientirate na Polarja ali Garmina, ki sta najbolj slavna, a obstaja jih še kar nekaj proizvajalcev. Zdaj bom zvenel že skoraj komercialist, ampak če morda lahko pogledate tudi preko Polar/Garmin sveta, ščekirajte še Soleusa (o kateri pišem v sosednji temi: Zabava s Soleusom), nemara Sigmo. Če boste prebrali specifikacije, boste tako ali tako ugotovil, da je precej podobnosti v posameznem cenovnem rangu. Moj nasvet je,da nabavite uro z gpsom (ker imata tako izmerjeno razdaljo in zagotovljeno zabavo kasneje na kompu, ko študirate pretečene kilometre) in možnostjo nastavitve intervalov (da vas ura malo priganja), prenos na komp verjetno omogoča večina. V resnici je pa pa vseeno tako, da tek zaradi teka najbolj paše in gadgetov niti ne rabimo, ker telo sporoči čisto vse podatke na tak ali pa drugačen način. Ampak, jebi ga, smo le potrošniki.
 Skokicaa
#301904
js tečem že par let, za svoj užitek,zvečer k mam usega dost pa odtečem svojo progo :D. Pa me je premamila vsa ta tehnologija,s katero bi lahko videla koliko pretečem kako hitro pretečem pa take fore(sem namreč ena tistih ki nimajo pametnega telefona), :) tko da sm se odločila za nakup Garmina Forerunner 110 hr. Upam da se bo dobro obnesel :)
 spela*
#301906
Car napisal/-a:Ampak, jebi ga, smo le potrošniki.


Ne nujno. Imam uro s pasom za utrip in footpodom. Prvega uporabljam praktično nikoli, drugega le na tekmah.
Če hočem na treningu teči v točno določenem tempu, grem pa na stadion, kjer TOČNO vem, kakšen je moj tempo in pretečena razdalja. Bolj točno kot z GPS. :D
Skratka, niso potrebne vse te igračke.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#301909
Nimajo vsi štadion "pred nosom" :D .
Jaz ga na srečo imam in kljub temu delam tam intervale samo občasno v glavnem krajše. Večino intervalov in tempo tekov naredim v naravi. Prav footpod mi omogoča uporabno natančno izvedbo, teh treningov. Brez footpoda ali GPS bi si moral najprej s kolesom izmeriti željene distance :D .
Plus tega, vse treninge za leta nazaj, imam shranjene na računalniku. In verjemi, velikokrat grem gledat, kaj sem na primer delal lani ali predlani v tem času. Kakšen tempo sem imel na določenih distancah, tekaških in kolesarskih. Z ozirom na takratni način treninga, odzive organizma na takšne treninge, dosežene rezultate in nove cilje, dosti lažje naredim plan treninga, da te cilje tudi resnično dosežem. Verjetnost je velika, ker plan bazira na osnovi mojih in ne tujih časov, občutkov in dosežkov.
Ja tudi rekreativci to počnemo, pa ne samo zaradi lovljenja boljših rtezultatov, tudi zato, ker ene to veseli :D . Brez pripomočkov je to težko izvedljivo.

Tisti, ki želi samo tečt, ne potrebuje ničesar, "po novem", celo copat ne :D .
 wind
#301923
spela* napisal/-a:Če hočem na treningu teči v točno določenem tempu, grem pa na stadion, kjer TOČNO vem, kakšen je moj tempo in pretečena razdalja. Bolj točno kot z GPS. :D


Garminov GPS ima zelo malo napake na cesti, na odprtem razdalja odstopa do 0,3%, po gozdnih cestah pa največ 0,5% (za referenco imam nekaj točno izmerjenih tras, vse točke natančno poklikane točno po trasi, ali v programu Sporttracks ali na Geopedii). Povprečen tempo na km (lap pace) laže največ za dve sekundi, ker je recimo tisti km precej ovinkast in je gps skrajšal ostre ovinke; problematičen je pa začetek lap-a, tempo še ni točen, ker ura še nima dovolj podatkov za točno povprečje, torej gps ni uporaben za 30m intervale v točno določenem tempu.

Seveda pa lahko delam 400m ali 1000m intervale, pa tempo teke, kjer mi paše, ne da bi se moral vrtet po stadionu. Na ravni cesti (ali z blagim zavojem) bo povprečen tempo takega intervala odstopal največ za sekundo. Zdaj, če si profi, je razumljivo, da te to moti, boš pač intervale tekla dosledno na stadionu, kot vsi resni atleti, jaz sem le rekreativec, ki teče za lastno veselje, in me taka napaka ne moti...

Če pa je kdo tako nor, da bo šel z gps-om na stadion merit tempo in pričakuje, da bo tempo točen, je to njegov problem. S tehnologijo so vedno najbolj nezadovoljni tisti, ki je ne razumejo. V naših krajih starejši ljudje še poznajo rek: "Naj mu da bog zdravje, če je na pameti šparal". :D

BTW, koliko cestnih tekov na 10 km je v Sloveniji, ki imajo traso izmerjeno z 0,3% napake? Najbrž jih lahko prešteješ na prste rok. Desetka na LM ima kakih 200 ali 300m dodatka, kar je desetkrat več napake, kot jo jaz dobim z gps-om. :evil:

spela* napisal/-a:Skratka, niso potrebne vse te igračke.


Če imaš stadion blizu in te tek po stadionu veseli. Neko igračko moraš imet, če hočeš med tekom informacijo, kako hitro tečeš. Štoparica ti tega ne pove, razen če si prej izračunaš vmesne čase in si jih zapomniš ali zapišeš na listek in prilepiš na zapestje.

Kaj je potrebno in kaj ne, je stvar okusa. Meni se zdi povsem nepotrebno zapravljat za masovne tekaške spektakle, kot je npr Sežana ali LM. Če se izognem samo trem takim prireditvam, ki imajo tajkunsko štartnino, si s tem prihrankom lahko vsako leto kupim novega Garmina ali Polarja, razdaljo, čas in tempo pa si sam merim bolj točno.

Ali drugače povedano, Garmin 110 brez merilca utripa stane 125 €, kar je samo malo več kot par superg, dela pa dlje kot par superg. Garmin 10 je še cenejši. In če komu ni všeč Garmin, je še npr Polar RC3, ki je samo malo dražji. Sprejemljiv strošek za rekreativca, ki se mu zdi pomembno, da ve, koliko je pretekel in da med tekom ve, v kakšnem tempu teče.
Uporabniški avatar
 polpiskra
#301949
tako za info: z fr 10 lahko greš tudi v vodo in te ni treba bit strah, da se bo ura "utopila". Pri fr 110/210/410/610 pa tega raje ne poskušat, saj obstaja velika možnost, da se bo to zgodilo.

razlika je v standardu vodotesnosti -> IPX8 vs. IPX7
Uporabniški avatar
 oven
#303296
To o natančnosti je larifari.
Vsaka firma ima svoje algoritme kako preračunat distaco ter sfiltrirat napake ter šum...
Zato so prav vse ure ter aplikacije za fone tak na približno točne oz. bi se dalo debatirat kaj je bolj natančno in kaj ni, odstopanja so pa majhna...To je pač sam GPS...
Vse ure,programi in aplikacije kjer si ogledamo svojo progo imajo enako karto, se pravi googlovo....
In ja, ta googlova karta ni 100% in so še tu odstopanja...Za kakšno referenco google maps pač ni...
Debata o tem je že dolgo in ji nebo konca, kera firma ima tisti "prav"....
Recimo en .gpx file importi v mapmyrun, stravo, endomondo,xx,xxx...Pol pa se čudi kakšna so odstopanja...pa je enaka gps sled....Včasih so odstopanja tud po 50m na 10km recimo....
Tak da, edino stadion je 100%, pri vseh urah je pa o kakšnih % kar brezveze govorit...
Uporabniški avatar
 StaraKost
#303308
... o natančnosti meritve razdalje ni bilo večjih dilem. Razdalje, ki jih izmeri GPS ali footpod so za to, za kar so nameljene, uporabno natančne.
Dileme so lahko o uporabnosti meritve tempa, med tekom. Tu je footpod za cestne teke, dosti bolj natančen.
Druga meritev, ki je pri GPS vprašljivo natančna, so tekoči višinski metri, ki jih gledamo med vadbo in višinski metri, po prenosu podatkov na računalnik, brez popravkov. Odstopanja so lahko tudi 100%. Tu je v prednosti barometerski višinomer, kljub svoji odvisnosti od spremembe vremena.
Uporabniški avatar
 oven
#303327
Ja, se kar strinjam.
Sicer pri barumetričnem višinomeru je glavna prednost to, da bolj natančno beleži vzpone in padce...Se pravi ti beleži če se po stopnicah dvigneš za 2m in nazaj dol....GPS tega ne dela, ampak meri to bol tako, na oko....Recimo ko greš na google earth in klikneš na neko lokacijo, se ti izpiše nadmorska višina, ko miško prestaviš po hribu navzgor, in VEŠ da je tam vsaj 10m razlike, ti google izpiše enako nadmorsko višino. In to je meni najbolj pomembno. Drgač pa za več kot 100m se mi ni nikol še spremenilo kaj, pa lahko je šlo iz naliva do sonca....Sam ubistvu mi je vseeno za podatke "najvišja"in "najnižja" točka, važno je samo vzpon in spust....Pa če mi to začne beližit pri -100m, pa naj bo tako 8)
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA