mare napisal/-a:...ali se spomnil, kje je to pisalo, najbrž v kakem starem Poletu.
Polet - Čet, 11.09.2003
Predstavljamo enostaven pripomoček, s katerim boste učinkovito izboljšali tehniko gibanja rok in položaj zgornjega dela telesa pri teku.
Elastika
Tehnika teka je posledica posameznikovih telesnih značilnostih, razvitih gibalnih sposobnosti, prilagoditve na trening, preteklih poškodb in vpliva procesov staranja. Hoja in tek spadata med elementarna gibanja, ki jih obvlada vsak. V naših možganih se je izoblikoval zapis v obliki programa, ki se sproži vsakokrat, ko želimo hoditi ali teči. Ta program smo že tolikokrat ponovili, da je zelo globoko zasidran in se ga sploh ne zavedamo več.
Ravno v tem je največja težava pri izboljšanju tehnike teka, saj bo za želene spremembe potrebnega kar precej časa, preden bomo lahko rekli, da smo se naučili nove tehnike. Zato bomo raje govorili o tem, da tehniko vadimo, zato da bi jo izboljšali, jo naredili bolj učinkovito in ekonomično ter tako ukradli času dragocene sekunde in navsezadnje povečali užitek pri teku in zmanjšali možnost poškodb.
Analiza
Najučinkovitejša analiza tehnike je videoanaliza ob pomoči izkušenega strokovnjaka. Nekateri pri tem celo posnemajo tehniko najboljših tekačev. Ker prvi način ni dostopen vsakomur, drugi pa ima omejitve, ki smo jih zapisali v uvodu, vam danes predstavljamo zelo enostaven pripomoček, s katerim boste lahko sami začeli izboljševati tehniko. Osredotočili se bomo na tehniko gibanja rok, s katerimi vplivamo tudi na položaj trupa.
Idealno gibanje rok med tekom je, tako da imamo komolce toliko pokrčene, da pridejo dlani med zamahom roke naprej v višino srca, komolci so toliko za telesom, da dlani med tekom skoraj ne vidimo. Tako privarčujemo mnogo energije, ki jo porabimo z odvečnim delom rok, preprečimo rušenje ritma nog in gibanja telesa, kri in kisika v njej pa preusmerimo iz rok v noge. Hkrati nagnemo trup naprej in delo nog je učinkovitejše. Prav naklon trupa naprej je značilen za kenijske tekače, katerih uspehov ni treba posebej predstavljati.
Vse lepo in prav, toda kako to doseči. Dr. Tom Miller, človek ki je pretekel več kot sto maratonov in najraje trenira navadne tekaške navdušence, se je z uporabo navadne elastike domislil zelo preprostega načina, kako to doseči.
Pozamenterija
Elastiko, ki jo potrebujete, lahko dobite v šivalnem priboru vaše žene ali mame. Če ne boste imeli te sreče, se napotite v najbližjo pozamenterijo, kjer bo dovolj izbire. Elastika naj bo dolga približno 150 in široka dva centimetra. Najpogosteje je na voljo v beli ali črni barvi. Za ženske priporočam malo krajšo in ožjo elastiko, saj so ženske v povprečju manjše in šibkejše. Da ne bo zamere, se že vnaprej opravičujemo vsem drugače mislečim.
Elastiko na koncih zvežete v krog. Z vozlom lahko spreminjate njeno dolžino. Postavite vozel na sredino in na skrajnih koncih naredite dve manši zanki, v kateri boste lahko vstavili palca rok. Nato vstavite eno roko v krog, z drugo potegnite elastiko okoli vratu in hrbta ter vstavite še to roko. Elastiko morate imeti postavljeno tako, da je napeta za vratom in pod lopaticami, vozel je na sredini hrbta. Zanke za palca so ob strani prsnega koša. Vstavite palca in že lahko začnete. Najprej poskusite na mestu, najbolje bo pred ogledalom, nato v hoji in nazadnje v teku. Da bo položaj rok naraven, potisnite ramena nazaj in prsi naprej, s čimer se bo povečal naklon trupa naprej.
Smisel elastike je v tem, da so roke pravilno postavljene in vas elastika omejuje pri pretiranem zamahovanju z njimi. Najbolje bo, da med gibanjem elastike skoraj ne zaznate na vratu in hrbtu. To bo tudi zanesljiv znak, da se je vaša tehnika izboljšala.
Trenerjev namig
Namen izboljšane tehnike je poleg ukradenih sekund (v maratonu celo minut) skrit v užitku v teku in preprečevanju poškodb. Zato se z elastiko med tekom ne smete počutiti smešno. Smešni bodo tisti, ki vas bodo začudeno gledali, saj bo očitno, da ne berejo Poleta in so tako prikrajšani za marsikateri koristen namig. Ne pozabite, da se nove tehnike ne boste naučili takoj in da bo treba vajo večkrat ponoviti. Najprimernejši čas za njeno uporabo je med lažjimi teki po ravnem in proti koncu daljših tekov, ko bo telo kar samo težilo k bolj ekonomični tehniki. Elastike vam ni treba vedno uporabljati, saj lahko nadzorujete gibanje rok s spremljanjem svoje sence med tekom. Ko je med tekom ne uporabljate, preprosto izvlecite palca in nadaljujte gibanje.
Jaka Fetih