vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 habitus
#57798
Halo !

Tudi sam sem pred slabim mesecem začel tečt.Pred tem sem kar dosti hodil v hribe in mi je to postalo premalo zato sem začel tečt.Po nekaj dneh teka pa me je začela boleti pokostnica in gležen.Prebral sem vaše odgovore na to temo in noboden ne omenja kako vpliva mraz na vnetje pokosnice?
Lep pozdrav :D
Uporabniški avatar
 Tomaž Adam
#57801
Jaz ne vem kako mraz vpliva na pokostnico . . . , samo vem pa da imam že 20 let probleme s kolkom (nekaj podobnega kot ti). Nekaj časa sem tekel tudi po 70km na teden in imel vmes krajše in daljše pavze. Sam imam probleme med pavzami ne pa če redno tečem. Zdaj sem imel res dolgo pavzo saj sem dobra dva meseca skoraj popolnoma počival, no pretekel sem 10-15km (ali pa tudi nič) na teden in med to pavzo sem čutil bolečine v kolku. Ravno včeraj sem naročil glucosamine sulphate v kombinaciji chondroitin sulohate, to naj bi bile zame čudežne tabetke :shock: , če bodo bom to tudi sporočil. Jaz sem rekel da bom zdaj probal še zdravljenje s kuhanimi kostmi (žolca), v sebi naj bi imela snovi ki pomagajo pri regeneraciji naših na žalost preobčutljivih sklepov. . .
Uporabniški avatar
 Damijan
#57802
Darja napisal/-a:Živjo!
Meni se težave z bolečinami v goleni pojavijo vedno, ko imam na začetku teka prehiter tempo, tako, da se (vsaj kar se mojih izkušenj tiče) popolnoma stronjam z Inotom. Počasnejši začetek in ogrevanje, če pa boš upoštevala še ostale nasvete sem prepričana, da boš že v kratkem lahko tekla kot ena gazelca.


Še en, ki se podpišem pod tole. Pred 5 ali 6 leti, ko sem se začel spogledovati s tekom, in bil zelo vesel, ko sem lahko npr. premagal brez pavze kakih 10km, sem mislil, evo, pa smo na konju. Kdo pravi, da ne morem tečt?! In - se je začelo s pokostnico. Ups, morda pa vendarle tek ni glih zame, si mislim ... in neham. Vnetje še kar ne mine, medtem iščem odgovore, hodim na stadion, sprašujem atlete, trenerje, stare tekaške mačke.

In - kaj ugotovil, prebral, dokazal? Tole...
- kar je napisala Darja, Inot (res sem se vedno zagnal laufat kot nek teliček, brez kontrole, na ful, v stilu "vsak trening je tekma", uf - haram, brez strečinga itd). Valjda, takrat še ni blo foruma, nisem veliko bral o teku, češ - o tako baznem gibanju pa res ni neke jake filozofije... Zato, začni počasi, uči se o teku z neta, iz knjig, revij... So že drugi odkrili toplo vodo.
- copati: prvi copati: spet nisem imel pojma, kaj obut. Ok, laufarce že, a kakšne. Rumene?! Mi je trgovka rekla, ja, ti so ful lepi, ko sem prve probal... In kupil neko šminko, predvsem pa - premajhne za tek! Kje pa sem vedel, da morajo bit vsaj tolk in tolk večji, palec rabi prostor... To sem kasneje izvedel na stadionu, češ, zaradi povečane prekrvavitve noga nekak zateče, v čevlju se počuti ujeta, trpijo palci, prsti - še posebej pri spustih, zato začnemo prste spodvihovati, to za seboj potegne - kaj-te-vem-katero kito, mišico, bla bla...anatomija...., skratka - posledica je vnetje pokostnice. Baje tretje najpogostejše tekaške težave. Zvane shin-splint, če bo kdo v guglu iskal...
- ne vem, če mraz vpliva na karkoli od tega zgoraj. Morda... a ne vidim povezave z mojimi razlogi...

Evo, po 4 letih, odkar izhaja Polet, odkar sem se teka lotil z malce več spoštovanja, ko delam kar lepe tedenske kilometrine: nikoli več nisem imel tega vnetja.
Uporabniški avatar
 mi3ha
#58751
Najbolje je da se z bolečino sprijazneš :D drugače pa pomaga aspirin ker pa nekako ni dobro da jih poješ na tone to odsvetujem.A pred kakšno tekmo neškodi, če boli. Drugače pa so to mehurčki in meni je maser pritisnil na naj bol boleč del in držal približno 5-10s seveda boli ko sam pes, a potem se bolečina pomiri in tudi pokostnica da mir za kak dan.
Uporabniški avatar
 pegaz
#58931
mi3ha napisal/-a:Najbolje je da se z bolečino sprijazneš :D drugače pa pomaga aspirin ker pa nekako ni dobro da jih poješ na tone to odsvetujem.A pred kakšno tekmo neškodi, če boli. Drugače pa so to mehurčki in meni je maser pritisnil na naj bol boleč del in držal približno 5-10s seveda boli ko sam pes, a potem se bolečina pomiri in tudi pokostnica da mir za kak dan.

mi3ha,

"pokostnica" je vnetje tkiva, ki ga lahko odpraviš. Nikakor se ne strinjam s tabo, da se ga pač navadiš in je. Tudi niso "mehurčki". Maser odpravi vozličke/zakrčenja, nato pa je na tebi, da z vajami, pravilno opremo, ledom in tudi zdravili odpraviš najprej vnetje, nato pa še vzroke zanj.

LL, Pegaz :)
Uporabniški avatar
 GaGa
#58949
Tudi jaz sem imela že težave s pokostnico :roll:, predvsem so se mi bolečine pojavili takrat, ko je bilo 60km + na teden - svoje je najbrž prispeval tudi asfalt, še bolj pa sem pokostnico čutila na tartanu?!

Tudi jaz sem imela občutek, da me je bolj bolelo kadar je bil bolj mraz, kasnej sem začela prakticirat toplo smučarsko perilo + pajkice za laufat in se je stanje malo popravilo :D . Sicer se je bilo pa pri meni vse odvisno od km/teden, zato več kot 70km nikoli nisem naredila :roll:. Po teku sem si pokostnico namazala s pernatonom, pa tud z Diverinom.

Mogoče še to... mene je po parih km ogrevanja pokostnica nehala bolet, ko sem se ohladila pa spet :roll: , najbrž je blo dost rahlo vnetje!

O tej vrsti poškodbe piše tudi Nada v svoji knjigi...
 Obivankenobi
#58961
Pozdravljeni!

Ker vidim, da je ta tema zelo zanimiva bom še jaz pristavil svoj "piskrček"! :lol: No moja izkušnja z pokostnico je verjetno podobna kot od marsikoga drugega, ki je začel trenirati tek naenkrat preveč hitro in preveč intezivno, kar sem seveda sam poskušal in upal, da bom uspel prevarati telo :bum: in tako kot kenijci teči vsak trening z max.hitrostjo oziroma s svojo tekmovalno hitrost. Vendar telo ni tako neumno in me je zelo hitro začelo opominjati, da se tako ne gre več :shock: :cry: :twisted: :?: , tako, da sem si po dobrem mesecu tako intezivnega treninga prislužil omenjeno poškodbo enakomerno na obeh golenih. :nono: :nono: :ignore:
Sicer sem z bolečino vzdržal do Ljubljanskega maratona, potem sem se pa odločil, da se bom zadevo poskušal pozdraviti, saj smatram, da če telo sporoča bolečine potem je nekaj narobe in nima smisla teči skozi bolečine :wc: Torej po dvomesečnem samostojnem poskušanju saniranja zadeve in ko še vedno goleni niso čisto zdrave, sem se odločil, da obiščem zdravnika oziroma specialista in poskušam zadevo rešiti do konca. No, čeprav sem na začetku bil precej nejevoljen oziroma jezen, da se mi je bolečina pojavila, danes gledam na izkušnjo precej drugače in sicer pozitivno, saj se bom naslednič teka lotil precej drugače in precej manj brezglavo... :oops: :lol:
In za zaključek bi rad vsem dal nasvet, ki mislim, da je bil tukaj na forumu že večkrat omenjen in sicer, da če zadeva boli je potrebno počivati ali se v najboljšem primeru lotiti kakšne alternativne dejavnosti in ne bo večjih težav... :wink: :D

Lep pozdrav!
 Marko M
#58965
Zdravo, na goleni se nahaja mišica ki je zelo tanka v primerjevi z ostalimi mišicami in se imenuje tibialis, ker je najšibkejši člen in ker sodeluje vedno pri dorsfleksiji in plantarni fleksiji stopala se vsaka povečana količnina treninga (obseg- se pravi dolžina teka ali intenzivnost - se pravi frekvenca koraka) odraža kot vnetje tbialisa in posledično pokostnice. zato priporočam, da zmanjšaš količino treninga in intenzivnost.
Predvsem pa ko berem vaše odgovore pa tudi druge prispevke sem prav zaskrbljen, saj je bolečina nekaj čist vsakdanjega in vedno upate, da bo minila ali pa premišljujete o blokadah. S takim pristopom se stanje še poslabša. Vedno je potrebno odkriti vzrok, nato pa poškodbo sanirati, nikakor pa ne z glavo skozi zid.
LP Marko
Uporabniški avatar
 incic
#67082
pri tistih bolečinah ki se ponavadi pojavlajo na začetku treninga verjetno gre za prej omenjeno mišico..... do bolečine pa po mojih in kolegovih izkšnjah pa pride zaradi teka po trdem terenu asfalt, tartan.... probajte po čim bol mehkem laufat pa maker bo za 1stroj več perila za prat.
 kavka
#67382
Lep pozdrav.

Vem, da ste tukaj sami tekači in nekdo, ki trenira odbojko mogoče niti ne paše sem noter pa vendar me zanima vaše mnenje.
Tudi jaz imam težave s pokostnico in pojma nimam kako naj se jih lotim. Dobro tole o počitku je res in glede ledu tudi. Samo kako veš koliko časa naj bi počitek trajal, da ne začneš prehitro ...
Potem pa še to, vem, da se pri vas dogaja da poči katera od kosti v stopalu, ker tečete po trdi podlagi. Samo meni res ni jasno ali to lahko privede do vnetja pokostnice oziroma obratno? Je to možno ali imam pač smolo? Sploh se mi zdi čuno, ker prakticiram več ali manj tek in skoke po parketu v telovadnici , ki ni tako trda podlaga kot kakšen asfalt...
Kakšno mnenje ali pa vsaj 1odgovor, ker res ne vem kaj naj storim. :?
Hvala

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA