Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#176294
Lep pozdrav vsem forumovcem !

Prebral sem si tri pomembne poste ''fotr-a'' za tekače začetnike ter za pravilen in varen trening teka.

Hvala ti ''fotr'' ! ! Več si mi s temi tremi posti pomagal v življenju kot moj ta prav fotr.... Dobesedno....

Zanima me naslednje....

Jaz cele dneve delam, od nekje 9h zjutraj pa do 19h. Približno. Ker imam firmo, delam pa na terenu razne montaže, popravila in inštalacije. In ne vem kaj bi bilo zame boljše eni pravijo tako, drugi kontra in sicer.....

* Ali trenirat zjutraj, ko vstaneš in spiješ pol litra vode ali čaja, se pravi tešč.
* Ali trenirat zvečer, po končanem delu in čez dan popit veliko tekočine, pojest zadosti ''polne in zdrave hrane'' ter seveda vmes sadje (elektroliti, vlaknine in ostali pozitivni učinki sadja).

Od tekačev, ki že dolgo trenirajo sem slišal in zagovarjanje enega načina in prav tako drugega..... Zanima me Vaše mnenje.....

Tako, upam, da razumete in da nisem preveč štorasto napisal, pa komaj čakam, če mi bo kdo odgovoril....


Hvala že vnaprej........

Lp.....
Uporabniški avatar
 IRA
#176296
Dobro jutro!

Moje mnenje je nekako tako preprosto kot je preprosto tvoje vprašanje. (p.s. Fotr je res zakon :twisted: )
Najboljše je, da preizkusiš tako en kot drugi način pa boš sam videl kaj ti bo najbolj odgovarjalo.

Eni tečejo strogo zjutraj ... drugi popoldne, tretji, ko le uspejo najt malo časa ...
Ni recepta, vsak zagovarja svoje, a mislim, da je najpomembneje, da sam pri sebi ugotoviš kako ti bo najboljše.

Zdej, če nisi jutranji človek te bo verjetno bolj vleklo na večer ... če ne prenašaš vročine boš verejtno čez poletje skušal tečt zjutraj ...
Ni recepta je samo dobro počutje!

Boš pa na začetku (nič nisi omenil, če že tečeš, koliko tečeš) verjetno precej utrujen, ampak potem se energija hitro začne "nabirati" in po vsakem novem teku je boš imel vedno več in več ...

Srečno!
Uporabniški avatar
 grb
#176310
Ojla

Kot je ze IRA napisala, teci takrat ko tebi najbolj ustreza. Jaz naceloma tecem zjutraj (start 4:45 :) ) ker mi ni ne vem kak problem jutranje vstajanje in potem lahko dnevne aktivnosti potekajo brez stresa, kdaj bom sel tec.

Se pa seveda tudi zgodi, da vstanem, se ze oblecem v tekaske cunje, se zamislim in po ugotovitvi, da se mi niti slucajno ne da, vse skupaj slecem in grem nazaj spat :)


Moras pa vedet, da ce bos ubral jutranjo varianto, bo tempo pocasnejsi, saj se telo se ne bo povssem prebudilo in tudi energijske zaloge ne bodo ravno zavidljive. Tako da bos bolj kuril mascobne energijske zaloge.


G.
Uporabniški avatar
 vencelj
#176311
IRA ima prav- preizkusiš in vidiš, kaj ti bolj ustreza.
Sem na istem, veliko delam po cel dan, vendar začenjam ob 7 uri. Tako imam za jutranji tek le malo priložnosti, takrat, ko je dan najdaljši in je zgodaj svetlo; zvečer grem tečt če sem dovolj zgoden, da je še dan, vendar takoj, ko pridem domov, preden jem...če pridem domov po osmi uri, mi tek ne pride več na misel.
Treba je pa upoštevati načelo, da je počitek pol treninga. Če si v službi cel dan na nogah, veliko prehodiš (tudi stopnice itd.), si že veliko naredil- velikokrat bi bil potem tek samo še dodatno izčrpavanje...

LP, vencelj
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#176405
Seveda ima IRA prav
Moja osebna izkušnja pa mi narekuje, da tečem takoj po službi, če le gre. Kar nekaj razlogov imam za to:
:arrow: ne hodim v službo počivat
:arrow: tečem s praznim želodcem
:arrow: po teku imam čas za tuširanje in maziljenje
:arrow: po teku lahko normalno jem, kar zjutraj ne bi mogel
:arrow: rad zjutraj vstanem "pravi čas" in ne PRE-zgodaj
:arrow: po teku lahko tudi :toast: :wink:
 Janin Kisak
#176835
Hvala vsem za takojšnje in zadostne odgovore.....

Torej, ni panike za večerni tek..... Ta mi še najbolj ustreza.........

Namreč, tisti - tekač že dolga leta, ki je zagovarjal tek zjutraj na tešče, pravi da je to najbolj optimalno in zdravo...... Glede na to, da sem ta forum že prečesal po dolgem in počez, Vam verjamem v napisane odgovore in tudi sam mislim, da je najbolje, da tečeš takrat ko ti pač najbolj ustreza..... Je pa res da se strinjam s tem, ko pravijo da vsaj eno uro pred tekom ni priporočeno jesti........

Trenutno izvajam začetniški trening, ki ga je gor obesil ''fotr'' in se v redu počutim........ Rabim edino še dobre copate in trenutno šparam, da jih bom kupil naslednji mesec..... Ker ko bom kupil bom kupil ornk copate in verjetno kar dvoje..... Za na teren, ko delam in za tekanje.......


Zanima me samo, če mi lahko kdo priporoča kje se cenovno splača kupovat copate za tekanje ????

Sicer sem prebral nekaj postov na to temo, ampak še zdej ne vem :):)


Hvala in lp !
 gogoboy
#176858
kje pa se da prebrat te tri poste od "fotra" za tekače začetnike? Jst mam namreč tudi nekaj vprašanj, pa ne bi rad težil, če je vse skupaj že nekje napisano.

Hvala
 PPoce
#176859
Če štartaš s službo ob 9:00 potem skoraj bolje zjutraj, ni ga čez jutranji tek ko se počasi sonce dviga.
LD
Uporabniški avatar
 stena
#176863
Če tečeš tudi zato, da bi izgubil nekaj kilogramov je jutranja varianta idealna, ker kuriš več ali manj izključno maščobe. Je pa tako, kot so dejali že pred mano: teci kadar ti paše. Meni se mora "zluštat", če se lahko izrazim po domače (to je pa lahko od 0.00 do 24h) :D
 Nataša
#176878
To je samo stvar bioritma. Meni lahko milijon tekačev reče, kako je jutranji tek zakon, pa jim bom samo prikimavala in spala dalje :wink: Če si jutranja ptica, teci zjutraj, če si večerna sova, pa zvečer. Simpl. Prehrano in pijačo si pa potem pač optimalno organiziraj tako, da ti bo odgovarjalo.
 alex005
#177364
Glede na to da začneš z delom ob 9 uri bi jaz priporočal jutranji tek, seveda pa moraš upoštevati tvoje jutranje razpoloženje, ker meni osebno večerni tek v teh tvojih razmerah verjetno ne bi odgovarjal, poskušaj pa boš videl kako bo!lp
 Tamzi
#177366
No, ko ravno imate debato jutranji/vecerni tek, bom se jaz napisala kaj sem slisala o jutranjem teku.

Baje da ni najbolj zdrav zaradi hrbtenjace, ker smo se vsi trdi in zalimani od spanca. Je se kdo kaj slisal o tem?

Jaz ga prakticiram brez problema, je pa res da je obicajno jutranji trening manj intenziven od popoldanskega.
Uporabniški avatar
 stena
#177369
Naj bi bilo tako, da jutranji trening ponavadi ni tako kvaliteten kot večerni. Prvič je telo še zaspano, drugič pa se čez noč ob "stradanju" izprazni. Tako naj bi bil jutranji intenziven trening tudi bolj dovzeten za poškodbe je pa, kot sem že napisal, zelo dober za izgubiti kg ali dva :wink: Če nimaš nekih rezultatskih ambicij in tečeš lahkotno načeloma nič od tega ni važno in brez problema tečeš kadar ti srce poželi.
Uporabniški avatar
 Koci
#177372
Pridružujem se vam ki pravite, da vam jutranji tek ne paše. Jaz tečem zjutraj le pred poletno vročino in na morju. Sicer pa se vsa leta, ko sem še bil v službi, tekel proti večeru, pa tudi ponoči.

Jutranji tek mi ni pasal, saj se telo zjutraj drugače odziva na napor, kot čez dan ali zvečer. To velja seveda zame, so pa tekači ki tečejo le zjutraj in jim to tudi ustreza.
Uporabniški avatar
 mediterano
#178837
Če bi bil jaz v podobni dilemi, bi se definitivno odločil za večerni tek. Mislim da je vstajanje zelo zgodaj extrem in da ob kakih pol petih zjutraj telo niti slučajno še ni pripravljeno za kakšen resen trening. Vsaj pri meni je tako. :wink: Mi je pa vedno zelo všeč odlaufati kdaj pa kdaj zvečer, da potem lahko prijetno utrujen 'padem' v posteljo ob kakšni dobri knjigi. 8)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA