teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 MoOoG
#185407
:laola
Moja prva tema in prvi post na tem forumu.
Nekaj časa sem že pregledoval ta forum in sedaj sem se odločil, da se bom še prijavil, kaj vprašal in pokomentiral.


viewtopic.php?f=29&t=8491
V tej temi sem prebral glede tega vnosa hrane in o članu slovenske reprezentance v smočarskih tekih. Sam mislim, da tudi malo premalo pojem glede na to koliko se gibljem. Namreč treniram gorsko monokolesarjenje, tečem in doma delam vaje za moč (roke, trebušne, hrbtne...)
Bi mi znal kdo svetovati, kater program naj si downloadam in kako naj z njim ravnam. Enega sem si že potegnil in nisem znal z njim nič, zato bi prosil nekoga, da mi pomaga pri tem.

Ve kdo mogoče kako se izračuna tisto razmerje teže in velikosti? Namreč nekoč sem si izmeril in mislim, da bi se moral zrediti za okrog 5 kilogramov. Sedaj bi si rad še 1x zmeril in vas malo povprašal, kaj naj jem, da se zdravo zredim skupaj s šporom.
#185417
Razmerje teže in velikosti je indeks telesne mase (ITM) --> KLIK.
Vendar se po mojem mnenju ne smeš popolnoma ozirati na rezultat. Izračunan je po povprečnem človeku, ki pa ni športnik. :wink:

Glede programa pa nimam pojma. Katerega si pa imel?
#185422
Iz tiste teme sem poskusil kar prvega, ki ga je linkal Samo:-) :
http://www.fitday.com/
Moj ITM je 414.2 kg/m2, nekje drugje sem si pa še drugače izračunal in mi je pokazalo malo manj kot 21, kar naj bi bilo okrog zlate sredine. Ne vem točno, kje sem si meril, ko mi je pokazalo ravno nad to srednjo mejo, ki naj bi še spadal pod ''vredu teža'' in sem tistemu tudi verjel, ker sem bolj suh, čeprav imam nekaj mišične mase.
Ta ITM pa tudi ne more vsakemu najbolj natančno pokazati, ker pa je tudi kostna gostota zraven, ki pa jo imamo ljudje različno, zato prispeva k teži, če se ne motim. Mislim, da bi se vseeno moral nekoliko zrediti.
Aha btw.- sem si izmeril obseg zapestja in je 16cm, ki pa je med mejo med srednje močno postavo in tisto nižjo od treh.

Kaj naj jem, da se zredim? Pri meni je problem, da imam dobro prebavo in gre vse kar skozi mene in se me na kg nič ne prime.
Pred kratkem so zdravniki zaradi rednih bolečin v trebuhu posumili na laktozno toleranco, zaradi česa ne smem jesti in piti mlečnih izdelkov, ker dobim prebavne motnje, čeprav ob malih količinah do tega ne pride. Včasih sem popil 1l mleka na večer in pojedel 1/4 kg kruha zraven, sedaj pa ne smem niti 1dcl mleka. Vendar bolečine so izginile.
Mi zna kdo svetovati hrano s katero bi se zredil in ki ne vsebuje laktoze?
#186836
Fajn se da zredit z oreščki, pa še dosti vitaminov imajo. Jaz si jih vmešam v kosmiče gor pa sojino mleko. To pojem takoj zjutraj (5:30), še pred zajtrkom :-) in predno grem spat (nekaj ur po večerji) :-)

Nimam problema z laktozno toleranco, vseeno pa se čimbolj izogibam mleku in mlečnim izdelkom. Na dan jem 6-8 raznolikih obrokov, odvisno od aktivnosti. Sem vsejedec 8)
#186866
Verjetno misliš na laktozno inotoleranco. Ali je to zdaj samo sum ali že diagnoza, ker obstaja več tipov intolerance. V nasprotju z alergijo na mleko ni nujno popolno prenehanje uživanja mlečnih izdelkov. Sama imam blago obliko, mleka kot napitka ne uživam, razen v kavi, probiotike, se pravi jogurte, kefir, pa isto kot prej, ravno tako skuto in sire.
#186869
lapsus; laktozno intoleranco :lol:
tega seveda nimam, kljub temu pa se bolj malo "mastim" z mlečnimi izdelki.

P.S.: inota tudi dobro toleriram :lol:
P.P.S.: sem še čisto pod vplivom 50jeve zgodbe iz Biela in sem že v tekaških cotah :lol:
#187103
Program za vnos hrane
http://www.vidaone.com/vodf_win.htm

Je Windows varianata, meni je posebaj všeč ker imam telefon z Windows Mobile in si lahko sproti pišem v telefon kaj pojem. Potem pa sinhroniziram z računalnikom in si lahko v miru na velikim ekranom ogledam kako kaj, kdaj jem, kaj jem in kaj NE jem :)

v obeh primerih mislim da je seriska številka:

32032222222222

mogoče ena 2 manj ali več.

Če še potrebuješ več info pa povej
#187120
Samo:-) napisal/-a:lapsus; laktozno intoleranco :lol:
tega seveda nimam, kljub temu pa se bolj malo "mastim" z mlečnimi izdelki.

P.S.: inota tudi dobro toleriram :lol:
P.P.S.: sem še čisto pod vplivom 50jeve zgodbe iz Biela in sem že v tekaških cotah :lol:


No, sem se v tej kislici od vremena prav fajn nasmejala.
#187146
Meni se zdi tole zahteven program, ker moraš vsako hrano posebej poiskati, potem pa še napisati količino, koliko si jo pojedel... Potem pa še, ko ne najdeš katere hrane, moraš kombinirati in itak potem ne pride prav... Npr. za kosilo sem jedel pire krompir, zrezek in pa omako, v kateri ne vem vseh sestavin in ne vem kako se imenuje. Potem pa v brskalnik napišem ''sauce'' in mi vrže ven 100 različnih omak, pa ne vem katero izbrati, ker imajo različne količine kalorij... Kako naj se znajdem s tem?

Drugače pa v enem programu sem si meril in mi je prišlo, da sem pojedel 1/2 premalo, kot pa sem porabil in to vsak dan, ampak verjetno nisem vpisoval prave količine hrane, ker malo vem o tem... :?:
#187152
Če imaš samo premalo kg, se pa drugače dobro počutiš si čisto ok. Če si astenične (bolj suh in špičast) konstrukcije telesa, se boš na silo bolj težko zredil, ne da bi si pokvaril prebavo. Saj če si bolj suh,ima tudi svoje dobre lastnosti. Lahko ješ kar hočeš in če je še v kombinaciji s športno aktivnostjo, kot sam praviš, je to dobitna kombinacija. Čez nekaj let ali malo kasneje, ko boš že po defoltu pridobil nekaj kg, boš fit, zdrav in lep kot slika. Tako da brez panike. Pusti vse računalniške programe za vnos hrane pri miru in poslušaj samo svoj želodček. Če ti zapaše pečena kura, navali narode, če ti zapaše kisla solata, spet navali narode. Telo potrebuje točno to hrano, po kateri imaš tisti dan apetit. Še to, kot sem razbral si star 17 let. Lestvica ITM-je je naregulirana na starejšo populacijo od tebe. Pri fantih in puncah tvoje starosti da prenizek rezultat tj. če imaš ti recimo ITM 19, izgledaš enako kot človek pri 30-ih z ITM-jem 22. tako da, brez panike.
#187303
Jaz ponavadi iščem po večih sestavinah obroka. In podam najboljši približek zraven. Tako da okvirno vem kaj se dogaja. Je pa res, če to samo enkrat na dan vnašaš je lahko zelo zelo zoperno. Količino pa ponavadi merim v CUP in si predstavljam po volumnu.
Jaz imam to na telefonu in med reklamami, ali v kakšnem drugem prostem trenutku naklofam in to je to.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA