teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#49768
INOT napisal/-a:Praški so zakon! :D Vi ostali pa kar bodite na sadju in ostalem.Paè vsak po svoje.Glavno,da smo živi in zdravi in da lahko teèemo. :D
Snežni že prièakujem tvoj napad proti praškom :rol:


Ja to je res odvisno od tega kako gledas na naravno stanje cloveka:
Torej ce potrebujes praske za tek pac tek ni ena od tvojih osnovnih funkcij.
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#49769
alpek napisal/-a:
tek_v_snegu napisal/-a: Jaz pac menim da je gibanje v ritmu lahnega teka ( literatura ga sicer imeuje fartlek ) clovekovo naravno stanje.


:?
Izven teme pa vseeno, da ne bo kakih nesporazumov. Fartlek definitivno ni gibanje v ritmu lahhkega teka, no vsaj zame ne. Prevaja pa se kot Igra hitrosti ali igra s hitrostjo. Pospešiš do neke vrednosti utripa (recimo 85%) in potem pustiš, da pade na minimum (60%) in tako naprej z veè ponovitvami.


Kaj zelis lazjega od tega?
Uporabniški avatar
 katka
#49774
Speedy napisal/-a:1 se glasi: Jej kar ti paše! :arrow: Hrano, po kateri se dobro počutiš in ti potem trening čez kake 2-3 ure ni težak.

Samo reden in včasih tudi naporen trening (torej izkušnje) povedo, kaj je to :wink:. Glede na čisto rekreacijo večine tu prisotnih, je dodajanje "praškov" sicer modno in svojevrstna psihološka bergla, nujno potrebno pa seveda ni, saj se da vse dobiti z običajno hrano. A naj ima vsak svoje veselje, zato pravim, da recepta ni in si ga naj poišče (med 1000 nasveti) vsak sam.



no ja -- ocvrt krompir baš i nije priporočljiva tekačeva hrana... :twisted:

res je, da se da vse dobit z običajno hrano. ampak probaj zračunat, kolko česa bi bilo treba pojest, da bi dobil ekvivalentno količino hranila (govorili pa smo predvsem o aminokislinah & beljakovinah). da o extras v obliki odvečnih OH & M ne govorim...
Uporabniški avatar
 INOT
#49802
katka napisal/-a:
Speedy napisal/-a:1 se glasi: Jej kar ti paše! :arrow: Hrano, po kateri se dobro počutiš in ti potem trening čez kake 2-3 ure ni težak.

Samo reden in včasih tudi naporen trening (torej izkušnje) povedo, kaj je to :wink:. Glede na čisto rekreacijo večine tu prisotnih, je dodajanje "praškov" sicer modno in svojevrstna psihološka bergla, nujno potrebno pa seveda ni, saj se da vse dobiti z običajno hrano. A naj ima vsak svoje veselje, zato pravim, da recepta ni in si ga naj poišče (med 1000 nasveti) vsak sam.



no ja -- ocvrt krompir baš i nije priporočljiva tekačeva hrana... :twisted:

res je, da se da vse dobit z običajno hrano. ampak probaj zračunat, kolko česa bi bilo treba pojest, da bi dobil ekvivalentno količino hranila (govorili pa smo predvsem o aminokislinah & beljakovinah). da o extras v obliki odvečnih OH & M ne govorim...



En krompirček pol še pa malo praškov na vrh.Da ni zdravo? :?: Aja maščoba.Mi ja pa glih holesterol padel... :twisted:
Uporabniški avatar
 Speedy
#49809
katka napisal/-a:no ja -- ocvrt krompir baš i nije priporočljiva tekačeva hrana... :twisted:


E, končno :idea: :idea: :idea: ! Ravno to sem tudi jaz hotel povedati, pa nekako nisem bil razumljen :( . In dodati, da se da rekreacijo za 4 min./km (ali počasneje) zganjati tudi z ocvrtim krompirčkom in brez magic praškov. Po mojih izkušnjah pri takih hitrostih hrana ne igra odločilne vloge....kljub temu pa velja poslušati telo :idea: , npr. po čem se dobro počuti, regenerira itd.
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#49811
Mislim klele da se ne bo prasca jedlo madonca :lol: :lol: :lol: :wink: , ma je treba celga en sam v celem letu pomalčat hudič.
Če ga ne poješ pol nis čvovk :lol: .
Ma se šalim.
Prisluhniti moraš telesu, kaj mu paše in stvar je rešena!
Nekateremu telesu paše malce praškov kot neke vrste dodatkov, enostavno na to letijo.Drugi zopet lahko na čevape, pleskavice brez probljema :lol: :wink: , do pozne starosti!
Nekateri pa morajo počasi prešaltati na presno zelenjavo, ali pa običajno vegetarijansko prehrano!
Odvisno pač na kaj določeno človekovo telo deluje!
Je pa znanstveno dokazano da večja količina maščob defenitivno na koristi.Pa lahko kdo reče tako ali tako.Lahko nekomu paše, ampak to samo po občutku, ki ga ima trenutno.Čez nekaj let pa ga čaka sam še truga in nič drugega!
Al pa na kaki infuziji!
Ma ludje božji na stopnice, na stopnice :lol: :wink: , v toti Maribor hudimana!
Kaj bo šele ko bomo te stopnice pod nogami spravli :lol: :lol: :wink: !
Pol pa nekaj za v žilo, pa mal endorfinov pa bo stvar rešena! :wink:
TINI bi rekel čez čevape ga ni :wink: :lol: !
ČAO!
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#49825
tomaz.zupancic napisal/-a:Mislim klele da se ne bo prasca jedlo madonca :lol: :lol: :lol: :wink: , ma je treba celga en sam v celem letu pomalèat hudiè.
Èe ga ne poješ pol nis èvovk :lol: .
Ma se šalim.
Prisluhniti moraš telesu, kaj mu paše in stvar je rešena!
Nekateremu telesu paše malce praškov kot neke vrste dodatkov, enostavno na to letijo.Drugi zopet lahko na èevape, pleskavice brez probljema :lol: :wink: , do pozne starosti!
Nekateri pa morajo poèasi prešaltati na presno zelenjavo, ali pa obièajno vegetarijansko prehrano!
Odvisno paè na kaj doloèeno èlovekovo telo deluje!
Je pa znanstveno dokazano da veèja kolièina mašèob defenitivno na koristi.Pa lahko kdo reèe tako ali tako.Lahko nekomu paše, ampak to samo po obèutku, ki ga ima trenutno.Èez nekaj let pa ga èaka sam še truga in niè drugega!
Al pa na kaki infuziji!
Ma ludje božji na stopnice, na stopnice :lol: :wink: , v toti Maribor hudimana!
Kaj bo šele ko bomo te stopnice pod nogami spravli :lol: :lol: :wink: !
Pol pa nekaj za v žilo, pa mal endorfinov pa bo stvar rešena! :wink:
TINI bi rekel èez èevape ga ni :wink: :lol: !
ÈAO!



Pa se ubogi prasicek ki je cvilil obesen za parklje z glavo navzdol in cvilil ko ga je tekoci trak pripeljal do noza potem pa resssssk konec njegovega ubogega looserskega zivljenja. Potem pa runner survivor porece pa sem prezivel se ta maraton ...live is survival someone must pay with his life for my running pleasure...
Uporabniški avatar
 katka
#49829
no, ampak prav glede količine beljakovin v hrani pri tekačih so se zadnje čase te meje premaknile navzgor... še v vitaminski bibliji (zadnji slov. prevod) je mindell zapisal le 0,5g/kg TT, nekaj časa nazaj pa sem v poletu brala, da se zdaj spoznava, da je ta količina prej nekje okoli 1,5g/kg TT.... no - moja poanta je definitivno v tem, da na teh beljakovinah (torej gram in pol na kg dnevno) zdaj tečem in sploh športam mnogo boljše in kvalitetnejše, kot sem prej, brez njih, na pizzah, špagetih in red bullih... ravno sinoči sem delala intervale, ki so me precej zgonili, in me je vse fajn bolelo, potem pa sirotka, dve žlički bcaa, spanje, in že zdaj sem čisto sveža...
8)
Uporabniški avatar
 Junc
#49866
jaz pa prakticiram lepo po naporih en al pa dva paradižnika, pa konzervico tunine, pa manj mastno skuto 250 g in vse zmešam, pa eno črno žemjico

Pa sem nafilan z dobrimi maščobami, beljakovinami in nekaj dobrih hidratov.

Ni mi tolk do praškastih beljakovin, si raje naravne supstance privošim. se je pa povečala poraba skute :D
 Džony
#49916
E, končno ! Ravno to sem tudi jaz hotel povedati, pa nekako nisem bil razumljen . In dodati, da se da rekreacijo za 4 min./km (ali počasneje) zganjati tudi z ocvrtim krompirčkom in brez magic praškov. Po mojih izkušnjah pri takih hitrostih hrana ne igra odločilne vloge....kljub temu pa velja poslušati telo , npr. po čem se dobro počuti, regenerira itd.


4 minute na kilometer se (vsaj meni) ne zdi ravno počasi. Če tečeš maraton v takem tempu, potem ga pretečeš v cirka 2 urah in 50 minutah, kar pa niti ni slabo (za rekreativca). Se pa strinjam, da je to za vrhunske tekače dokaj počasen tempo.

Kar se pa hrane tiče, se strinjam s tem, da naj najde vsak svoj recept, ki mu najbolj paše. Pri tem pa naj pazi, da zaužije vse pomembne snovi, ki jih telo potrebuje. Jaz še nisem toliko časa eksperimentiral z različnimi vrstami hrane, naravnimi napitki, praški,..., da bi lahko ugotovil, če mi kaj bolj oziroma manj pomaga pri teku in počutju. Poiskušam jesti čimbolj pestro, raznoliko hrano. Sadje imam itak že od nekdaj rad in ga pojem veliko, zadnja leta pa mi paše tudi zelenjava. Ker ne jem rad mastnih zadev, mi tudi pri mesu najbolj teknejo pusti deli.

Pri vrhunskih tekačih pa je, po moje, hrana zelo pomemben del, ki na koncu tudi mnogo pripomore k dobremu rezultatu. A žal je tako, da se morajo ravno oni najbolj filati z raznimi dodatki, praški,..., če hočejo sploh kaj iskati pri vrhu. Večina jih je itak vedno na meji dopinga.
Uporabniški avatar
 Xrock
#49959
Eno hitro vprašanje: zakaj so že dobre tele bcaa po teku?

a whey ni dovolj?
tnx
Uporabniški avatar
 Tatjana
#49983
BCAA so dobre za po teku za hitrejšo regeneracijo.
Kar nekaj napisanega o BCAA boš našel tukaj.
 sonata arctica
#51922
Jst prehrani glede teka ne posvečam prevelike pozornosti k mislim da ni potrebe pri takem teku k ga jst laufam. Mam pa eno vprašanje. Sestrična je hodila k aerobiki pa jim je vaditeljica rekla da naj po aerobiki popijejo en kozarec mleka, pojejo jogurt al pa karkoli mlečnega. Zanima me zakaj in če lahko podobno velja za tek. Sej neki ste že o tem že pisali sam men je treba vse povedat lepo po domače, drgač ne zastopim-sm bolj amater :D
Uporabniški avatar
 katka
#51926
res je dobro, ni pa nujno, da je mlečno!
sicer je količina in kaj spravit vase odvisno od same vadbe, ampak vse to je nujno za polnjenje glikogenskih rezerv, hitrejši začetek regeneracije ter preprečevanje mišičnega katabolizma. torej beljakovine plus kompleksni hidrati. ne boš verjela, kako hitreje okrevaš po treningu, če upoštevaš to pravilo...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA