teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 ALEŠŠ
#162818
PROSPORT napisal/-a:Lahko ješ tudi rozine, jaz jih velikokrat, ker so mi všeč. Moti me, da se potem kakšno vlakno zatakne med zobe.
Geli in njihova praktičnost so se izkazali kot uporabni, sam marketing jim pri prodaji drugače ne bi pomagal.
Kolikor sem razumel je bila debata o smiselnosti hidratov med treningom in na to sem odgovoril.



Zelo dober in poceni naraven nadomestek gela je tudi med :idea: pa še precej cenejši je kot razni kvazi geli :idea:
 klopotec
#162825
Pri medu je lahko problemček, ker je kisel. Treba je pač probat in če ni težav, potem je v redu.
Uporabniški avatar
 semjul
#162836
klopotec napisal/-a:
PROSPORT napisal/-a:Lahko ješ tudi rozine, jaz jih velikokrat, ker so mi všeč. Moti me, da se potem kakšno vlakno zatakne med zobe.
.


Madonca kaj vse danes ljudi moti. Najbolje bi se bilo hraniti z injekcijo v žilo. Potem se pa res nič ne more zatakniti med zobe. Ma svet mora res propast.


klopotec, tvoj 777 post, pravljično število(čez sedem dežel, sedem gora in sedem voda.....), tako, da če verjameš še imamo nekaj šans, da nam svet ne propade, kljub temu, da kdo kak gel pocuza med tekom. :wink:
 klopotec
#162848
Maš prav Semjul. Gel nas res ne bo spravil na kolena. Dol nas bo spravilo to, da nam smeta vsaka najmanjša dlaka.
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#162860
Škoda, da se tema uporablja za negiranje drugih prispevkov. Če je nekdo vprašal, pač poveš svoje in ne ...

Jaz vzamem en gel (na 21 km) nekje na desetem km.
Nekatere strokovnjake upoštevam in med njimi je prehranska strokovnjakinja Nada Rotovnik Kozjek, dohtarca. Ona predlaga, da se sproti konzumira energija, kar preprečuje večje izčrpanje mišic in tako zagotavlja hitrejšo regeneracijo.
Mene moti, če se mi med zobmi zatikajo rozine, vlakna od oranže ipd. Ja, me moti, kadar se trudim za rezultat. Na daljših tekih, kjer se teče v nižji intenzivnosti oziroma pri nižji srčni obremenitvi pa z veseljem zgrickam kakšno rozino (Balaton), celo jabolko si privoščim (tek čez Pohorje) ali košček kruha (Biel), keks (UltraPromo v Istri), štrudl (Sladkih6) :wink:
Med med tekom mi ni všeč, čeprav ga drugače obožujem. Je pregost, tista mala pakiranja pa rada spustijo. Geli so veliko bolj kvalitetno pakirani.
Obvezno pa na tekih (21 km in več) konzumiram tabletke Enervit.
Na supermaraton Zagreb-Čazma sem si v pas nabasal male marmeladice in med. Saj je šlo, a lažje gre z gelom, zato tega več ne ponavljam.
Pri meni se glede uporabe gela postavlja samo eno vprašanje - cena. Da bo lažje razumeti, ko grem v športno trgovino je en nakup hrane običajno čez 50 EUR. Najdražji je regenerator.
Uporabniški avatar
 Vreme
#162864
Se strinjam s klopotcem. Tudi brez gelov gre. Rozine so vsekakor dober nadomestek in sem jih preizkušal tudi sam.

Je pa vse odvisno kako hitro in kako daleč tečeš, se je ZdravkoC zelo silovito izrazil, tako da je tam povedano vse. Tako mimogrede, gel je tudi mene rešil na Sladkih6, po zaužitju sem šibal kot raketa! :D .
Uporabniški avatar
 anže07
#162868
Živjo zdravkoC


Zanima me kakšen učinek imajo tablete enervit

in kateri regenerator piješ
Uporabniški avatar
 dejc
#162871
Tako je, brez gelov in podobnih energijskih pripravkov osebno v 21 stoletju ne morem več kvalitetno trenirati in tekmovati. Mi pač paše zapravljati denar za lično pakirane gele, ploščice, praške....
Cena....? o.k., mogoče je malce pretirana, ampak odtehta, ker so zadeve okusne in praktične za transport ter konzumiranje med treningi in tekmovanji.
Seveda se je treba pred uporabo dopolnil športne prehrane dobro naučiti kdaj, koliko in kaj zaužiti.
 wind
#162906
ALEŠŠ napisal/-a:Zelo dober in poceni naraven nadomestek gela je tudi med :idea: pa še precej cenejši je kot razni kvazi geli :idea:


Ja, med je odličen, še posebej med laufanjem, v eno roko pollitrski kozarec medu, v drugo pa žlico in bašeš, njami. :D

klopetec napisal/-a:Pri medu je lahko problemček, ker je kisel.


Kisel med? :shock: Kisel med pa res ne gre po grlu. Ne problemček, ampak resen problem. Pa kdo ti je takega prodal? Ga je s kisom redčil, baraba? :twisted: Tega pa še pri nas na Gorenjskem ne počnejo, čeprav smo menda Gorenjci škrti. :mrgreen:
Uporabniški avatar
 Uroš Sobočan
#162911
wind napisal/-a:
ALEŠŠ napisal/-a:Kisel med? :shock: Kisel med pa res ne gre po grlu. Ne problemček, ampak resen problem. Pa kdo ti je takega prodal? Ga je s kisom redčil, baraba? :twisted: Tega pa še pri nas na Gorenjskem ne počnejo, čeprav smo menda Gorenjci škrti. :mrgreen:


Tole je bilo mišljeno kot kislost pH, med vsebuje veliko kislin čeprav je sladek. Treba je pogledat kemijsko sestavo in takrat ugotoviš za kaj gre.

Wikipedija:
Med vsebuje do 77% sladkorjev, od tega do 76% enostavnih sladkorjev (fruktoza in glukoza), 17.7% vode, ostalo (5,3%) so: vitamini (B1, B2, B6, C, nikotinska kislina, pantotenska kislina), mineralne snovi (Cu, Fe, Na, K, P, Ca, Si, Mg, Fe, Mn), aminokisline (prolin, fenilalanin..), encime (saharaza, amilaza, kisla fosfataza, katalaza, glukoza oksidaza), hormone (acetilholin, rastni hormon), kisline (solna, fosforna, ocetna, jabolčna, citronska, mlečna, maslena, jantarna, piroglutaminska, glukonska, mravljinčna kislina), flavonoide (kvercetin, antocianini, katehin), transresveratrol, ubikinon in protibakterijske snovi.


Zato lahko po treningu bolj škodi kot pomaga če imaš majčken bolj občutljiv želodec oziroma več kilometrov za sabo.
 klopotec
#162913
Uroš Sobočan napisal/-a:
wind napisal/-a:
ALEŠŠ napisal/-a:Kisel med? :shock: Kisel med pa res ne gre po grlu. Ne problemček, ampak resen problem. Pa kdo ti je takega prodal? Ga je s kisom redčil, baraba? :twisted: Tega pa še pri nas na Gorenjskem ne počnejo, čeprav smo menda Gorenjci škrti. :mrgreen:


Tole je bilo mišljeno kot kislost pH, med vsebuje veliko kislin čeprav je sladek. Treba je pogledat kemijsko sestavo in takrat ugotoviš za kaj gre.

Wikipedija:
Med vsebuje do 77% sladkorjev, od tega do 76% enostavnih sladkorjev (fruktoza in glukoza), 17.7% vode, ostalo (5,3%) so: vitamini (B1, B2, B6, C, nikotinska kislina, pantotenska kislina), mineralne snovi (Cu, Fe, Na, K, P, Ca, Si, Mg, Fe, Mn), aminokisline (prolin, fenilalanin..), encime (saharaza, amilaza, kisla fosfataza, katalaza, glukoza oksidaza), hormone (acetilholin, rastni hormon), kisline (solna, fosforna, ocetna, jabolčna, citronska, mlečna, maslena, jantarna, piroglutaminska, glukonska, mravljinčna kislina), flavonoide (kvercetin, antocianini, katehin), transresveratrol, ubikinon in protibakterijske snovi.


Zato lahko po treningu bolj škodi kot pomaga če imaš majčken bolj občutljiv želodec oziroma več kilometrov za sabo.


Bravo Uroš. Gorenjc pa se bo še naučil. Nič hudega.
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#162953
klopotec napisal/-a: Bravo Uroš. Gorenjc pa se bo še naučil. Nič hudega.

Ej Klopotec, priznaj temu Gorenjcu, da je naredil veliko za naše zdravje. Jaz sem se do kosti nasmejal. :rol:

Sicer pa še moje mnenje: Med ni kisel. Govorim o okusu, ne o vsebnosti kislin. Tudi oranže imajo veliko kisline, pa so za razliko od limon sladke - prevladujoč okus. Pa saj vemo, da kislo ne pomeni grenko.
Še nisem slišal, da bi si kdo hrano kisal z medom, sladijo si jo pa pogosto.

Onemu drugemu delu humorističnega vložka, ko laufa z glažom meda v roki, pa avtorju odsvetujem, da si nosi pijačo na tek, ker bo ziher vlekel ajmer in šeflo s seboj. :wink:
Uporabniški avatar
 TomazSimec
#162972
Joj, prejoj, kam se je razvila dabata o prehrani med daljšim tekom.
Ker sem ravno začel z baznimi pripravami za marčevsko Barcelono redno tečem daljše teke, beri - vsaj 15+km- s sabo jemljem 0,5l napitka Accelerade. Okus je res kemično plastičen,vendar neverjetno kako z lahkoto odtečem zadnje km. :juhuhu: . Raznih ploščic in sadja ne tovorim s sabo,bom pa na daljših treningih in tekmah premišljeno doziral gele.
Za med pa drži- sam ga namreč pojem vsaj liter mesečno- če ga preneseš brez težav, sigurno ne škodi. Lp
Uporabniški avatar
 natasa
#163013
Wind hvala za Slika.

No ne vem, ampak jaz med tekom ne prenesem hrane to pomeni nič banan, pomaranč, kruha, rozin, jabolk, piškotkov.... Pa ne vem zakaj enostavno moj želodec med tekom hrano zavrne. Sem že poskusila, ampak mi gre na bruhanje. In, ker me ne moti, kemična sestava gela :wink: sem poskusila tudi to in glej ga zlomka nič mi ni bilo :lol: . Od takrat so geli moja stalna prehrana, na treningih, ki trajajo več kot uro in pol in seveda na tekmah, kot napitek uporabljam med tekom Accelerade in Endurox R4 kot regeneracijski napitek po teku.

:wink:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA