teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 Špik
#37538
Nikoli več lačen brat te teme :!: :!: :!:
Uporabniški avatar
 Manika
#40321
Že dolgo časa ni nič novega v tej temi. Bajsi, a kaj kuhaš :?:

OK, bom pa jaz spet nekaj napisala. Prejšnji teden sem naredila jagodno torto po receptu, ki sem ga skupaj z rojstnodnevno čestitko dobila od Neckermanna.

JAGODNA TORTA

Sestavine za biskvit:
6 jajc
12 dag sladkorja
12 dag moke
1 zavitek vanilin sladkorja
1/2 zavitka pecilnega praška
margarina za mazanje pekača
ščep moke

Sestavine za kremo:
3,75 dl sladke smetane
75 dag jagod
5 dag sladkorja v prahu
1 zavitek želatine (v prahu ali v lističih)
nekaj žlic jagodnega džema
svetli preliv za torte
+ sladka smetana za dekoracijo oz. dodatek pri postrežbi torte

Priprava:
V mešalniku stepemo jajca, sladkor in vanilin sladkor. Med mešanjem pečico segrejemo na 180°C. Tortni model namažemo z margarino in potresemo z moko. Ko so jajca toliko stepena, da lahko z metlico pišemo po površini zmesi, narahlo umešamo še moko, ki smo ji primešali pecilni prašek. Stresemo v tortni model in pečemo v pečici 15 do 20 minut. Biskvit ohladimo.

Med peko očistimo in operemo jagode. 20 dag jagod in sladkor v prahu zmešamo v jagodni pire (najbolje s paličnim mešalnikom). Želatino namočimo v hladno vodo. Ohčajeni biskvit prerežemo na pol in polovico položimo nazaj v tortni model. Premažemo ga z jagodnim džemom. Smetano stepemo, vanjo umešamo jagodni pire in želatino, ki smo jo dobro oželi in razpustili v lončku nad soparo.
Vzamemo polovico kreme in jo namažemo preko jagodovega džema. Prekrijemo z drugim delom biskvita in ga premažemo s preostalo kremo. Damov hladilnik za 2 uri, da se ohladi in da se krema strdi. Nazadnje na vrh naložimo preostale jagode, preprezane na polovico in prelijemo s tortnim želejem, ki smo ga pripravili po navodilih z vrečke. Postavimo še za nekaj minut v hladilnik, da se preliv strdi. Dekoriramo s stepeno sladko smetano in celim sadjem.

Nasvet:
Polovico smetane lahko nadomestimo z navadnim jogurtom, ki ga umešamo k stepeni smetani. Z jogurtom pripravljena krema je manj kalorična in bolj osvežilna. Namesto jagod lahko uporabite tudi kakšno drugo sezonsko sadje ali sadje iz kompota.

Moji komentarji:
Torto sem pekla v modelu premera 26cm.
Uporabila sem samo smetano (brez jogurta, kot je opisano v nasvetu).
Torta je bila zelo okusna! :wink:

Slika
Uporabniški avatar
 lunca
#40330
Bere se zelo dobro, bom poskusila v najkrajšem času še z izdelavo! Imam pa eno vprašanje - a biskvit ni presuh, če ga ne namočiš s kakšnim kompotom, ampak ga samo namažeš z džemom?
Uporabniški avatar
 Manika
#40331
Ne, niti ni presuho. Jaz nisem nič namočila, če pa bi, bi pa zelo malo. Probaj, pa boš videla, kako visok biskvit sploh pride.
V original receptu niti ne piše, koliko jagod točno potrebujemo, tako da sem jaz približno napisala. Je pa bolje imeti jih več, ker jih (vsaj jaz) vmes kaj poješ. :)
Uporabniški avatar
 lunca
#40646
Manika, torta je odlična! :clap: Moji je niso mogli prehvalit. To je moja prva torta, pri kateri sem sama spekla biskvit. Ponavadi sem kupila kar narejene oblate, ki pa so mi zanič.


Hvala za recept! :P
Uporabniški avatar
 Staša
#40647
lunca napisal/-a:Manika, torta je odlična! :clap: Moji je niso mogli prehvalit.


In kako naj ti verjamemo, Lunca??? :roll:
 Nataša
#40653
Staša napisal/-a:
lunca napisal/-a:Manika, torta je odlična! :clap: Moji je niso mogli prehvalit.


In kako naj ti verjamemo, Lunca??? :roll:



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

beri: "TORTE NI BILO!"
:lol: :lol: :lol: :lol:
Uporabniški avatar
 lunca
#40667
Staša napisal/-a:In kako naj ti verjamemo, Lunca??? :roll:


Ups, sem čist pozabla, da ima Staša manijo na torte :!: :?

Evo, Staša, oblubm, da ko dobim unga horsa od tebe, dobiš ti tud torto od mene! :wink: :P :P



(Ma smo se hecali, ne - sej ne maram konjičkov! :lol: )
Uporabniški avatar
 Barb
#40898
Recept izhaja iz lastne domišljije in napotkov, da se lahko sojine tropine, ki nastanejo ob pripravi domačega sojinega mleka, tudi koristno uporabi še za marsikaj. :roll:

Vzamete posodo. Vanjo stresete najprej sojine tropine. Po želji lahko dodajate marsikaj. Sama pa sem dodala naslednje:
zmiksan paradižnik
dva stroka česna
šampinjone
malo bezgovih cvetov
nekaj kolobarčkov pora
žličko gorčice
sol, olivno olje, poper, različne zelene začimbe, čili, kurkumo, curry
1/2 pecilnega
eno jajce

To vse sem nato premešala in dala v lončeno posodo, ter postavila za cca. 20 minut v pečico. Pekla sem pri 200 stpoinjah. Pet minut pred koncem sem po vrhu, ko se je že naredila rahla rumena skorjica,premazala še s kislo smetano.

Lahko se na koncu po vrhu nariba tudi parmezan.
V samo zmes lahko dodate karkoli imate okusnega na zalogi.

Zraven se prileže še kakšna kumarična solata v jogurtovi omaki ali pa zgolj kozarček belega. :oops: :roll:

Za mesojedce, bi lahko na začetku, predno maso vlijete v posodico, položili rezine kraške pancete. :idea:

Moje je bilo dobro :P

Pa dober tek :wink:
Uporabniški avatar
 Bajsi
#44976
Helou!
Te dni mineva »fortnight« kar smo se familijarno odpravili na krajši izlet v Tamar in sproti pokurili zadnje bone za Hotel Lek.
Torej, za razliko od običajnega smo avto proti plačilu parkirnine pustili na parkirišču v Planici in jo mahnili v Tamar do Nadiže. Tam smo malo namočili noge, malo nastavili bele riti močno pripekajočemu soncu, malo odspali ter se prijetnoutrujeno odpočiti premaknili v hotel na pojedino.
Pojedina je bila odlična. Basali pa smo se:
Lidija s škrpeno, raznovrstno mešano solato ter borovničevim sokom.
Tim s tortelini v curry omaki ter vodo.
Jest pa z Grofovim zrezkom in pivom z limonado. Radlerja ne premorejo.
Seveda smo za stabiliziranje želodca predhodno pomlatili vsak svojo gobovo juho s precejšnjimi kosi, verjetno okoliških gob.
In kaj je Grofov zrezek. Navaden goveji šnicel, lepo pečen zavit v jajčno omleto in z dodatkom lovske omake.
Skoraj sem pozabil na najboljše: odlične, odličnejše od blejskih, kremšnite dobiste v Hotelu Lek. Pomlatili smo jih kakih štiri in še enkrat toliko smo jih odnesli domov. Slikca je slabša zaradi slabše pikselske zmogljivosti mobiča.


Slika Slika Slika
Slika Slika

Ostalo slikovje
Nazadnje spremenil Bajsi, dne 08 Jul 2005, 13:29, skupaj popravljeno 1 krat.
 dpop
#44982
O, Bajsi.... kako pa to da nisi na DIA-se slikal ?! 8) :wink: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ja, ja... saj vem.... pa po možnosti si imel s seboj še
kakšen prenosni MP3 player... :lol:

1621 Darko

P.S. Jap, ta spreobrnjeni "analogneži" so najhujši...
(Nikon 8700 PRESS :wink)
Uporabniški avatar
 Bajsi
#44992
Helou!
Jest nisem spreobrnjeni analognež, temveč sem priložnostni digitalnež.
Fouš, ker kaj takega ti ne moreš biti.
Pa bodi dovolj. Če nimaš kaj okusnega za povedati v mojem kotičku,.... :)
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA