teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#147698
Imam eno vprašanje glede prehrane med tekom (vaša izkušnja) - ali je v navadi, da se pri 21km (pol maraton) med tekom poje kakšna energetska zadeva (ploščice, gel, itd..).

Sam osebno grem namreč letos prvič na 21km, najdaljši tek do danes sem imel 16km, ki sem ga pretekel brez vsakega dodatka.


Potrebuje mnenje ali bi tovrstna prehrana med tekom pomagala? :)

hvala.

lp klempa
Uporabniški avatar
 Arif
#147702
Danes sem pretekel 21 km trening (normalen tempo 4:30 na km) pa nisem jedel nobenih energijskih dodatkov ali gelov. Če pretečeš 16 km normalno brez vsega 21 ne sme biti velik problem. Naj bo tvoja prehrana bogata z ogljikovimi hidrati, po treningu lahko spiješ kakšno izotonično pijačo, dosti kalcija, magnezija in ostalih mineralov. Beljakovine bi tudi prav prišle.
 PROSPORT
#162238
Odvisno koliko časa porabiš za teh 21km in kako treniran si.
Pri treningu kjer ni vsaka sekunda pomembna ti geli oziroma hidrati zmanjšajo čas regeneracije, zato je vredno kaj pojesti.
 tigeer
#162274
za 21 km v takem vremenu se vode ni treba ker telo ne dehidrira kot pri 20stopinjah celzija kar se hrane tice pa sploh ni panike.
Uporabniški avatar
 metkamarjetka
#162332
tigeer napisal/-a:za 21 km v takem vremenu se vode ni treba ker telo ne dehidrira kot pri 20stopinjah celzija kar se hrane tice pa sploh ni panike.


največja zmota!!! v hladnejšem vremenu ŠE VEŠ NE oz. NE OBČUTIŠ, da telo rabi tekočino !!!! lahko je to zelo zavajajoče in konec koncev prav nič zdravo.
 MKC
#162352
ravno o tem je pisalo v enemu izmed zadnjih poletov.
 klopotec
#162354
PROSPORT napisal/-a:Odvisno koliko časa porabiš za teh 21km in kako treniran si.
Pri treningu kjer ni vsaka sekunda pomembna ti geli oziroma hidrati zmanjšajo čas regeneracije, zato je vredno kaj pojesti.


Na kak način pa to gel med tekom zmanjša čas regeneracije? Lahko obrazložiš?
 MKC
#162431
mogoče(še 1x, mogoče) zaradi tega, ker telo potrebuje manj časa za regeneracijo, saj je že med samim tekom dobil nekaj hranil.
 klopotec
#162437
MKC napisal/-a:mogoče(še 1x, mogoče) zaradi tega, ker telo potrebuje manj časa za regeneracijo, saj je že med samim tekom dobil nekaj hranil.


Ja, mogoče pa res. Mogoče bi bilo še bolje, če bi še pred tekom spravil dol ene dva. Sploh ne bi rabil regeneracije.
 klopotec
#162674
klopotec napisal/-a:
PROSPORT napisal/-a:Odvisno koliko časa porabiš za teh 21km in kako treniran si.
Pri treningu kjer ni vsaka sekunda pomembna ti geli oziroma hidrati zmanjšajo čas regeneracije, zato je vredno kaj pojesti.


Na kak način pa to gel med tekom zmanjša čas regeneracije? Lahko obrazložiš?


PROSPORT, čakam odgovor.
Uporabniški avatar
 50cent
#162675
@klempa...jaz pa ti čeprav nisem nekakšen poznavalec predlagam, da imaš vedno s seboj vsaj nekaj, da daš telesu dodatno energijo. Vsaj kakšne vitargin ali dextro tablete, mogoče košček čokoladice....ni bog ve kaj, se pa zamotiš za tistih 5 minut :wink: .

Lp :)
 PROSPORT
#162807
Če že na treningu telo preveč izčrpavaš in porabljaš glikogenske rezerve do padca sladkorja v krvi je posledično regeneracijski čas daljši. V tem primeru začne telo porabljati energijo, ki jo črpa iz mišičnega tkiva. To lahko vsak preizkusi sam in takoj bo videl razliko. Rezultat je utrujenost, naslednje treninge nimaš prave volje, potrebuješ več spanja, večja lakota, bolečine v mišicah,..
O tem so pisala tudi že velika imena vzdržljivostnih športov: Chris Carmichael, Dean Karnazes,...
 klopotec
#162809
PROSPORT napisal/-a:Če že na treningu telo preveč izčrpavaš in porabljaš glikogenske rezerve do padca sladkorja v krvi je posledično regeneracijski čas daljši. V tem primeru začne telo porabljati energijo, ki jo črpa iz mišičnega tkiva. To lahko vsak preizkusi sam in takoj bo videl razliko. Rezultat je utrujenost, naslednje treninge nimaš prave volje, potrebuješ več spanja, večja lakota, bolečine v mišicah,..
O tem so pisala tudi že velika imena vzdržljivostnih športov: Chris Carmichael, Dean Karnazes,...


Ta velika imena so seveda trenirala ekstremne športnike, za katere oa veljajo povsem drugačni vatli kot pa za 99% nas, ki surfamo po tem forumu in nasedamo vsaki trgovski finti. In ta velika imena so ovešena s samimi reklamami ravno takih in podobnih izdelkov. Od tega (zelo dobro) živijo.
Sicer pa imaš prav, tudi ti si trgovec. Jaz pa seveda mislim, da odtečti maraton v zmernem tempu ni noben ekstrem in da za to ne rabim kupit dragega nadomestka naravni hrani. Pač mislim, da ti nadomestki niso boljši od naravne hrane, ki si jo lahko dam okoli pasu, ali pa dobim na okrepčevalni postaji.
In potem mi je res malo hecno, ko en rekreativec zaskrbljeno sprašuje, kaj umetnega, gelastega mora pojesti, da bo pretekel "ušivih" 21 km.

Želim dober biznis, ampak od mene no boš dobil niti vevrčka, he,he.
 PROSPORT
#162810
Lahko ješ tudi rozine, jaz jih velikokrat, ker so mi všeč. Moti me, da se potem kakšno vlakno zatakne med zobe.
Geli in njihova praktičnost so se izkazali kot uporabni, sam marketing jim pri prodaji drugače ne bi pomagal.
Kolikor sem razumel je bila debata o smiselnosti hidratov med treningom in na to sem odgovoril.
 klopotec
#162812
PROSPORT napisal/-a:Lahko ješ tudi rozine, jaz jih velikokrat, ker so mi všeč. Moti me, da se potem kakšno vlakno zatakne med zobe.
.


Madonca kaj vse danes ljudi moti. Najbolje bi se bilo hraniti z injekcijo v žilo. Potem se pa res nič ne more zatakniti med zobe. Ma svet mora res propast.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA