področje za vaše verbalne izlete. uživajte ...

Moderatorji: pegaz, Staša

Uporabniški avatar
 še1PR
#226577
Sama na tole ne znam odgovoriti...
Ker BoF nujno potrebuje odgovor na vprašanje, je pa trenutno "internetno nedosegljiv", me je prosil, da na TF posredujem vprašanje, za katerega prosi odgovor na miha.rebolj@telesat.si:

Mnogi ekonomisti ocenjujejo, da so bila EU gospodarstva v 2005/07 izrazito pregreta. Komentirajte nekaj statističnih podatkov za najpomembnejše makroekonomskr kategorije - zaposlenost, inflacija, izvoz-uvoz (vse kategorije so se povišale). Kakšna je tipična reakcija krivulje AS v teh procesih?
#226693
He he Alja,

Tole vprašanje je tako zastvljeno, da se bojim, da ne bo šlo ..
1. Bojim se, da trditev, da so vse vse navedene kategorije povišale ne drži,
2. za analizo je bistvena kategorija rast BDP (ki naj se ne bi analizirala),

3. Krivulja AS (agregatne ponudbe po slovensko)- kmečki prevod, krivulja je seštevek vseh ponudb pri različnih cenah Kakšna je tipična reakciija te krivulje, ki jo
determinirajo potencialni output, stroški imputa, tehnologija, učinkovitost sistema ...
Z navedeno krivuljo operirarajo bolj v teoriji (pa še tam so ene tri različne šole).
(klasična, keynesianska).

POvezava prakse (dejanski dogodki v EU) in teoretičnega koncepta AS pa je po mojem skromnem skromnem mnenju nista neposredno povezani.

Leta 2010 je zelo lahko ugotoviti (za nazaj), da so bilaEU gospodartva pregreta. Zelo pa dvomim, da se je inflacija povečevala (čeprav bi se po teriji pregretosti res morala).

Tole vprašanje me spominja na pravokacijo s katero poskuša profesor iz študenta na ustnem izpitu ugotoviti kako se znajde in iz petnih žil sestavi možne povezave.
Je pa res, da je že minilo kar nekaj časa, kar sem bil jaz takšen študent in precej manj zaupam v ekonomske modele, kot sem nekoč.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA