vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 bigk
#121453
Preizkusil sem že tri modele superg (Nike Air Pegasus, Mizuno Wave Nemesis in Mizuno Wave Rider 11), prestavil foot pod na levo supergo, tekel s skoraj odvezanimi supergami, preizkusil razne načine postavljanja nog in stegovanja - pokrčenja nog, ... NIČ. Še vedno se mi okrog 6-8 km pojavljajo mravljinci (odvisno od hitrosti teka) in potem sprednji del (posebej prsti) podplata (noge) oteče in čutim močan pritisk. Posledično začnem nogo postavljati drugače in pride do bolečin še v gležnju. Včeraj je bila bolečina tako močna, da se je potem razširila po celi nogi. Oteklina je splahnela šele po ene 30 minutah.

Danes pa sem pregledal ene 5 različnih knjig na temo hrbet (raztezanje, težave, ...) in našel diagnozo, ki je enaka mojemu problemu (Dr. Jenny Sutcliffe: Kako odpravimo težave s hrbtenico).

IŠIAS
Vzroki in simptomi:
... V najaslabšem primeru se lahko bolečina začne v hrbtu, potuje po zadnjici v kolk in po nogi navzdol do stopala. OBČUTIMO LAHKO TUDI MRAVLJINCE IN VČASIH ODREVENELOST. ...

In to je pri meni dejansko tako. Občasna bolečina v vretencu (ledveni del), bolečina v kolku in mravljinci. Sedaj moram še ugotoviti kako se lotiti problema. Splošni zdravnik in potem naprej, alternativna varianta (akupunktura, kiropraktika, ...) ali fizioterapevt (Fuchs)?
 diler
#121454
uf, koj sm pomislu na to, k sm prebral tvoj post. ja, jst bi ti svetval, da greš prvo k splošnemu zdravniku in da zahtevaš, da ti da napotnico za športnega zdravnika. osebno hodim k temu na Metelkovi v Ljubljani, v kleti je ordinacija. tm ti bojo znal najbolje svetovati, kako odreagirati na tvojo teažavo. se mi pa zdi, da je potem nadaljevanje pr Fuksu in kakšnem kiropraktiku logično.

ja, pa ne pozabit delat vaje za križni del! bolj ko maš križne mišice razvite, več teže nosijo in hrbtenica je manj obremenjena, s tem pa tudi težave z živci ter išiasom !

lp
Uporabniški avatar
 bigk
#121455
A, pa je mogoče samo z vajami oz. krepitvijo hrbtenice (oz. pogojenih mišic) odpraviti to težavo? To bi bilo še najbolje.
 diler
#121491
hm..tega pa nebi vedu. če te fino zategne nimaš druzga, kt da greš k dohtarju po inekcijo al pa kej. če pa ni, bi pa jaz osebno počasi delal in stopnjeval vaje za križ, od raznih iztegov telesa, iztegov noge in kontra roke istočasno leže na trebuhu, do ravnanja križa in hrbtenice ob tla ležeč na hrbtu, tut mrtvi dvig bi delal, sam z manjšo težo, ne lih 100-150kg...pa tko..sj vaj je ful..nej pa ponovim, da bi jih delal postopoma in obremenitve postopoma večal :)

lp
Uporabniški avatar
 bigk
#123520
OK. Sem šel v Carka k gospodu Matjažu. Razložil mi je zakaj se to dogaja. Problem je namreč v hrbtenici oz. bolj konkretno zaradi pritiska vretenc na živec. Pri navadnih opravilih se mogoče ne pozna, pri večjih in dolgotrajnejših obremenitvah pa. Če koga zanima več, sem prvi obisk sem opisal na blogu. Danes sem imel drugi obisk in do nadaljnega še vedno ne smem teči. Razlog je ta, da se mora hrbtenica utrditi.
 izola
#123627
Tudi jaz imam podobne težave. Mravljinci v stopalu so se mi začeli pojavljati 2 leti nazaj. Po končanem teku so mravljinci ostali na prsih nog, tako da sem ves čas čutila mravljinčenje. Bolela me je tudi hrbtenica (med in po teku). Obiskala sem zdravnika, ki me je poslal na rtg slikanje (sum na preščipnjenje hrbtenjačnih živcev). Izvidi so bili negativni.
Sedaj manj tečem po asfaltu in več po mehkejših poteh. Zamenjala sem superge (boljše blaženje). Mravljinci se mi sedaj pojavijo le še med tekom na prstih leve noge in v prstih leve roke, po cca 15 min teka, vendar potem ko preneham s tekom izginejo. Bolečin v hrbtenici pa več nimam.
Menim, da je za moje mravljinčenje kriv tek po trdi podlagi in v nepravilnih supergah z malo blaženja. To povzroča nabijanje vretenc in pritiske na živce.
:?:

Lep tekaški pozdrav
Uporabniški avatar
 koto
#152712
Kako ste torej rešili te težave? Tudi meni se zadnje 14dni to pojavlja. Pa ne vem, ali so superge ali hrbtenica? Vaše izkušnje?
 malamut
#152757
Tud jest imam podobne probleme. In sicer imam čisto omrtvičeni prstanec na levi nogi in pa bolečine po celotnem levem stopalu, Vedno se to pojavi, ko je noga zmatrana. In to tako pri hoji kot pri teku. Včasih je bolečina tako močna, da se moram ustavit in razmigati stopalo, da grem sploh lahko naprej. Imam občutek kot da me krč zagrabi. Najprej se pojavi pekoča bolečine, ki se stopnjuje potem pa še omrtvičenje predzadnjega prsta (prstanca) na levi nogi. Zamenjala sem že veliko superg, pa nima veze. To se mi dogaja tudi če imama obute planinske čevlje (gojzarje).
Mal me skrbi zaradi LM. Upam, da bom lahko prenesla bolečino in odtekla do konca.
Kakšen nasvet? Do zdravnika pa zaenkrat še nisem šla.

Pa lep nedeljski večer
Uporabniški avatar
 bigk
#152799
Jaz sem problem uspešno rešil in bom v nedeljo tekel 21ko. Problem in rešitev sem našel v tehniki teka. Da ne bom ponovno vsega pisal si nekaj lahko preberite na mojem blogu, bom pa napisal še članek samo o tem. Tale zapis iz tečaja in potem ugotovitev. Če samo povzamem. Telo mora biti vzravnano, boki malce naprej, delamo KRAJŠE KORAKE (stopamo bolj pod telo) in tako pristajamo bolj na sredino superge. Važno je tudi, da s stopalom pristanemo malce na zunanji del stopala, ki se potem popravi v ravno lego. To nam omogoča recimo tek po ravni črti.
Uporabniški avatar
 koto
#152872
bigk napisal/-a:Evo, obljubljeni članek na to temo: http://www.humerca.com/?p=622


O hudo, thx. Danes sprobam, če bo učinkovalo (torej, da ne bo mravljincev) imaš kar nekaj piv v dobrem :)
 spela*
#308511
Ker sem prvič doslej pri nakupu superg bolj upoštevala nasvete kot pa svoj občutek, sem si kupila pronatorske copate (doslej sem imela vedno nevtralne, čeprav sem menda pronator). In ko sem včeraj z njimi prvič tekla, sem čutila mravljince v stopalih. Ob koncu teka pa, kot da bi začeli nastajati žulji.
Doslej tega problema nikoli nisem imela, tako da gre očitno za vpliv superg.
Upam pa, da bo minilo.
 nana
#308514
Težave s hrbtenico imam tudi jaz, se mi je pa mravlinčenje stopal pojavilo le pri eni vrsti superg. Torej po mojem ni nujno povezano s hrbtenico? Po km ali dveh, so se mi pojavili mravlinci nekje pri sredini podplata in se selili proti prstom. Do konca teka (več kot 10 km z njimi v kosu nisem tekla) mravlinčenje ni popustilo, mene pa je neznosno živciralo.
Obrnila sem se tudi na proizvajalca, vendar več kot to, da bi potrebovali še kakšne dodatne podatke (ki sem jih poslala), nisem dobila.
Takoj pri zamenjavi superg (nazaj na star in preizkušen Reebok model) je mravlinčenje prenehalo.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA