vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 janix7
#269458
Zivjo!

Zadnje tri treninge se mi je zgodila ena "cudna" stvar glede pulza!!
Res da v zimskih mesecih ne treniram tako pogosto kot poleti vendar vseeno!
Med normalnim treningom poleti spomladi je moj pulz znasal tam okoli 160 bpm tudi pod polno obremenitvijo sem morda prisel do 180 bpm (ampak to res naprimer v totalno strm klanc na limitu) Zadnje tri treninge pa se mi je zgodilo naslednje, po zacetku teka cca 500 m še med ogrevanjem (počasno trimčkanje) mi je pulz narasel na 185 bpm enkrat celo na 190 bpm (limit imam 188) nato pa v trenutku padel na 155 bpm in bil celoten trening čist v normalnih mejah.
Uporabljam Suunto T4d merilec pulza.
Res je da sem nekaj zadnjih dni bolj malo naspan venda vseeno me zanima cemu botruje ta skok pulza še med ogrevanjem.
A je mozno da na meritev vpliva compresion majica ki jo nosim?

Hvala za vse odgovore

Evo se link do meritve pulza
http://www.movescount.com/moves/move3659112
Uporabniški avatar
 bucko
#269462
Ta "čudna" stvar se men večkrat zgodi, vendar samo na treningu, na tekmah ne. Razlog: na tekmi se prej ogrejem in navadim srce na hitrejše delovanje, ko pa grem doma tečt se posebno ne ogrevam, ampak izkoristim prvi kilometer do dva za ogrevanje. Ni to vedno s pulzom, samo občasno mi pa tako skoči na začetku gor in potem pade na normalno raven.
Vzemi si 5minut, se malo ogrej, naredi kak krajši šprint, skiping, poskoke, ... in na začetku teka ti utrip ne bo tako skočil gor :wink:
 fat_boy
#269470
Tudi sam občasno opažam povečan pulz na začetku teka, ne začenjam na polno (5 minut lažjega teka). Tečem pa zjutraj pred službo, mogoče je to razlog. Evo en moj primer

http://connect.garmin.com/page/activity/activity.faces?activityId=137163935&actionMethod=page%2Factivity%2Factivity.xhtml%3AuserSwitcher.switchSystem&cid=5197905

Sem poiskal po googlu, tudi drugje to opažajo.

http://www.medhelp.org/posts/Exercise--Fitness/High-Heart-Rate-at-Onset-of-Run/show/343631
 sitrader
#269475
Hmm...
Pulz je seveda odvisen od marsičesa. Načeloma so lahko v njem skrite tudi bolezni "v inkubaciji" in ki bodo še prišle, ampak to je že druga zgodba in po moje to ni tu problem.

Ker predvidevam da se to običajno ne dogaja, bi mogoče izpostavil en "problem" zaradi česar lahko prihaja do takšnih stvari. Pa bom namenoma izključil fiziološke efekte.
Do "težave" praviloma prihaja pozimi, ko je zrak suh in relativna vlažnost zelo majhna. Pogosto se takrat zgodi, da je transmisija pulza od merilca do ure na začetku treninga otežkočena. Sploh pri napravah z digitalnim prenosom (Garmin ANT+, Polar WIND itd...), ki pa danes praktično prevladujejo. Sicer tega nisem opazil na vašem grafu (ponavadi se vidi kot ravna črta na sekundnem grafu ali pa kot piki), pa vseeno obstaja ta možnost. Takrat ponavadi pulz malo "poblesavi" in kaže lahko precej višjo vrednost, ki je stabilna vsaj 20-30 sekund. Seveda to ni pravi pulz, ampak samo težava v transmisiji signala, ki sem kot povedal pogosteje pojavlja v zimskem suhem času. Zadeva se ponavadi sama uredi po nekaj minutah. Verjetno na račun tega, da človek v tem času že malo zašvica, dodatna vlaga in sol pa izboljšata prevodnost in pa naredita boljše "pogoje" za prenos signala do ure. Potem praviloma ni več težav do konca treninga. Včasih se to da rešit če res orenk vse namočiš (trak) in če je trak res ultra čist (torej precej bolj pogosto pran s praškom), ampak tudi to ni vedno rešitev (ob pogoju da ni izrabljen).

Včasih pa ni nič od tega. Včasih tekač že ob veselju da bo spet začel teči, telo predhodno poviša pulz, potem pa mišice ugotovijo da ni take panike.

Ker je pulz samo okvirno merilo, se jaz ne bi preveč sekiral. Sploh za tisto minuto ali dve na začetku. Intenziteto treninga je itak bolje definirati s tempom, pulz pa je samo kot rezultat. Koliko se matrate in zmorete vam itak pove telo (z dihanjem in splošnim počutjem pri teku). Ne neka ura s pulzom. Tako da moraš bolj pazit samo na to da je intenziteta takšna kot ste si zamislili.

LP in srečno v novem letu
 janix7
#269486
Hvala! Za vse odgovore! Sem kar malo pomirjen!! To se mi je zacelo dogajati po tistem ko sem svoj pas pulzmetra opral! Čeprav ga preden si ga nataknem malo navlažim pa očitno to ne pomaga.
Jaz malo sumim da ima pri tem kaksno vlogo compression majica Under armour in morda suh zrak!!

Se enkrat hvala vsem!!

Jani
 milk
#269497
Na tem in tudi ostalih forumih smo že velikokrat ugotovili in napisali, da je v takem primeru težava pri merilcu pulza in ne v pulzu. Nikakor se ne morezgoditi, da imaš v resnici takoj na začetku treninga višji utrip, kot po nekaj minutah ali nekaj deset minutah, razen če izredno agresivno štartaš, na vso moč, potem pa v nadaljevanju skoraj hodiš. Če je tempo približno enak, potem utrip kvečemu počasi narašča.
 Miha-
#269515
Ce se vredu pocutis pod obremenitvijo vredu, se ne obremenjuj pa ce imas pulza 300 ali pa 20.

Poslusaj sebe in ne racunalnikov....
Uporabniški avatar
 Vreme
#269517
Miha- napisal/-a:Ce se vredu pocutis pod obremenitvijo vredu, se ne obremenjuj pa ce imas pulza 300 ali pa 20.

Poslusaj sebe in ne racunalnikov....


Točno tako. Jaz že kar nekaj let ne uporabljam merilnika srčnega utripa, poslušati svoje telo je najboljši "merilnik" :wink:
 Miha-
#269797
Vreme napisal/-a:
Miha- napisal/-a:Ce se vredu pocutis pod obremenitvijo vredu, se ne obremenjuj pa ce imas pulza 300 ali pa 20.

Poslusaj sebe in ne racunalnikov....


Točno tako. Jaz že kar nekaj let ne uporabljam merilnika srčnega utripa, poslušati svoje telo je najboljši "merilnik" :wink:


+1:D
 milk
#269859
Kot zanimivost glede srčnega utipa: Danes sem bil na pregledu pri anasteziologu, pred tem sem moral opraviti tudi določene preglede, med drugim tudi EKG. Ekg sem opravil precej na hitro, a mi je vseeno pokazal utrip 46. Anasteziologinja mi je zmerila tudi pritisk. Ker sem bil pozen in sem do nje pridivjal s kolesom, tako da nisem imel dosti časa, da bi se umiril, sem imel pri njej nekoliko višji utrip - 49. Vseeno me je zaskrbljeno vprašala, če imam vedno tak utrip. Odgovoril sem ji, da ne, da imam ponavadi nižjega, tudi pod 40. Ob tem je zgroženo rekla, da to ni dobro, da takim, ki imajo utrip pod 40 vgrajujejo pacemakerje. Vztrajno je trdila, da tako nizek utrip nima nobene veze s kondicijo in da to ne pomeni, da si zdrav.
Če nebi odnehal, bi mi verjetno res napisala napotnico za pacemaker. :lol:
 večno mlad
#269873
Ja tudi meni se je zgodilo podobno. Še dobro, da sva se poznala. Je rekel, z vami športniki so same težave, še poštene analize ne morem narediti. Je rekel, goni kolo in po 30 sekundah, ko je pulz zrasel je naredil analizo, po naslednjih 30 sekundah pa je pulz spet padel v depresijo, se pravi v stanje, ko analize niso več možne. Ja to je pa tehnika. :lol:
 Tanja17
#309619
Pozdravljeni,
tudi jaz imam vprašanje glede srčnega utripa.
Vem da je vprašanje preveč splošno, vendar upam, da bom dobila vsaj nekaj okvirnih odgovorov…

Ali je srčni utrip med tekom 170 previsok?
Prilagam povezavo do teka prejšnjo soboto. Šlo je za tekmo, zato sem šla hitreje.

http://connect.garmin.com/activity/338435817

Po končanem teku nisem bila zmatrana in še sem imela moči, da bi šla lahko malo hitreje…
Kar se pa utripa tiče, pa ne vem, ali je to v redu ali ne.

Zadnje dni sem slišala že ogromno enih mnenj, tako da sedaj pa res ne vem.
Vem da je to čisto individualno, odvisno od vsakega posameznika, ampak vseeno…

Kadar delam lahkotni tek, tako ko grem odlaufat recimo 10km, imam utrip povprečno 160.
Takrat imam tempo 5min/km. Internist mi je rekel, da je to previsok utrip. Zakaj previsok? Kako pa potem znižati utrip in teči pri enaki hitrosti, oz na teku seveda še hitreje?

Ali je res, da če tečeš nekje pri 140utrip/min, če delaš veliko takšnih dolgih tekov, da potem s časoma tudi znižaš srčni utrip?

Ampak potem takem, si počasen tekač na dolge proge. S takim treningom pa ne moreš pridobiti na hitrosti, ali lahko? Intervalov pa tudi ne morem delati pri 140 utripov/minuto…

Kakšne izkušnje imate kaj na tem področju?

Moji podatki zaradi utripa:
Starost 28, 53kg, 170cm

Hvala za vse informacije,
Tanja
Uporabniški avatar
 tabonir
#309623
Tanja17 napisal/-a:Pozdravljeni,
Ali je srčni utrip med tekom 170 previsok?


Ne ni previsok.
170 pulza na tekmi ni nič posebnega, še zlasti ne glede na tvojo mladost.
Toliko in še več ga imam jaz na težkem treningu, star bom pa letos 50 let.

Primer: "hiter" tempo tek brez segrevanja
http://connect.garmin.com/activity/339984060
Uporabniški avatar
 mare
#309729
Utrip na tekmi ne more biti previsok. Na tekmi se pač teče, kolikor hitro se lahko. Če si bila po tekmi spočita, si tekla očitno prepočasi in je bil torej utrip prenizek.

Drugo je trening. Tu se za različne namene trenira z različno obremenitvijo. Glede na to, da si sposobna teči 1 uro na 160 utripa, je najbrž tam blizu tvoj anaerobni prag. Potem bi za dolgoprogaški trening večina tekov (dolgi teki) morali biti počasnejši (pod tem pulzom), tempo teki, intervali itd. pa okoli te meje in nad njo.

Glede tiste izjave internista pa ne vem, ali si jo narobe razumela, ali pa je internist diplomo kupil na bolšjaku. Mogoče je mislil, da na treningih tečeš prehitro. Tudi meni se zdi 5min/km za začetnico (glede na tvoj post mi pač deluješ kot začetnica) za lahkoten trening hudičevo hitro. Posledično je tudi pulz dokaj visok. Možno pa bi bilo, da bi imela srce kolibrija in že sedaj zelo visoko kondicijo, tako da pulz (in tempo teka) sploh ne bi bil (pre)visok.
 Tanja17
#309734
Ja, moj post je res tako napisan, kakor da sem popolna začetnica.
Res pa je, da tečem sedaj že tretje leto, pred tem sem se pa aktivno ukvarjala z drugim športom.
Nikoli prej se nisem poglabljala v srčni utrip, sedaj pa vidim, da je to konc koncev res pomembno. Saj ne da bi dvomila, ampak vseeno.
Ubistvu me je ena gora različnih informacij kar malo zmedla - govorim o srčnem utripu.

Za utrip me je pa zaskrbelo zato, ker se mi je zgodilo naslednje:
Po 13km teka, mi je pulz v trenutku padel na okoli 120 potem pa zrastel na 220. In seveda sem imela tak pulz še 10km teka - beri eno uro na nočnem teku.

Zato sem se ustrašila in bom šla še na pregled k osebnem zdravniku, potem pa do internista.
Ker me zanima, zakaj je sploh prišlo do tega.
Internist si je pa to mojo statistiko samo hitro pogledal, še nisem bila na pregledu, tako da me zanima kaj bo povedal, ko si bo vzel čas.

In zaradi tega sem se ustrašila, da je moj utrip previsok.
In kogarkoli kaj vprašam, vsak ima svojo verzijo.
Nazadnje spremenil Tanja17, dne 17 Jul 2013, 07:48, skupaj popravljeno 1 krat.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA