prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

 Pyxy
#320102
Moj prijatelj Runcajz me je opozoril na to zanimivo debato na forumu. Že dva dni me nagovarja, da se moram vključiti. Danes mi je še posebej zabičal, da moram obvezno kaj napisati. :o Zakaj? Ker Runcajz pravi, da sem zagotovo Dolenjski, če že ne vseslovenski rekorder v teku na tekalni stezi. :lol:

Za uvod tole: letos bom star 55 let. V študentskih letih sem aktivno treniral tek na dolge proge in maraton. Potem sem 20 let gledal na TV druge kako so tekli. Leta 2005 sem si za 46. rojstni dan privoščil nakup tekalne steze PowerRun 790 v Interšportu (maksimalna hitrost 16 km/h in naklon 8%)in začel teči. Od takrat tečem oziroma treniram večinoma samo na tekalni stezi. Sodelujem na tekmah Dolenjskega pokala, polmaratonih (Sežana, Ljubljana) in maratonih (Ljubljana, Dunaj, Zagreb). Lani sem bil prvič na ultramaratonu Savudrija – Novigrad, 53,8 km.
Po 4,5 letih in 10.500 km je steza crknila :roll: . Sem bil kar vesel, ker sem si lahko nabavil nekaj boljšega (in dražjega). Spet v Interšportu, stezo Care Hurricane, ki ima maksimalno hitrost 21 km/h in naklon 15%. :clap: Šele potem sem poklical mojstra, ki je v stari zamenjal krtačko in spet deluje. Za popravilo in novo krtačko sem plačal 20 evrov :evil: . Na novi stezi tečem 3,5 let in sem naredila že čez 9.000 km. Zadnje 3 leta v povprečju pretečem 200-250 km na mesec oziroma 2500 – 3000 km na leto.
Torej sedaj teče 8. leto odkar tečem na tekalni stezi. Pretekel sem skoraj 20.000 km in nikoli nisem bil poškodovan zaradi teka na njej :mrgreen: .
Zakaj tečem na tekalni stezi: ker je doma v kleti, kjer imam stezo vedno idealno vreme (to dosežem poleti s klimatsko napravo, ki sem si jo nabavil prav za to); tečem lahko kadarkoli (večinoma od 18. do 20. ure); je veliko bolj prijazna za sklepe in vezi (se popolnoma strinjam s tabo Jezdc) za tek rabim samo pajkice in copate; zraven steze imam nastavljen bidon z energetsko pijačo, pri daljših tekih še gele in banano (na ta način lahko preskusim nove gele in simuliram prehranjevanje na tekmi); s tekalno stezo lahko simuliram profil proge (če je ta objavljena na spletu ali če sem progo že odtekel s svojim Garminom); delam intervalne tek brez skrbi, da bi bil tempo prehiter ali prepočasen; pred stezo imam TV z DVD rekorderjem na katerega posnamem filme in športne dogodke (maratone, Diamantno ligo, tekme v bitlonu, smučarskih tekih, ...) in jih gledam med tekom :D ; ter seveda ena bolj pomembnih reči: žena vedno ve kje sem .. :D :D
V nedeljo sem na primer imel dolg počasen tek: 3 ure teka, pretečenih 30 km in pogledane vse biatlonske tekme v vikendu (od petka do vključno nedelje, hvala T2 za možnost ogleda oddaj za 72ur nazaj :laola ). Zaenkrat so moji dolgi teki maksimalno do 3 ure in nekje do 33 km (ROSI64 nisi edini) :)

Kako tečem na tekalni stezi: moji stezi imata že po naravi naklon nekje 1-1,5%, ki naj bi nadomeščal napor zaradi upora zraka ( v fitnesih sem opažal steze, ki so bile popolnoma ravne); imam nastavljen stoječi ventilator, ki me hladi in daje občutek kot, da tečem zunaj; zaradi ropotanja imam pod stezo staro zdelano debelo preprogo, ki še dodatno amortizira udarce noge ob površino traka; nikoli ne tečem dva treninga zaporedoma v istih copatih.

Moje izkušnje na stezi: na stezi nikoli ne zmorem teči enako hitro kot zunaj (čas na stez na 10 km: 46:10, na tekmi 43:13, na 21,1 km na stezi 1:45:10, na tekmi 1:36:53); na stezi je tehnika teka zaradi premikanja traku nekoliko drugačna in vključuje nekatere druge mišice kot tek zunaj (zato Bojan muskelfiber po polmaratonu); idealna je za primerjanje pripravljenosti, ker naredim enak trening in primerjam utrip ter občutek napora.

Nekaterim je všeč tek zunaj, nekaterim pa na tekalni stezi ... Hvala bogu, da smo različni ... Ni važno kje tečete ampak to, da tečete in uživate v tem ... :D
Lep pozdrav vsem.
Uporabniški avatar
 lukav
#320106
Pyxy napisal/-a:
Nekaterim je všeč tek zunaj, nekaterim pa na tekalni stezi ... Hvala bogu, da smo različni ... Ni važno kje tečete ampak to, da tečete in uživate v tem ... :D
Lep pozdrav vsem.


Hehe, super. Jaz sem v življenju dvakrat tekel na stezi, enkrat na VO2max testu in enkrat v enem hotelu, kjer jo je sin hotel preizkusiti. In nimam pojma če in kdaj bom spet tekel na njej. Ampak se strinjam, vsak po svoje - ti želim še mnogo km na stezi!

PS - kolikokrat jaz poslušam od žene, ko me ni par ur. Se mi včasih zdi, da bi bila bolj zadovoljna, če bi ta čas pivo na kavču pil - ali pa vsaj tekel na domači stezi :)
 wind
#320108
Pyxy napisal/-a:s tekalno stezo lahko simuliram profil proge (če je ta objavljena na spletu ali če sem progo že odtekel s svojim Garminom);


Zanimivo, torej se da nalozit gpx ali tcx datoteko in simulira naklon, spreminja obrate? To je super, potem tek ni dolgocasen.

Hja, ce ne bi bile tako drage. Pa se strosek klime. :D V poletni vrocini bi jaz z veseljem tekel na stezi v ohlajenem prostoru, zunaj pa le takrat, ko se ozracje ohladi, v dezju ipd...
Uporabniški avatar
 ROSI64
#320114
Pyxy napisal/-a:Zaenkrat so moji dolgi teki maksimalno do 3 ure in nekje do 33 km (ROSI64 nisi edini) :)

Lepo in obširno napisano :clap: Me veseli, da nisem edini, ki trenira na Slika
Meni tak način treninga ustreza :D Včeraj najprej tek, zamenjal mokra oblačila in šel še na spinning :D
Vsi tisti, ki pa govorite, da je pozimi zunaj boljši zrak kot v dvoranah ;
ko je zunaj megla in greš laufat več kot eno uro, pa potem prideš domov in sčistiš nos, gre črna svinjarija iz nosu (smoh)

Ljudje smo si različni in tako je prav. Je pa dejstvo, da radi hvalimo, kar sami počnemo in kritiziramo, kar ne počnemo :wink:

Važno je da smo v pogonu Slika
 milk
#320117
ROSI64 napisal/-a:Vsi tisti, ki pa govorite, da je pozimi zunaj boljši zrak kot v dvoranah ;
ko je zunaj megla in greš laufat več kot eno uro, pa potem prideš domov in sčistiš nos, gre črna svinjarija iz nosu (smoh)

Eni pozabljamo, da nekateri poznate samo tek po asfaltu, po centru mesta, česar si jaz ne morem niti predstavljati! Če greš tudi pozimi nekoliko ven iz mesta v gozd in v hrib, da se dvigneš nad mejo megle, potem je tak tek veliko bolj zdrav in prijeten, kot v zatohlem prostoru, kjer jih še kakih 50 diha in švica zraven tebe. To velja še posebno, če je lepo sončno vreme.
Uporabniški avatar
 ROSI64
#320118
milk napisal/-a:
ROSI64 napisal/-a:Vsi tisti, ki pa govorite, da je pozimi zunaj boljši zrak kot v dvoranah ;
ko je zunaj megla in greš laufat več kot eno uro, pa potem prideš domov in sčistiš nos, gre črna svinjarija iz nosu (smoh)

Eni pozabljamo, da nekateri poznate samo tek po asfaltu, po centru mesta, česar si jaz ne morem niti predstavljati! Če greš tudi pozimi nekoliko ven iz mesta v gozd in v hrib, da se dvigneš nad mejo megle, potem je tak tek veliko bolj zdrav in prijeten, kot v zatohlem prostoru, kjer jih še kakih 50 diha in švica zraven tebe. To velja še posebno, če je lepo sončno vreme.

Se strinjam :!:
Uporabniški avatar
 Vreme
#320127
@ Pyxy že Bojanov polmaraton na tekalni stezi se mi je zdel norost, ampak tvoji teki na tekalni stezi so pa res nori. :shock:

Sicer pa čestitke za voljo in vztrajnost. :laola

Sam si tekov na tekaški stezi, sploh pa tako dolgih ne znam predstavljat. Luft je le luft. :mrgreen:
Uporabniški avatar
 thief
#320130
[quote="Pyxy"]Moj prijatelj Runcajz me je opozoril na to zanimivo debato na forumu. Že dva dni me nagovarja, da se moram vključiti. Danes mi je še posebej zabičal, da moram obvezno kaj napisati. :o Zakaj? Ker Runcajz pravi, da sem zagotovo Dolenjski, če že ne vseslovenski rekorder v teku na tekalni stezi. :lol:...

Jojmene, kot v znanstveno fantastičnem filmu, ko gredo npr. z vesoljsko ladjo na večletno potovanje proti oddaljenem planetu..., in pri tem jim je za vzdrževanje kondicije na voljo par kvadratnih metrov. Mi mamo pa na voljo tako lepo deželo, pozimi in poleti, v dežju in soncu, je ne poznam lepše..., res občudujem tiste, ki krožijo po traku kot hrčki po vrtečem bobnu v kletki (prisilno in ne po svoji volji). Pa da še plačaš več sto eurov za to..., jojmene.
 jezdc
#320131
Ste se pa spravili na uporabnike tekaških stez...bi rekel čisto po slovensko....
Sam pretečem cca 250km/mesec, od tega jih je približno polovica na stezi, odvisno
od letnega časa in vremena. Bistvene razlike ni, z izjemo tega, da si vsakodnevno lažje vzamem tisto uro zjutraj (ali zvečer) na stezi, še posebej, ko je zunaj hladno in deževno.

Meni osebno čas enako hitro mine....ob zatopljenosti v dnevne probleme ali gledanju TV-ja.
Pravzaprav, sem ugotovil, da tudi ob teku zunaj po asfaltnih ulicah največkrat sploh ne spremljam okolice, temveč tek mine ob zatopljenosti v misli....seveda so teki po sončni naravi, ali še posebno po hribih druga zgodba, ki pa si je zaradi tempa žilvljenja, vsaj jaz, ne morem privoščiti vsak dan.

Tako, da je vaše udrihanje čez številne uporabnike tekaških stez nekoliko otročje, predvidevam, da ste najbolj glasni tisti, ki steze še niste sprobali.
Konec koncev je pa važno da se miga, ni pomembno ali zunaj ali kje drugje....

Naj še dodam, da sem pravkar oddelal svojih 15km na stezi in se počutim odlično....in brez poškodb.

Lep pozdrav
#320134
Moj poklon vsem, ki zdržite toliko časa na tekalni stezi/sobnem kolesu. Meni je 30 min sobnega kolesa maksimum od maksimuma. Saj ne rečem, za intervale bi steza recimo prišla prav, cel interval odtečeš enakomerno.

Svoje izkušnje s predlanskega sneženega LM in lanske Crikvenice v orkanski burji (in še kaj) ne zamenjam za nič na svetu.

Ampak vse je v glavi, kajneda? :P
 bruny
#320154
Bojan je v uvodnem zapisu - na blogu dodal povezavo do svetovnih rekordov na tekočem traku od polmaratona, preko večdnevnih tekov vse do 1000 kilometerske razdalje. Tukaj vas je kar :wink: nekaj pravih ultrašev in me zanima je morda kakšen rekord tudi dosegljiv komu na tem forumu ali pa je morda to vseeno nek drug svet. Namreč mimam neke prave predstave o teh časih v primerjavi s cestnimi. Lp
Uporabniški avatar
 cele
#320495
OJ OJ,

vidim da ste tu strokovnjaki za tekaške steze, pa me zanima ali priporočate nakup katere od spodaj pripetih povezav:
http://www.bolha.com/rekreacija-sport/f ... 2&kw=steza
ali
http://www.bolha.com/rekreacija-sport/f ... 73233.html
ali
http://www.bolha.com/rekreacija-sport/f ... 0&kw=steza

steza bi bila namenjena takrat ko mi zmanjka časa za vn ali ko je res slabo vreme. Se pravi da je bolj dopolnilna zadeva. Visok sem 1.90. in imam 84kg, če to igra kakšno vlogo.
Zasledil pa sem tudi da se steze razlikujejo po dolžini in širini ali je za večje primerna taka ki je dolga130cm in široka 45 cm.
Če ima kdo kakšen drug predlog za stezo pa tudi prosim.

Že vnaprej hvala za odgovore.

LP,
Uporabniški avatar
 mare
#320593
ROSI64 napisal/-a:Vsi tisti, ki pa govorite, da je pozimi zunaj boljši zrak kot v dvoranah ;
ko je zunaj megla in greš laufat več kot eno uro, pa potem prideš domov in sčistiš nos, gre črna svinjarija iz nosu (smoh)

Ljudje smo si različni in tako je prav. Je pa dejstvo, da radi hvalimo, kar sami počnemo in kritiziramo, kar ne počnemo :wink:

Nimam nič proti tekaškim stezam, me samo to zanima od kje pride pozimi zrak v klet oziroma dvorano. Ga imaš kje spravljenega od poletja, ko naj bi bilo manj smoga?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA