prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

Uporabniški avatar
 katka
#244369
abcd napisal/-a:Kako se pa počep obnese pri teku? Lahko malo izdaš svoje treninge? Število dvigov, serij, katere vaje in efekt?


Z abcd sva domenjena, da odpreva temo za malce debate o treningu z utežmi v kombinaciji s tekom.

Na količino mojih treningov trenutno vpliva razpoložljiv čas in tudi regeneracija - glede na svoja leta tukaj precej zaupam intuiciji in počutju. Že nekaj časa se ne silim vaditi več, kot mi telo signalizira, da je prav. Zaradi tega se lahko zgodi, da treniram 7 dni zapored (kot minuli teden), potem pa pridejo dnevi, ko mi "ne paše" zaradi teh ali onih razlogov in treniram bistveno manj (v tem tednu doslej samo 1 trening). Če nisem naspana, ali če preslabo jem, bom zagotovo raje preskočila trening, kot se silila vanj.

Moj trenutni trening je kombinacija tehnično naravnanega treninga za disciplino olimpijskega dviganja uteži (v kateri tekmujem, kolikor se da za ženske v Slo), treninga za moč (tudi tu načrtujem tekmovati v 2011) po poenostavljenem Wendlerjevem sistemu (guglaj "wendler 5 3 1") in "čistega" crossfita, ki ga je, pravzaprav, še najmanj. Držim se načela, čim manj treninga za čim več učinka, zato so treningi za moč relativno kratki in preprosti, dokler mi omogočajo napredek. Vleka od tal mi trenutno škriplje in se ne spravim suvereno čez 100 kg (imela sem tudi že 120 kg na treningu in 110 kg na tekmi, ampak na višji TT), zato bom tukaj morala narediti nekaj sprememb. Z teznim leže & stoje ter počepom zadaj sem kar zadovoljna in precej ambiciozna za 2011. Sploh zato, ker sem imela čez poletje poškodbo levega ramena in sem v 2+ mesecih izgubila ogromno moči, zdaj pa sem na benchu že presegla svoje predhodne rezultate. Delam pa še počep spredaj, počep z iztegnjenimi rokami (najbolj tehničen in tudi moj najljubši), nalog, sunek, poteg. To so glavne vaje z utežmi, potem pa so zraven seveda osnovne vaje s telesno težo, kot so počep (brez bremena), sklece, trebušnjaki, dvigi telesa na drogu... in tudi tek. Razen cikliranja po Wendlerju ne delam po nobeni formuli (toliko serij, toliko ponovitev, ...), z bremenom pa delam izključno v rangu ponovitev za moč (1-5) in ne za mišično maso.

Tečem malo, vendar dobro in "na ful". Večinoma delam 400-tke in 800-tke (v sklopu crossfit protokolov, kot so "Štirideset", "Nicole", "Helen"...), morda kdaj še kaj več. Okvirno 1x tedensko grem na tek "za dušo" v gozd, kjer mi družbo delata moja psa in se ne obremenjujem z nikakršnim merjenjem dosežkov, ampak samo tečem (beri: moja penzionerja sta kakor kdaj... vglavnem pa nič več razpoložena za pretiravanje, zato sem se jima prilagodila).

Ne čutim, da bi mi trening za moč negativno vplival na tekaške rezultate, je pa res, da le-ti niso moja prioriteta. Lani sem nekajkrat - letos pa enkrat - šla preverit, kako se kaj obnese moja kondicija na tempo-teku (od 5 do 10 km) in sem bila zadovoljna z doseženim. Sem načeloma "pretežka" za tekaške standarde, ampak se s tem ne obremenjujem, dokler teža negativno ne vpliva na to, kar pričakujem od sebe. Oziroma drugače povedano: dokler lahko opazujem napredek, imam raje svojo moč, kot tistih nekaj kil manj. Dosti boljše se počutim z nekaj več mišicami, kot pred leti z manj kil (hlače pa imam zdaj isto številko, kot takrat z manj kil; je pa res, da se razlika pozna v zgornjem delu telesa - hrbtu in ramenih, kjer sem bila prej švoh). Moč mi je zelo pomagala pri izboljšanju tekaške tehnike, hitrosti in tudi vzdržljivosti (stabilizacija trupa).

abcd, vem, da vse tole ni videti kot kakšna huda znanost in upam, da v odgovoru najdeš kaj sebi koristnega. Če pa imaš še kakšno vprašanje, izvoli. :)
Uporabniški avatar
 b0j3
#244370
Da dodam še svoje filozofiranje, ker berem preveč in počasi vlečem različne ideje skupaj in jih preizkušam.
Nedolgo nazaj sem prebral knjigo 4hour body Tima Ferrissa, kjer med drugim piše tudi o ultramaratonih in notri omenja Briana MacKenzija. Možakar trdi, da se lahko le s treningom crossfita (in nekaj malega teka) pripraviš na ultramaraton.
Nekaj več o tem je na strani http://www.crossfitendurance.com/.

Tako sem že začel razmišljati o crossfit dodatkih v moj trening :wink:
 ton
#244373
Skušam najti metaforo, ki bo dovolj jasna, spoštljiva, pa mi nekako ne rata. Takole mislim: Katka, tvoja filozofija 'krosfita' je uporaba teka v druge namene, obratno pa vztrajnostni tekači uporabljamo 'druge namene' za tek - to je vsa razlika.Tudi pri treningu in tekmovanju v bobu ima tek pomembno vlogo - ampak bobisti ne trenirajo za maraton, pač pa za tistih par sekund, da pririnejo mašino čim hitreje do neke točke. Za njih bi bilo celo neumno, da bi denimo nabijali bazo v nižjih intenzivnostnih območjih, saj bi 'polenili' mišice, zato jim ne bom solil pameti, kako naj delajo na vztrajnosti, pričakujem pa tudi, da ne bodo oni meni tumbali o teku.
Absolutno se strinjam, da je vadba za moč in stabilizacijo trupa tudi eminentno tekaška vadba - ampak če jo snujemo s tekom kot ciljem, jo bomo zasnovali drugače kot za bob. Hough.
 abcd
#244375
Jaz sem pa mislil, da si na utežeh samo toliko, da boš imela mal bol polne bederce :), zdaj pa vidim, da ti to resno.
Že ko sem videl tvoj zajterk in uteži mi nekaj ni šlo skupaj. Sedaj po napisanem se mi pa zdi da manjka kakšnih pet jajc ali pa 200 g piščanca. Čez dve tri ure pa spet, al kako?
Lahko še malo o prehrani napišeš? Verjamem, da tista solatka ni dovolj za takšne treninge.
Uporabniški avatar
 katka
#244378
ton napisal/-a:Skušam najti metaforo, ki bo dovolj jasna, spoštljiva, pa mi nekako ne rata.
(...)
zato jim ne bom solil pameti, kako naj delajo na vztrajnosti, pričakujem pa tudi, da ne bodo oni meni tumbali o teku.

Zakaj pa tole debato prenašaš na osebni nivo in jo jemlješ kot kaj drugega od direktno naslovljenega vprašanja, kako nekdo trenira? Pod "vztrajnost" si verjetno mislil na "vzdržljivost"? Se ti ne zdi zanimivo, da se da ohranjati spodobno tekaško vzdržljivost z obliko treninga, ki ima precej drugačne poudarke? Kje si našel trditev, da je takšen trening superioren? Je, preprosto, drugačen in kot takšnega ga jemlji, vse ostalo nima smisla. (Meni je tek od nekdaj bil in mi ostaja referenčna točka in, nenazadnje, rada tečem.) Zakaj ne moreš ohranjati, kot praviš, spoštljivosti do neke drugačne izkušnje? Saj si sam v eni drugi temi povedal, da te ne brigajo stvari izven tvojega peskovnika - so why bother?

@ b0j3:
Brian McKenzie je v živo še bolj karizmatičen kot na videih... pa tudi svojeglav... :lol: Vendarle pa mislim, da bo filozofija, za katero stoji, v prihodnosti dobila zaleta in tudi na kredibilnosti. Paradigmatske spremembe se že od nekdaj težko uveljavljajo, pa vendar se. 4hr body pa, kot vidim, ratuje kar popularna... ;)

@abcd:
so dnevi, ko jem dokaj malo in dnevi, ko lahko pojem tudi po 2-3 obroka skoraj enega za drugim - ponavadi po zelo napornih treningih, z bremenom ali brez. Drugače bi rekla, da ene 70-80g beljakovin dnevno - vem pa ne, ker ne merim. Verjetno pojem kar dosti maščob (oreščki, kokosova maščoba, olivno olje, avokado + nekaj živalskih) - nimam kakšnih relevantnih podatkov o količinah. Krvno sliko imam okej (testirala decembra - CRP, HbA1c, glukoza, holesteroli, trigliceridi). OH so pretežno nizko-GI, sem pa v določeni fazi cikla precej lačna po škrobnatih OH - to traja nekaj dni (in takrat načeloma "polnim"), potem pa mine. Ne vem, tule ni neke splošno uporabne formule. Moja hrana se definitivno spreminja glede na obdobja in treninge - in tudi leta. Trenutno sem precej "go with the (inner) flow", a če se rabim spucat zaradi tekmovalnih kategorij, potem malce bolj posežem v prehrano in hidracijo ter za krajši čas strogo izločim sladkorje, škrob in mlečne izdelke.
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#244379
ton napisal/-a:Skušam najti metaforo, ki bo dovolj jasna, spoštljiva, pa mi nekako ne rata. Takole mislim: Katka, tvoja filozofija 'krosfita' je uporaba teka v druge namene, obratno pa vztrajnostni tekači uporabljamo 'druge namene' za tek - to je vsa razlika.Tudi pri treningu in tekmovanju v bobu ima tek pomembno vlogo - ampak bobisti ne trenirajo za maraton, pač pa za tistih par sekund, da pririnejo mašino čim hitreje do neke točke. Za njih bi bilo celo neumno, da bi denimo nabijali bazo v nižjih intenzivnostnih območjih, saj bi 'polenili' mišice, zato jim ne bom solil pameti, kako naj delajo na vztrajnosti, pričakujem pa tudi, da ne bodo oni meni tumbali o teku.
Absolutno se strinjam, da je vadba za moč in stabilizacijo trupa tudi eminentno tekaška vadba - ampak če jo snujemo s tekom kot ciljem, jo bomo zasnovali drugače kot za bob. Hough.

podobno mojemu mišljenju - vsaka stvar je za nekaj (in ne za vse) dobra. serpentinšek je vedno trdil, da mora bit "baba nabita k topovska granata - de lohka deva". :D če bi prehitro laufala, bi mu lahko še ušla (k lupčku v sosednjo vas)

point: nič ni narobe, če ima kdo željo delat izrazito na moči. sam ko potem ta želja preide v trditve, da velika količina mišične mase ne vpliva (negativno) na tek, sploh vzdržljivostni, da dolgotrajni teki na nizkih obremenitvah morajo vodit v poškodbe, itd. se bo pa zagotovo našlo nekaj "tekaških fanatikov", ki bodo ugovarjali ;) nč osebnega, sam dejstva (za vsakega, ki se bo poglabljal v specifične športne zvrsti...)
Uporabniški avatar
 b0j3
#244381
OK. Jaz pa ne štekam.
Katka govori o sebi in o svojem prepričanju. Kje je tukaj problem?
Uporabniški avatar
 Uroš Sobočan
#244422
Punca ima razčiščene pojme v svoji glavi in jasne cilje, predstavi svojo ideologijo in takoj naleti na kritike.
Pozabljamo, da smo si različni za enega je dobro to, za drugega ono. Ne pljuvat po nečem, kar osebno ne izkusite, kvečjemu preberete nekje (da ne bom rekel ravno na internetu).
Glede mišične mase in vzdržljivosti, a ste videli že katerega Kenijca, da laufa ultramaraton :roll: :?: No jaz tudi ne, in jih je že kar nekaj za mano. Mišična masa je vsekakor plus, ko se gre za vzdržljivost, pomembna je količina le te, slednjo moraš ugotoviti sam, ter konstantno nadomeščanje izgubljene energije.
Kombiniranje športnih panog pa, dokazano je, da se telo bolje in hitreje regenerira, če opravimo aktiven počitek.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA