prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

 ribic
#332475
Teči sem začel letos marca in pred tem nisem imel nekih hudih športnih aktivnosti. Tečem v povprečju 3x tedensko cca 20 do 25 km. Maks pulz imam po izračunu 184 bmp, minimalni pulz pa imam 64 bmp
Na Eko maratonu v MB sem tekel 10-ko v času 65 minut.

Ker bi rad pomladno 21-ko (verjetno Radenci) pretekel brez nekih težav sem razmišljal, da se že sedaj začnem pripravljati. Tako razmišljam, da bi do nekje do sredi januarja tekel čim več oz. čim daljše teke pri srčnem utripu do 148 (70% HRR), občasno pa bi dodal kakšen daljši tek, kjer bi pulz dvignil do nekje 160 (80% HRR). V drugi polovici januarja bi se pa potem začel pripravljati po kakšnem od programov, ki so dosegljivi na netu (npr. Garmin, marathonaustria.com....).

Razmišljam, da bom na ta način dovolj dobro pripravljen za 21-ko, hkrati pa bom verjetno tudi dvignil svojo hitrost teka, ki je trenutno ni bog ve kaj, glede na to, da lahko pri pulzu do 148 tečem nekje 7`30"/km oziroma, da sem na ekotu tekel 10-ko v tempu 6`30"/km ampak pri 176 bmp. Se motim?
#332487
Če nimaš neke fiksne želje glede končnega časa, se po moje ni treba obremenjevat s temi številkami. Če brez večjih problemov pretečeš 10-ko in nadaljuješ normalno s treningi (imaš tu pa tam kak daljši tek: 12 do 15 km), bi moralo iti.

Jaz sem zdej preteku prvi mali maraton pa sem še vedno brez tekaške ure in tudi nisem uporabljal nobenih tekaških programov. Povprečno hitrost na 21-ki sem mel 2 sekundi na kilometer slabšo kot mam najboljšo povprečno hitrost na 12 km tle v domačem kraju.
 ribic
#332555
HM čas....
Ja rad bi končal 21-ko v času ki bi bil okrog 1 ure in 50 minut. Kar pa pomeni, da bi moral teči nekje 5`30"/km oz dobir 2 minuti na kilometer hitreje kot tečem sedaj. To pa se mi zdi veliko.
Po drugi strani pa ja. Glede na to kje sem bil letos v začetku leta in kje sem sedaj, bo že to da pretečem mali maraton odlična stvar.
 papikele
#332568
Najprej čestitke ker ste se začeli ukvarjati z športom!
Če tečete trikrat tedensko po 20 do 25km je to kar veliko! ali pa tako kot jaz obožujete nekoliko dalše in počasnejše teke :D Vendar bi bilo dobro za dvig hitrosti na 10km povečati obseg treningov na krajših in bolj intenzivnih razdaljah.
Vsi začetniki se morate zavedati, da je pri teku, kjer želimo porušiti nam zastavljeno mejo imeti dovolj poterpežljivosti in trezno glavo!
Nekateri ljudje brez kakšnih resnih treningov pretečejo 10ko v času okoli 50min ker imajo srečo v genetiki bodisi so bolj športno aktivni že celo življenje. Mi pa moramo pridno trenirati :)

Svetoval bi ti, da premisliš ali nebi bilo marda bolje najprej še nekoliko izboljšati čas na 10km ker gleda plana za 21km v 1h50min moraš vedeti, da moraš biti sposoben pretečti 10km v času okoli 50min in poleg tega imeti še zadovoljivo vzdržljivost, ki je potrebna za 21km. Se pravi moraš napredovati za 15minut.
Poleg tega se trenutno prebližuje zima, ko bomo rekreativci zmanjšali kilometrino. Tudi če ste zelo zagreti in trmasti bodite pri teku pozimi zeloo previdni, ker v tem letnem času so poškodbe še toliko bolj verjetne.

Moje nasvet je, da med zimo tečete takrat ko razmere to dopuščajo( to ne pomeni da obstaja slabo vreme obstajo samo slaba oprema) ampak ostanite previdni. Ko so rezmere res surove zavrtite sobno kolo bodisi obiščite fitnes ali doma naredite nekaj vaj za moč.
Ko pride pomlad si poiščite ustrezen program za 10km če želite trenirati po njem. Nato odtecite tekmo na 10km
Za poletje izberite ustrezen program za 21km
V jeseni pa gas na 21 :wink:
 ribic
#332574
Uh sem malo nerodno napisal. Torej moja skupna tedenska kilometrina je 20 do 25 km in ne 3x na teden po 20 km...uf upam, da bom počasi tako daleč, da sploh to pretečem.

Hm, predlog pa je zanimiv. Verjetno je res boljše izpiliti 10 km in potem začeti s polmaratonom, kot pa da s težavami "odkrevsam" 21-ko.
 papikele
#332594
Res bolše, da se teka lotite bol počasi in postopoma. Telo namreč rabi nekaj časa, da se prilagodi.
Čas na 10km v 65 min ob ustrezni pripravljenosti na 21km pomeni čas okoli 2h23min

20 do 25 km na teden bo morda nekoliko premalo. Kilometrino bi bilo potrebno dvigniti na okoli 35 do 40km na teden ko pa boste 10ko preteli v eni uri pa morda že na 45km.
Res, da intervalnih treningov morda še ne porebujete bi bilo pa super če najdalši treningi že dosežejo nekje 14km v 100min. Tudi sicer naj bodo vaši teki sestavljeni iz počasni in tempo tekov. Vendar bodite pozorni da ne pretrenirate! Poslušajte svoje telo kar seveda ne pomeni da bo prvih znakih utrujenosti odnehate :wink:

Pa še ena zanimivost :wink: seveda boste sposobni pretečti 21km v kosu. Včasih samo nekaj sekund počasnejši tempo pomeni čudeže! Naprimer izkušenj tekač, ki ima za sabo lepo kilometrino bo ob pripravlenosti, da 10km preteče v 40min se pravi tempo 4min/km 21km bo sposoben pretečti v času 1h29min kar je v tempu 4min11s. 11 sekund počasnejši tempo in telo je sposobno pretečti dvakrat dalšo razdaljo!

Lahko pa se oglasi še kdo in me popravi če slučajno širim krivo viro :) tudi sam še nekoliko dozorevam :lol:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA