vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 vigor
#132152
Predzadnjo varijanto, kortikosteroide, močno odsvetujem.
Kaj naredijo le ti? Terapije so ponavadi teke, da na mesto poškodbe, obolenja dobiš cca tri blokade (tri inekcije) ali več. Vendar pa te inekcije pomagajo le za kratek čas. Hkrati pa povečajo možnost ponovne ali nadaljne poškodbe. Z inekcijami namreč ne saniraš poškodbe, da ti samo možnost da nadaljuješ z aktivnostjo, ker te ne boli sicer lahko nadaljuješ, vendar hkrati nadaljuješ z obremenjevanjem že nastele in neozdravljenje poškodbe. Poleg tega pa kortikosteroidi in podobne packarije, da se ne bom drugače izrazil, tudi na nek način zmanjčujejo gostoto in prožnost kit in vezi, zato se lahko pričakuje delna ali popolna ruptura na mestu kjer je bila poškodba oz. kjer je bilo vbrizgano to sr****.

Pri počkodbi ahilove tetive (vnetje) je najboljša vadba spuščanje in dvigovanje pete. Za začetek brez obremenitve (samo teža lasnega telesa). Naredi se 3x15 ponovitev 2xdnevno. Bolečine ne sme biti. Ko pri seriji 3x15 ni več bolečine povečate obremenitev. Postopoma....max 20% povečanje. To zopet izvajate dokler ni več bolečine. Kasneje lahko preidete na fitnes naprave. Paziti pa morate da ne date naenkrat prevelike obremenitve, ker lahko naredite več škode kot koristi. Hkrati pa po vadbi mesto hladite z ledom in masirajte. Pozor: pri hlajenju z ledom, ki naj ne bo daljše od 15 minut, da ne pride do ozeblin, 20 minut ne obremenjujte tetive, počakajte da se temperatura normalizira.

Pri blažjih poškodbah ahilove tetive je čas rehabilitacije do popolnega okrevanja tudi tri mesece, pri rupturi pa se čas podaljša na 6+ mesece.
Zato vam polagam na srce, delajte po pameti, poslušajte telo, bodite vztrajni in izogibajte se blokad, poiščite tudi dobrega dohtarja, ki vam bo znal svetovati.

Pa uspešno rehabilitacijo vsem 8)
 pepo
#133204
Pozdravljeni!

Kot pobudnik teme okrog tega nesrečnega narastišča Ahilove tetive je prav , da se še kaj oglasim.
Moja zadebelitev ne gre na boljše,kvečjemu je stanje enako ali se celo počasi poslabšuje.Sem pa v tem času opravil še en UZ,ki pravi nekako takole:
-manjša eksostoza na delu kalkaneusa ob narastišču Ahilove tetive,v tem delu je tetiva zadebeljena,ob kosti je tudi edem
-v ostalem je Ahilova tetiva normale strukture
-v sklepu ni proste tekočine
-burza pod narastiščem tetive normalna

Ko sem malo brskal po netu na to tematiko se mi zdi .da zadeva ni ravno rožnata.Vsekakor bi želel priti do kakšnega ortopeda oz. fiziatra,ki ima iskušnje in bi mi lahko predstavil alternative.Morda kakšno priporočilo ravno s tega foruma?!

Pozdrav vsem tekačem,najlepši pa tistim na "bolniški"!
 machie
#133935
Najprej lep pozdrav vsem, sem nov tukaj! :)

...vidim, da nas je res kar nekaj s podobnim problemom; mene prav tako boli narastišče ahilove tetive, problem pa se mi sedaj vleče nekako že tri leta.

V tem času poizkusil že OGROMNO terapij in metod zdravljenja, vendar mi do sedaj ni še prav nič pomagalo. Bom naredil kratek povzetek; mogoče bo komu kaj koristilo, vsekakor si pa tudi sam želim novih informacij.

Star sem 24 let, ukvarjam pa se z atletiko okoli 12 let, in sicer podaljšan šprint do 400M. Do izpred treh let sem imel probleme s klasičnimi šprinterskimi poškodbami(biceps femoris), vendar sem vse uspel sanirati, pred tremi leti pa so se začele težave s tetivami. Od začetka je bila bolečina komaj znatna. Vsekakor tako majhna, da me ni oviralo pri izvedbi treninga, sploh po temeljitem ogrevanju. Po treningu se je malo bolj razbolelo, vendar je že naslednji dan bilo vse ok. Tako sem v takem treningu vztrajal 3 mesece, ko me je začelo čedalje bolj boleti. Omejil sem količino treningov, predvsem tekaških, ter začel z masažo z ledom in terapijo s protivnetnimi sredstvi(Naklofen, Ketonal). Bolečina se ni zmanjševala, zato sem se po prvi tekmi v sezoni(6 mesecev od začetka poškodbe), ko po teku nisem mogel hoditi zaradi bolečin, (šele) odločil, da grem k zdravniku.

ugotovitve prvega pregleda:
zadebeljena leva ahilova tetiva, brez izliva v kitni ovojnici ali ontetivnih nurzah, brez defekta na UZ.
terapija:
UZ 12X, LASER 12X, MAGNET 12X in DD 12X s pavzo ob postopnem vračanju k treningu.

stanje se je na začetku rahlo izboljšalo, zamenjal sem superge in začel ponovno s treningi, vendar se je bolečina postopno začela vračati. Zato sem čez pol leta šel ponovno na pregled(1 leto od začetka poškodbe).

ugotovitve drugega pregleda:
UZ pokaže parcialno rupturo distalnega segmenta ventralno. Na dotik je občutljiva na medialnem delu narastišča tetive na calcaneus.
terapija:
10X LASER, 10X TENS ob počitku, nato ponovno postopno vračanje.

stanje na začetku po terapiji je bilo OK, prav tako tetiva ni bila več občutljiva na dotik. Po parih treningih pa se je spet pojavila bolečina. Ponovno sem zamenjal superge, vendar bolečina ni izginila.

Tekaške treninge sem popolnoma omejil, začel sem z alternativno vadbo na bazenu. Noga me je začenjala boleti že pri vsakdanji hoji. za približno dva meseca sem popolnoma prekinil z vadbo, kjer bi kakorkoli uporabljal noge. Bolečina je spet izginila, ponovno sem začel trenirati v novih supergah, vendar sem čez dva meseca bil na istem.(2 leti od začetka poškodbe)

Ponovno sem šel k zdravniku, zopet opravil UZ in RTG.
RTG pravi: manjša naplastitev na petnici, vendar ni izrazite eksostoze oz. entezopatije, se pa vidi razlika v primerjavi z zdravo desno petnico.
UZ pravi: preahilarna anehogena senca, prisotna na levi strani med kalkaneusom in ahilovo tetivo.
povzetek: gre za kombinacijo entezopatije in preahilarnega burzitisa, v povezavi s fizično aktivnostjo.

sledila je nova terapija, in sicer zdravljenje z UDARNIMI GLOBINSKIMI VALOVI. Gre za UZ, katerega uporabljajo tudi za razbijanje ledvičnih kamnov, deluje pa na principu "razbijanja" naplastitev, zatrdlin itd z zvokom. prejel sem pet terapij, kolikor se tudi priporoča. Po opravljenih terapijah se je stalno zopet izboljšalo, vendar sem se po enem mesecu ZOPET vrnil na začetno točko.

Zopet se je začelo obdobje treniranja in netreniranja, pred 1 mesecem pa sem se odločil, da grem še na MRI.
MRI pokaže: skelet je OK, ahilova tetiva normalna, obstaja pa fibrozna zadebelitev spodnjega dela pripoja tetive v regiji TUBER CALCANEI. V tetivni ovojnici in v okoliških burzah ni proste tekočine.

S tem novim izvidom sem zopet šel k zdravniku, kjer smo pa ugotovili naslednje:
na dotik občutljivo na pripetišču, tako na notranji kot na zunanji strani kalkaneusa zgoraj. Zaradi izrazite antipronacije (kar sicer nisem opazil do sedaj, je pa možno, da sem začel teči po zunanjem delu stopala zato, ker me je tako manj bolelo) je potrebno dobiti ustrezno obutev. Do sedaj sem imel namreč superge, ki so bile ali normalne ali rahlo pronatorske. Prav tako mi je svetoval, da naj naredim vložke(pri Dr. Peharcu iz Pule), ki mi bojo podložili peto in rahlo razbremenili tetivo. Problem je doktor našel v moji biomehaniki teka, kjer mi ob stiku stopala s podlago stalni »stresi« levo in desno ob narastišču tetive povzročajo vnetje, in od tod tudi pride bolečina.

Sedaj imam rahlo mešane občutke. Po treh letih eksperimentiranja me še vedno boli. Mislim da je tudi na sliki(spodaj, z rdečo sem oznaačil, kje točno me boli, dve čtri pa tam, kjer me najbolj boli) več kot očitno, da nekaj ni ok. To, da bi me samo z zamenjavo superg prenehalo boleti, imam rahel dvom, saj sem vmes zamenjal že kar nekaj parov superg. Prav tako se mi je vmes že popolnoma umirilo, in nato ponovno začelo boleti. Ne morem tudi mimo tistega fibroznega tkiva, ki se vidi na MRI. Zaradi kroničnega vnetja bi namreč lahko tam zraslo, in nato še samo postalo razlog za dodatno kronično vnetje.

Zanima me, če ima kdo še kakšno idejo, kako naprej,...oziroma, zanima me vaše mnenje. :)

Že vnaprej hvala in LP

Slika
Uporabniški avatar
 Samo:-)
#133939
Pozdrav machie,

Moje vnetje ahilovih tetiv je bilo neznatno proti tvojemu :? , kljub temu sem se odrekel teku skoraj za celo leto, medtem kolesaril (drugače bi itak padel v depresijo) in zjutraj in zvečer delal vaje z elastiko za krepitev tetiv. Kakor hitro sem začutil majhno bolečino sem prenehal z vajami...
Z lahkotnimi treningi teka sem spet začel šele, ko sta bili tetivi neboleči na dotik. To pomeni da te tetiva ne zaboli ko s kazalcem in palcem konkretno (da se vidi belo za nohtom) stisneš ahilovo tetivo.

Odloči se pametno je na tem forumu že večkrat omenjeno... :wink:
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#133976
Okrog tekaških poškodb sem slišal že veliko … zgodb?!
Najbolj mi je sedlo večkrat povedano, da bolečina običajno ni tam, kjer je nastal problem in je zato potrebno vzrok iskati in zdraviti drugje. Zadnjič mi je en terapevt rekel, da je Ahilova tetiva eden najšibkejših členov tekača. Če je bilo kaj drugega narobe, ti telo pošilja sporočila, da nehaj. Prag bolečine tekača je visok, trma neizmerna in tako je prenehanje (počitek) zadnje, kar bi si privoščil. Računalnik v telesu izračuna pomembnost posameznih členov in se odloči na katerem delu te bo začel ustavljati. Ahilova tetiva je najprimernejša in tja ti pošlje blokado, ki te onemogoča. Ker boš tako zagotovo obstal, si bo lahko telo opomoglo tudi na tistem delu, kjer je bil problem že prej. Po okrevanju računalnik avtomatsko umakne blokado iz Ahilove tetive (ali druge šibke točke).
Takšne zgodbe te hitro prepričajo. Sam sem vedno tekel s poškodbami in ne vem če še kakšna obstaja, ki je nisem imel. Pred dvema letoma me je večkrat bolelo v levem spodnjem predelu trebuha. Po mnogih razgovorih sem ugotovil, da je to itak le občasno in glede na prag bolečine lahko enostavno tečem naprej.
Lansko leto sem imel precej problemov z levim kolenom. Večkrat me je kdo zalotil, da šepam npr. ko vstanem od mize. Nihče me ni videl šepati na maratonih, saj sem jih pretekel brez problema. Lani decembra je v trenutku, ko me je začela boleti Ahilova tetiva (prirastišče), prenehalo boleti koleno. Glej ga vraga, tudi s to bolečino sem občasno šepal, lahko pa sem pretekel maraton brez problema.
Bi morda lahko iz navedenega sklepal, da v kolenu in Ahilovi ni bilo resnega vnetja ali poškodbe, da je šlo za pošiljanje signalov in blokad?
Morda je vse le v glavi? Ta vprašanja se mi nenehno postavljajo sedaj, ko me je vse skupaj prenehalo boleti, vrnila pa se je nevšečnost v levem spodnjem delu trebuha. Vse se vrti v krogu, mar ne?
Zakaj pa nisem šel k zdravniku? Saj sem šel, ravno zaradi bolečin v levem spodnjem delu trebuha. Preiskave, na katerih sem bil, so pokazale, da sem zdrav. Ponovno sem šel prejšnji teden. Sedaj imam napotnico za kontrolo kile. Sem mar dve leti imel kilo (preveč), pa tega nisem vedel? Me je mar zato bolelo koleno in Ahilova tetiva? Da me ustavi?

Na koncu bi rekel le to, da je to zgodba iz moje glave in upam, da se ne zgodi še komu, sploh pa ne vam, ki to berete.
 Tamzi
#134011
Ljudje moji, tudi jaz imam težave z gležnjem. Predvidevam, da ne gre za ahilovo tetivo, ker me boli preveč na zunanji strani gležnja. Kako se je zgodilo? Preprosto, na jutranjem teku, ki sem ga vseeno poskušala opraviti, čeprav ne z največ volje. Sem šla preveč na silo, sem forsirala nekaj pa telo ni bilo pripravljeno sodelovati? Pojma nimam.

Vem pa, da ne tečem že najmanj 3 tedne, da sem poskušala rolati, pa ne gre najbolj, na sprehodih ne smem iti ne predaleč in ne prehitro ampak se vlečem kot kakšna megla. Ko sem zadnjič stopila hitreje, je spet bolečina rekla 'živjo', občutek pa je bil kot da se mi je spet nekaj natrgalo, pekoč. To ni prvič, je pa res, da sem se takrat bolj potrudila da se mi poškodba zaceli, ker je bilo pred Ljubljanskim maratonom. Gel, masiranje, povijanje. In potrpežljivo čakanje, da vse mine.

Ko sedaj razmišljam o Zdravkovi teoriji, je čisto mogoče da me je telo opomnilo, da imam problem nekje drugje. In da naj se najprej skoncentriram samo na prvotni problem, potem pa naj se lotim teka. Bila sem tudi jaz pri zdravnikih, večkrat. In po njihovem sem zdrava, čeprav imam vsak dan sproti iste težave s trebuhom že par let. In zakaj mi potem telo ne pusti da bi tekla, ker mislim da se s tem sproščam in da si s tem ne morem delati nič slabega?? Zmanjkalo mi je odgovorov in razlag zakaj je tako. Enostavno je.
Uporabniški avatar
 vigor
#134013
Najbolj se nasmejim ali bolje rečeno za glavo držim situacijah ko ljudje ob raznih bolečinah v kolenu in gležnjih najprej pomislijo o nepravilni obutvi in takoj menjajo superge z mislijo, da bodo superge vse popravile. Nič hudega, tudi sam sem nekoč tako mislil, zdaj pa ne več.
Zdaj pa vas jaz vprašam kaj je tista glavna reč ki izvaja gibe in poganja človeka pri teku naprej? Superge ali mišice? Nekaj časa že spremljam in brskam po internetu o teh zadevah. Še vedno pa zase trdim da sem laik glede tega, ker je znanost okoli vsega tega zelo obširna.
Poskusil bom na kratko razložiti in upam da bom razložil prav. Pri teku zaradi specifike gibanja in gravitacije v različnih delih telesa (najbolj pa v nogah) nastajajo določene sile ki tako ali drugače vplivajo na sklepe, kite, vezi in mišice. Vendar, če tečete bosi ali z obutvijo so sile na te dele približno enake. To bi se verjetno dalo dokazati s kakšnimi biomehanskimi enačbami pa verjetno tudi s kakšno fiziko bi se lahko že kaj dokazalo. Obutev se načeloma nosi zaradi zaščite stopal pa tudi opore in vsega ostalega (blaženje, pozicioniranja itd). Hočem rečt da obutev le v majhni meri vpliva na samo stanje kosti, kit, vezi in mišic. Koliko? Nekaj procentov (manj kot 10). Seveda se strinjam da je pomembno kakšno obutev imaš (za pronatorje, supinatorje), samo pri tem je pomembno, da veš kakšna obutev je zate že od začetka, ne pa, da ko pride do bolečin enostavno zamenjaš obutev in pričakuješ da se bodo stvari poštimale. Se ne bojo.
In kaj pravzaprav delajo superge za pronatorje in supinatorje. Nič drugega kot da nudijo oporo stopalu, da se le to ne zvrača navzven ali navznoter se pravi delno prevzame delo mišic, ker le te niso dobro razvite oz. ojačane in ne zmorejo opravljati svojega dela v celoti. Seveda so izjeme, ko so ljudje pronatorji oz supinatorji zaradi samega razvoja kosti. Samo če se pogledate od zadaj (gležnji) in se primerjate med seboj boste verjetno videli da ni nekih razlik v izgledu, položaju oz. zgradbi gležnja.
Tako toliko nakratko o tem. Upam da nisem preveč neumnosti govoril :)

@machie
Glede na tvoj opis sem opazil da je za tabo kar peklensko obdobje.Upam da boš stvar čim prej uredil. Žal pa nisem uspel razbrati koliko časa so trajale vse te terapije. Mislim, koliko časa je preteklo od začetka poškodbe in začetka terapije pa do ponovnega treninga se pravi "polnega" obremenjevanja.
Namreč od odstavka kjer si pisal o parcialni rupturi dalje:
ugotovitve drugega pregleda:
UZ pokaže parcialno rupturo distalnega segmenta ventralno. Na dotik je občutljiva na medialnem delu narastišča tetive na calcaneus.
terapija:
10X LASER, 10X TENS ob počitku, nato ponovno postopno vračanje.

stanje na začetku po terapiji je bilo OK, prav tako tetiva ni bila več občutljiva na dotik. Po parih treningih pa se je spet pojavila bolečina. Ponovno sem zamenjal superge, vendar bolečina ni izginila.

Tekaške treninge sem popolnoma omejil, začel sem z alternativno vadbo na bazenu. Noga me je začenjala boleti že pri vsakdanji hoji. za približno dva meseca sem popolnoma prekinil z vadbo, kjer bi kakorkoli uporabljal noge. Bolečina je spet izginila, ponovno sem začel trenirati v novih supergah, vendar sem čez dva meseca bil na istem.(2 leti od začetka poškodbe)


Je delno razvidno koliko časa je trajalo, vendar ne dovolj točno. Ne vem zdaj koliko časa trajajo vse te terapije laser, tens itd.
Samo v oko mi je padlo to, ko si napisal ...po terapiji.... po parih treningih....bolečina. Zanima me ali je terapija zajemala samo laser in tens ali še kaj drugega? Zakaj? Če je terapija vsebovala samo to potem je logično da je prišlo do ponovne bolečine. Nekaj malega smo se o poškodbah tetiv učili tudi na faxu in lahko samo povzamem nekaj kar sem se tam naučil.
Pri vnetjih tetiv (blage poškodbe) je čas od poškodbe pa do popolne vrnitve v trenažni proces do 3 mesece, pri rupurah (delnih, popolnih)(težje poškodbe) pa je ta čas 6 mesecev in tudi več, seveda ob predpostavki, da se terapija isvaja tako kot treba. Pa še to, pri poškodbah si tkiva, kar se okrevanja tiče sledijo tako: mišice najhitreje okravajo, potem so kosti in na koncu kite in vezi, ki za okrevanje potrebujejo največ časa. In iz tvojega opisa se mi zdi, da je ta čas bil prekratek. najpogostejši vzrok za nastanek poškodbe je prejšnja poškodba.
Tudi to da si popolnoma prekinil vadbo za daljše obdobje in potem zopet začel s treningi, seveda pripomore k napredku poškodbe.
Predstavljaj si bodybuilderja pri katerih so mišice zelo izrazite. Zdaj pa si predstavljaj itega bodybuilderja po dveh mesecih brez kakršnihkoli treningov. Bo skoraj brez mišic. Isto se zgodi s vsemi mišicami, ki so izpostavljene daljšemu izpostavljanju NEdela. Poleg raznih terapij (laser, MRI, UZ...), so setavni deli okrevalnega obdobja, povečevanje gibljivosti, moči, vzdržljivost in tudi posamezne vaje ki so specifiče za šport s katerim se ukvarjaš iz tega pa postopoma prideš na polno obremenjevanje.

Tako spet sem bil dolg. Upam da sem pomagal.

Pa veliko volje pri okrevanju in da bi se stvar čim prej sanirala.
 Liquid
#134025
Machie, lahko prosim napišeš kaj več o zdravljenju z UDARNIMI GLOBINSKIMI VALOVI. Kdo(kje) ti je izvajal to terapijo? Kakšni so stroški....

Hvala za info.
 machie
#134077
najlepša hvala za odzive!:)

kar se mojih terapij tiče; kljub vsemu spoštovanju, ki ga imam do zdravnikov, se ne morem znebiti občutka, da nekateri zdravniki že po nekih regelcih butnejo komplet različnih terapij, katere bi lahko pomagale, nato se pa zgodi naslednje; pri nekaterih se poškodbe bolj pozdravijo(tam je tudi bila smiselna uporaba), pri drugih pa pač manj. Tudi na splošno mi je zanimivo, kako isti problem obravnavajo zdravniki na različne načine-v vsem tem času sem bil na pregledih pri različnih eminentnih specialistih s področja ortopedije, vendar mi je skoraj vsak problem, ki ga imam, razložil na svoj način. Tudi zato sem sedaj rahlo skeptičen do vsega, kar se mi predlaga.

kar se kronološkega zaporedja od poškodbe naprej tiče, je bilo približno tako:
Prvič sem tetivo začutil nekako ob koncu leta 2005, vendar me ni toliko motilo, da ne bi mogel trenirati. V roku treh mesecev od takrat se je razvila bolečina do te stopnje, da sem bil primoran začeti spuščati treninge. Tekel sem 2x na teden, s tem da to pomeni nujno ogrevanje okoli 10 min, streching, tekaške vaje okoli 10 min, par stopnjevanj, in maksimalno okoli 600m šprintov, ter konec brez izteka. Malo samega teka, torej. Vztrajal približno dva meseca do prve tekme, odtekel tekmo, nato me je pa začelo tako boleti, da nisem mogel več hoditi. Dobro, takrat odšel k zdravniku, sledil je prvi set terapij, ki je trajal približno tri tedne-v tem času skoraj popolnoma prenehal s samim tekom-preusmeril sem se predvsem v trening z utežmi, laktatne treninge pa sem nadomestil s posebnim tekom v bazenu, kjer sem imel okoli pasu pripet jopič, ki te drži na površju, medtem ko lahko z nogami zelo dobro imitiraš tek. Izgleda smešno, vendar je zelo efektiven trening. To sem izvajal približno mesec in pol, v zadnje pol meseca začel tudi s počasnim ogrevanjem na treningih. POstopoma sem obremenjevela, in na začetku je dobro kazalo, nato pa se je bolečina pričela spet vračati.

Po drugem pregledu sem ponovil celoten postopek, ki pa je trajal en mesec. Zopet pričel s tekaškimi treningi, vendar se je kmalu spet ponovilo.

Nato sem popolnoma prekinil s tekaškimi treningi, začel z zgoraj omenjeno vadbo na bazenu, vendar bolečina ni hotela izginiti. Začelo me je boleti tudi ob vsakdanji hoji, ob vsakem poskusu teka pa še toliko bolj. po približno treh mesecih takega stanja sem se odločil za popolno pavzo, v katerem sem se popolnoma izognil kakršnemukoli delu z nogami. Bolečina je izginila, sama tetiva je prav tako izgledala bolje, zato sem PONOVNO poskusil s treningi. Spet sem začel postopoma, prišel že do težjih tekaških treningov, vendar me je zopet začelo boleti.



iz odgovorov v temi se lahko razbere, da je ljudem najbolje pomagal čas. Tu se strinjam-poškodbe tetiv, sploh ahilove tetive, ki je jako slabo prekrvljena, zahtevajo dolgotrajno sanacijo. Prav tako se strinjam glede obutve-tudi meni se zdi, da superge sicer imajo pomen, vsekakor pa ne tako velikega, kakor se jim prepisuje. Navsezadnje; sam atletski trening velikokrat poteka v šprintericah, ki pa so vse drugo kot udobna obutev. Prav tako sem v svojem zdravem obdobju ogromno treningov naredil bos, od poskokov vertikalno in horizontalno ter do tekov po travi, in ni nikoli bilo nič narobe. Zato ne vidim, da bi samo menjava superg rešila problem.
moja biomehanika teka se prav tako ni spremenila; imam isti stil teka odkar sem pričel s treningi.

strinjam se tudi s tem, da je ahilova tetiva odraz mnogih drugih poškodb-ne direktno tetive; tu tudi sam iščem razlog. Namreč, imel sem poškodovan biceps na isti nogi, zaradi česar se mi je vseeno rahlo spremenil korak-vsaj v času sanacije poškodbe, ko tečem z manjšo rezervo. Na daljše obdobje lahko to stresno deluje na tetivo, katera med prvimi prevzema silo med tekačem in podlago. razlog bi lahko bil tudi v utrujenih mečih na dolgi rok, ki ne delujejo več optimalno, in kjer zopet ta kratko potegne tetiva, ki prevzame nase tudi delo meč. Razlogov bi se lahko našlo še in še.

pri sebi sem iskal in še vedno iščem vzroke, kje je problem. Sama tematika mi je po zaslugi lastne poškodbe postala zelo znana; zato sem tudi poskusil različne variante zdravljenja. Edina stvar, katere res še nisem poskusil, je počitek na dolgi rok, torej pol leta...vendar mi je to tako težko narediti...ne vem, kar ne najdem ustrezne zamenjave, kjer bi lahko pol leta izoliral nogo, medtem ko bi fizično vseeno nekaj počel. LPavanje...ok, bi šlo, vendar se hitro naveličam. Kolesarjenje? tudi ql, vendar sem opazil, da me tudi po kolesu začno boleti tetive. Zoprna reč...

kar se UGV tiče:
terapijo v ljubljani izvaja zasebna ordinacija Orthops(na Prešernovi 19, tel 014250738), kjer dela prof. dr. Antolič. Ta me je tudi pregledal, in na podlagi izvidov sva se odločila za terapijo z udarnimi valovi. kar se same terapije tiče; uspešno se uporablja pri kalcinacijah v ramah, komolcih, kolenu, tetivah in mišicah nasploh. Uporablja se pri kroničnih vnetjih v tetivah, vratu, ramah, hrbtu, burz. Lahko se uporabi kot alternativa kirurugiji pri odstranjevanju trnov v peti. zadeva je dokazano ok, vendar meni ni pomagala. Oziroma-vsekakor mi je na kratek rok pomagala, ker se že po treh obiskih poznalo, praktično takoj po terapiji. terapija se izvaja 1x na teden, prideš, dobiš nekaj tisoč globinskih udarcev :) ,in nato greš.
Ker je ta terpaija zenkrat še bolj eksotika(vem, da jo ima še fizioterapevt Ilić s Kozine, ter Dr. Peharec v Puli), je dokaj draga. Prvi obisk je 50€, kjer je predvsem pogovor. Tu bi priporočal, v kolikor se odločiš za to, da že imaš s seboj vse izvide-tako RTG kot UZ. namreč, vsak naslednji obisk zaradi iste poškodbe je 35€, vendar niso potrebni. Sama terapija je 45€ na obisk, vendar takrat ne plačuješ še 35€. :)
priporočeno je od 3-5 terpaij, torej če vzamemo 4 terapije - 50€ vložka + 4*45€ terapije. Ni poceni, vendar ti lahko pomaga. Moja izkušnja sicer ni taka, vendar v to terapijo drugače sam nimam dvoma in se mi zdi dobra.

takole na hitro...

lep pozdrav :)
Nazadnje spremenil machie, dne 19 Jun 2008, 12:37, skupaj popravljeno 1 krat.
 glumac
#134098
Ko se pojavijo težave, je prav dobrodošlo dobiti čim več informacij oz.brati, kako se borimo proti tej poškodbi.Sam si "cajtam" vnetje ahilove tetive že skoraj 4 mesece in na koncu ugotavljam, da sem skoraj na začetku.Ko že mislim, da bo bolje se spet pojavi bolečina.Tečem minimalno in to samo ravnino in pa gorsko kolo.Ko sprašujem kakšne izkušene tekače glede te poškodbe, dobim odgovor,da je to kronična poškodba, ki se lahko stalno ponavlja, skoraj brezupno.Lepa tolažba.Je pa tudi res, da imamo različen obseg poškodbe, eni se pozdravijo prej eni kasnej.Upajmo, da bomo na koncu vsi zdravi.
 Liquid
#134106
Machie, najlepša hvala za izčrpen odgovor. Sam imam kljub dolgem prisilnem dopustu še vedno težave z ahilovo tetivo, zato bom verjetno kar probal s to terapijo.
 IZY 11
#134118
Vigor :clap:

Res je, terapije ki jih opisujete zgoraj zdravijo poškodbo ne pa vzroka. Vse preveč je tekačev, ki veselo vlagajo veliko denarja in energije v nove copate, merilce srčne frekvence in iskanje čudežnih treningov za vzdržljivost. Skušajo postati čim bolj podobni vrhunskim tekačem z nekimi zelo zakompliciranimi metodami. Ampak ljudje, vrhunski tekači skrbijo zase tudi z ustrezno vadbo moči in gibljivosti. Ne samo glavne mišične skupine, ampak tudi dele, ki so na prvi pogled manj pomembni.
Uporabniški avatar
 SpEkTr
#283033
Sicer je stara tema, pa vendar. Jaz imam težave z narastiščem že od leta 2004 vmes so bila obdobja, ko me je bolelo malce bolj pa malce manj. Odvisno od aktivnosti. Začelo se je, ko sem še treniral košarko, nato sem ta šport tudi opustil ampak to ni bistveno. Ko sem kasneje pričel s tekom, se je poškodba počasi vrnila. Ravno tako tudi takrat, ko sem hodil v klanec, na kak hrib, goro itd..

Vse mazanje, pavze vmes tudi po leto, vaje niso pomagale do nedavnega, ko sem bil pri naši (da naredim malce reklame) forumašici fizioterapevtki Pii.
Že na prvi pogled je dejala, da imam medenico čisto postrani. To se mi ni zdelo nič presenetljivega, ker imam že od mladih nog skoliozo. Posledično to pomeni, da sem imel komplet desno stran telesa od hrbta do pete precej zakrčeno in zategnjeno. Če po svoje pogledaš je itak neka logika v tem. Če je tkivo zategnjeno, potem ob vsaki malenkostni vadbi pokasira tetiva.
Skratka po dveh manualnih terapijah in uporabi kineziotapinga se stanje izboljšuje. In to precej. Praktično težem že kake 2 tedna brez bolečine v narastišču. Sicer počasi in malo km, pa vseeno.

Upam na najboljše! Mogoče samo v razmislek, da je pametno odpraviti tudi vzrok za to trdovratno poškodbo :-)
Uporabniški avatar
 pajo
#283039
Ne bom ji delal reklame, da ne bo pomote... Bil prvič pri njej pa je nisem poslušal. Drugič sem prišel ko je bila tetiva že debela za 2 prsta. Ubogal dobesedno kar mi je naročila in od takrat ni več nobenih težav. Pa je bilo zelo hudo. Naj tako ostane draga Pia. :laola
 holden
#285212
Odlično, po tem ko sem uspešno odpravil pokostnico (ali z malo počitka in kasneje zmernejšo vadbo 'navadil' golen na napor) me muči v otvoritvenem postu opisan problem.
Ahilova je občutljiva na dotik. Tako močno, da ko jo stisnem me boli v tolikšni meri, da je nevzdržno. Danes sem še probal narahlo steči 9km, pa je po teku tako bolelo, da sem po ohladitvi moral vzeti en Brufen, ker bi me sicer pobralo.
Druga stvar je, da tečem 'po prstih'. Med tekom je pribl. tako, da se odrivam s pomočjo prstov, pri doskoku je pa kot da bi rahlo upognil nogo navznoter in doskočil na sklep pod palcem najintenzivneje. Nekdo mi je priporočal pred časom doskok na peto in potem odriv po zunanjem loku naprej, vendar mi to ni ustrezalo, mišice pri goleni in kolena so preveč trpela. Lok je na tistem odtisu, ki ga lahko narediš v Hervisu, normalen. Nosim pa tele: http://www.startfitness.co.uk/product.a ... P_ID=44279 .

Torej, kaj naj naredim? Želim mirovati, ampak me ob cca 19h rukne impulz in moram ven. Poleg tega, da je tek v prvi vrsti nekakšna vrsta meditacije zame, trenutno igra veliko večjo vlogo na psihičnem področju, tako da se ga najraje ne bi odrekel, ker sem v zelo stresnem obdobju, in ta meditacija je ena redkih vrst, ki so me posrkale vase v zadnjih letih. Vse drugo ni trajalo tako dolgo, oz. sem prej izgubil zanimanje.


Iskreno hvala za pomoč.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA