- 26 Avg 2009, 11:12
#194820
Berem tele razprave... in mislim, da je na mestu pojasnilo.
Problem nenatancne visine in pozicije ni toliko v Garminih, kot v nacinu delovanja samega GPS.
GPS za civilno rabo enostavno ne omogoca boljsega podatka kot v najboljsem primeru nekaj metrov (+/- 3m) natancno. To velja samo v idealnih pogojih: sateliti na ravno pravih pozicijah na nebu (4 sateliti: 1 nad glavo, trije pa cimbolj narazen po horizontu), seveda viden cel horizont (na vrhu hriba), stabilna ionosfera, ...
V praksi posamezna meritev hitro odstopa po visini za 30, 50, 100 metrov, po polozaju pa nekaj manj. Ker napaka izvira iz nakljucne porazdelitve motenj, se da do boljsega podatka prikopati s povprecenjem vec zaporednih meritev. Geodeti zato zapicijo anteno na kolicek in pustijo cel teden ali cel mesec pri miru in imajo pozicijo v milimeter.
Rekreativci seveda laufamo okoli, tako da ne moremo delat po vec kot ene meritve za vsako tocko in se moramo sprijaznit z njeno natancnostjo.
A sploh kaj pomaga?
Ja: za visino si pomagamo z barometricnim visinomerom (ki ima tudi svoje muhe, ampak drugacne, tako da se da kompenzirati), za pozicijo si pa lahko pomagamo z diferencialnim GPS v realnem casu ali s postprocesiranjem.
Slednje naredimo tako, da vzamemo dva identicna GPS sprejemnika, postavimo enega na znano pozicijo, drugega vzamemo s seboj, vendar ne vec kot npr. 200 km dalec. Podatke z obeh shranjujemo.
Ko nehamo snemati pot, naredimo takole:
- podatke tistega, ki je bil na referencni tocki, odstejemo od referencne tocke in dobimo za vsako meritev (ponavadi vsako sekundo) odmik, za kolikor je "falil"
- te odmike potem odstejemo od istocasnih podatkov tistega GPS, ki smo ga vzeli s seboj
S tem dobimo zelo izboljsane pozicije, je pa kar nekaj komplikacij.
"Pravi" diferencialni GPS dela tako, da sporoca te omike po radijski zvezi v realnem casu, da to premikajoci se sprejemnik ze sproti odsteva.