Ves ta izračun je zelo, zelo približen. Vsaka dobra ura to izračuna dosti boljše. Na primer, Polar ti izmeri VO2max ali Own Index in ga upošteva pri izračunu. Pri izračunu se mora upoštevati dejanski in ne avg utrip.
Uporaba avg utripa je zelo sporna. Poraba energije s porastom utripa ni linearna. Pri visokem utripu porabljamo dosti več energije na minuto, kot pri nišjem utripu. Avg je samo "segedin golaš", ki nam zelo malo pove o težavnosti treninga in porabljeni energiji. Še manj pa o virih iz katerih smo to energijo porabili, kar je najbolj pomembno.
Tako je na primer avg utrip intervalnega treninga relativno nizek. In če bi gledali samo na podatke o trajanju, dolžini in avg utripu, bi dobili čisto napačno predstavo o tem kar smo počeli. Domnevan, da zgornja formula drži samo za določeni del srednjega področja utripa, kjer je poraba dokaj linearna z višini utripa. V spodnjem in zgornjem področju utripov, to več ni res.
Energija, ki jo porabimo za časa vadbe je samo ena "zgodba". Druga zgodba se dogaja po treningu. Če smo izvedli relativno nezahteven trening, ki ni pustil na naše telo velikega stresa, bo poraba energije po treningu podobna ali malo višja kot normalno. Če je bil trening zahteven, na primer prej omenjeni intervalni trening, bo naše telo zaradi velikega stresa, vsaj še nekaj ur, lahko pa tudi celi dan, porabljalo dosti več energije kot bi porabljalo sicer.
Da bi vedeli koliko energije smo porabili zaradi treninga, moramo sešteti obe porabi in ne samo odčitati kaj je pokazala ura ali formula

.
Če želimo hujšati pa moramo vedeti še dosti več. Najmanj kaj je, je to iz katerih virov smo koliko energije porabili. To pa ne gre na osnovi avg utripa

.
Tisto količino energije, ki smo jo porabili iz maščob ne moramo "vrniti". Tisto, ki smo jo porabili iz glikogena + beljakovin pa moramo, če želimo uspešno izvesti naslednji trening in zdravo hujšati.
Sicer to ne spada v temo Garmin FR 405

.
When you go hard, go really hard. When you go easy, go really easy !