andrejmocnik napisal/-a:Živjo!
Tudi sam imam točno te. Moram reči, da so superge izjemno dobre za tekače, vendar bolj za kratke proge (predvsem šprinti; do 400m). Zakaj? Sayonara imajo izjemno malo pete, skoraj nič, zato vsakič, ko udariš na tla, tvoja tetiva malo bolj deluje, kar posledično pripelje do (tvoje) odrgnine. Priporočam jih samo tekačem, ki so res malo bolj za šprinte, in kratke proge, in ne za daljše teke.
Kar pa se tiče kvalitete, je res, da niso najboj vzdržljive. Tudi meni se je podplat že odlepil, vendar jih še nisem zamenjal.
S ceno (130e) se kar strinjam, saj kljub slabši kvaliteti odlično opravljajo svoje delo, še enkrat pa ponovim, da superge niso za daljše teke.
Tukaj gre za dva različna koncepta: odrgnino in obremenitev tetive. Tetivo si ponavadi
odrgneš zaradi objemka pete (»heel-counter«), kar se pogosto zgodi pri novih čevljih. Odrgnine
niso posledica tega, da »tetiva malo bolj deluje«, ampak prav drgnjenja; povečana obremenitev tetive, ki jo omenjaš, pa rezultira v tem, da te sama tetiva
boli, a brez tega, da bi se nujno kazali zunanji znaki (npr. rdečina, odrgnjenost kože ipd.).
Sayonara je sicer po svojih karakteristikah (količini blaženja) t.i. »performance trainer«, ki je po karakteristikah blizu Adidas Adiosu, in z njim lahko kamot – seveda odvisno tudi od teže – tečeš male (in tudi polne) maratone, če si seveda ustrezno pripravljen. Torej postopno navajanje na čevelj in ustrezna utrjenost tkiv. Za tako kratke šprinte, kot jih omenjaš ti – do 400 m –, so na splošno namenjeni dosti manj blaženi čevlji, pri Mizuno znamki npr. Hitogami, Ekiden, Universe.
p.s.: Še opredelitev copata z
RunningWarehouse:
The Mizuno Wave Sayonara brings you lightweight performance and high mileage cushioning.