Tjaša, upam, da je koleno že na pravi poti do ozdravitve. Zadnje čase sem bolj malo brala forum, pa sem šele zdejle odkrila tole štreno..
Glede uradne zahodne medicine je pa tako, da je za pravo diagnozo za področje poškodb potrebno obiskati pravega specialista.... dober bi bil specialist športne medicine ali/in ortoped, ki se spozna na poškodbe kolen. Splošni zdravniki ponavadi niso pravi naslov , ker to ne spada v njihovo področje. Oni bi morali le napotiti naprej... potem se pa plača ali čaka.
Kar se tiče uspešnosti terapije je prvo načelo pri takšnih poškodbah POČITEK in nato terapija in/ali fizioterapija. Seveda v času težav lahko pomagajo zdravila (domače arcnije ali na recept), vendar je treba vedeti, da gre tu le za blaženje simptomov. Ti simptomi so le posledica neke poškodbe in poškodbo je mogoče zdraviti le na 2 način - počakamo da se "zaceli" (in pri tem lahko pomagamo z mirovanjem in kakšnimi preparati - tukaj je verjetno Mateja pravi naslov) ali pa v težjih primerih operacijo. Sledi fizioterapija, razmigavanje..... lahko si omislimo tudi opornico (je pa prej fino vedeti katera vez je poškodovana/šibka, kako je s sklepnimi hrustanci....).
Torej je veliko bolje kot terapijo zganjat PREVENTIVO, kar bi za kolena pomenilo: dobra tekaška obutev, tek po mehkejših podlagah (asfalt odpade), zmerna telesna teža, pravilna tehnika teka, pravilna izbira tekaške poti v obdobju težav/rehabilitacije (nehribovito področje). Zelo pomembno je, da celoten proces teka poteka po nekih pravilih, ki so sicer predmet večnih debat, v katere se sedaj ne bi spuščala:
- ogrevanje (recimo 1km počasnega teka)
- raztezanje
- tek
- iztek (recimo 1km zelooo počasnega teka, ki preide v hojo)
- raztezanje
- zaužijemo kakšne ogljikove hidrate, ki od teka izmučeno tkivo napolnijo z energijo in gradbenimi elementi za regeneracijo (zato ni slabo, če je še malo beljakovin=proteini v obroku takoj po teku)
- ves čas pazimo na primerno hidracijo
Pri raztezanju ne "guncamo" temveč držimo mišico enakomerno napeto okoli 10sekund ali malo več, pri čemer mora bolečina popuščati. S tem na začetku treninga povečamo prekrvavitev čez mišico (in vezi) ter jo pripravimo na tek, po teku pa odplavimo mlečno kislino, ki poškoduje mišična vlakna in povzroča vsem znani muskefiber.
So pa kolena večni problem športnikov, tudi sama sem imela z njimi že velike probleme

.... ko sem še trenirala rokomet. Vendar se človek tudi kaj nauči na svojih izkušnjah in sedaj VEDNO delam teke po zgornjih točkah in (skoraj) nikoli ne pretiravam z intenzivnostjo/dolžino treninga.... in zaenkrat se kolena še niso oglasila!
Vsem skupaj nam želim čim manj poškodb in bolečin

!
Lp vsem, Ursa